Povinnost evidence tržeb ve vztahu ke spolkům (pobočným spolkům)

Povinnost evidovat tržby je upravena zákonem č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb (dále jen „ZoET“), který je platný od 13. 4. 2016 a nabývá účinnosti postupně (ve čtyřech fázích) pro různé druhy činností.

Jako první se povinnost evidovat tržby stane účinnou pro ubytovací a stravovací služby, a to od 1. 12. 2016.

Principielně:

Dotazy k tématu

Je nezbytné volit předsedu/místopředsedu výboru?

Dobrý den,

dnes přišlo usnesení ze soudu, kde je rozhodnuto o zapsání spolku do spolkového rejstříku, avšak poslední větě usnesení nerozumím(e).

"Členům výboru, kteří nebyli na schůzi výboru zvoleni do funkce ve smyslu předsedy či místopředsedy, nevzniká funkce, ale pouze členství v tomto orgánu. Soud proto zapsal u členů výboru pouze den vzniku členství, nikoliv funkce."

Fitcentrum jako zapsaný spolek

Rádi bychom u nás ve městě založili malý spolek, který bude fungovat jako fitcentrum a bude združovat lidi se zájmem o fitness. Mimo cvičení zde budou probíhat i semináře apod.. Případné prostory musí splňovat chygienické normy fitcentra, nebo můžou být kolaudovány jako klubovna?
Výdělek z pernamentek bychom použili výhradně k provozu a pro výplaty za správu spolku. Je toto vůbec právně možné?
Děkuji za odpověď.

spolek a eet

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně eet. Zakládáme spolek,kde bude hlavní činnosti výroba a následný prodej keramických výrobků. Dále budeme pořádat i kurzy keramiky jak pro děti a i dospělé. Pokud to půjde,budeme se snažit naše výrobky prodávat i na trzích. Můj dotaz je,zda k této činnosti jsme povinni mít pokladnu eet. Děkuji za odpověď.

ZoET

Dobrý den,
ráda bych se informovala na nutnost pořízení EET. Máme jako sportovní spolek zřízený e-shop s prodejem reklamních materiálů. Jedná se o trička, kšiltovky, mikiny, klíčenky ...se znakem klubu. Jak máme postupovat v souvislosti se zákonem ZoET č.112/2016? Děkuji Vám za odpověď. Ing. Vozdecká Dagmar

Výmaz zakládajícího člena ze spolkového rejstříku

Dobrý den, potřebuji poradit, jak postupovat, pokud chci ukončit členství ve spolku, kde jsem místopředseda a zároveň jsem zapsaná jako zakládající člen u spolkového rejtříku. Nevím zda stačí jen písemné oznámení o ukončení členství a vzdání se všech funkcí. Předem děkuji za odpověď. Lesáková

Musí spolek podat daňové přiznání, má-li příjem z pronájmu?

Dobry den, mame spolek, ktery byl zalozen za ucelem pronajmu a provozu farni budovy v Pyselich jako kulturniho prostoru. Spolek je najemnikem a jeho prijmy jsou hlavne clenske prispevky k uhrazeni najmu. Z kulturnich akci spolku zadny zisk neplyne a soucasti najemni smlouvy je, ze spolek se musi o cirkevni budovu starat a udrzovat/opravovat ji. Z najmu se za timto ucelem cast odecita, ale samozrejme to nestaci, takze spolek budovu obcas pronajima filmarum a ziskane penize se vraci do udrzby/opravy fary, ktera patri cirkvy.
Je potreba danove priznani?
s pozdravem a dekuju

Změna pobočného spolku na samostatný

Dobrý den,

jde prakticky za souhlasu představenstva hlavního i pobočného spolku provést osamostatnění - odloučení pobočného spolku? Aby bylo zachováno IČO. Přejmenování je možné, to vím. Pobočný spolek je bez jakých-koli závazků.

Může být pracovník odboru sportu MŠMT současně členem výkonného výboru spolku?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může být pracovník odboru sportu MŠMT (konkrétně vedoucí oddělení tohoto odboru) současně členem výkonného výboru spolku (jeho prezident, který jménem spolku jedná) zaměřeného na organizování sportovních akcí dětí základních a středních škol, když je tento spolek v podstatě financován ze státních prostředků a MŠMT rozhoduje o přidělování peněz v této oblasti. Nemůže jít v případě souběhu těchto funkcí o střet zájmů?

Změna příjmení v rejstříku

Jsem ředitelka MŠ a nastane u mě změna v PŘÍJMENÍ! Zastupuji MŠ - příspěvkovou organizaci, jsem statutární orgán a chtěla bych vědět, co všechno musím změnit ( zápis do obch.rejstříku?...aj.) . Děkuji. I.T.

Dočasné odstoupení z funkce

Dobrý den, jak řešit dočasné odstoupení z funkce předsedy? Umožňuje toto OZ. Pokud jsou osobní, nebo zdravotní důvody.
Děkuji

Zrušení neaktivního spolku

Dobrý den,
chceme zrušit spolek, který jsme v roce 2014 založili, když jsme zakládali lesní školku. Spolek (dříve o.s.) však nikdy nebyl aktivní a nevykonával žádnou činnost (školka začala fungovat pod jiným spolkem). Můžete nám, prosím, poradit, jak postupovat, aby byl spolek zrušen?
A je potřeba udělat daňové přiznání za uplynulý rok, pokud spolek neprováděl žádnou činnost a neměl tedy žádný příjem?
Velice děkujeme,
Mgr. Zuzana Šalplachtová

Název spolku vs. mezinárodní nevládní organizace

Dobrý den,
chtěli bychom si založit spolek s prvky mezinárodní organizace a se zahraničními členy, ale nevíme jakým způsobem pracovat s mezinárodním statusem organizace v názvu. Tedy stačí mít název spolku takto: Mezinárodní nevládní organizace "Diresh, z. s."
Děkuji, s pozdravem
Petr Veselý

Daně u spolků

Dobrý den
Náš spolek má příjmy z darů a členských příspěvku a žádné jiné.Je náš výklad, že nemusíme odevzdávat daňové přiznání správný?
Je to tak, že dary nejsou předmětem daně a členský příspěvek je osvobozený od daně z příjmu či je to jinak?
Děkuji za odpověď
Hlaváč

Dotaz

Dobrý den, měl bych tento dotaz. Jsme sportovni klub. Bylo radou klubu rozhodnuto aby předseda klubu mimo svou funkci ještě vykonával činnost správce a za toto mu je vyplácena měsíční odměna ve výši 3.000,- Kč měsíčně. Mám dotaz jaké náležitosti toto opatření musí splňovat, případně zdali stačí pouze potvrzení této skutečnosti členskou schůzí. Děkuji předem za odpověď Klojda

kooptace

Zdravím, prosím o radu. Máme pobočný spolek a jednočlenný statutární orgán – předsedu, dle stanov. který jediný jedná za spolek. Dále máme volený orgán – výbor, který se pouze stará o záležitosti spolku mezi členskými schůzemi a členové výboru nejsou statutárními orgány. Stanovy nezakazují kooptaci. Org. a jednací řád nemáme. Členové výboru si volí, dle stanov ze svého středu předsedu, který se následně stává jediným statutárním orgánem. Ve výboru bylo sedm členů včetně předsedy. Předseda podal rezignaci a člen výboru také, jsou po ,,výpovědní lhůtě,,. Zůstalo nám pět členovů ve výboru.

Pobočný spolek - registrace

Dobrý den,
aktuálně je kolektivním členem ČSH (Český svaz házené) zapsaný spolek TJ Chemička, IČO 00555061(základní spolek). Nově vzniklá právnická osoba TJ Chemička Ústí nad Labem – oddíl házená p.s. s IČO 05786428 členem ČSH dosud není.
Je nutné přihlášení nově vzniklého pobočného spolku do ČSH když je již členem základní spolek?

Změna pořadu jednání členské schůze

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat za jakých podmínek je možno zařadit na pořad řádného jednání nejvyššího orgánu spolku, svolaného statutárním orgánem, záležitost, která nebyla uvedena v pořadu jednání na pozvánce. Nevím zda postačí, když o zařazení dodatečného bodu, jeho projednání a přijetí rozhodnutí mohou rozhodnout přítomní členové nejvyššího orgánu, nebo k tomu musí dát souhlas všichni členové spolku. Ve stanovách spolku nemáme tuto záležitost upravenou. Děkuji za odpověď

Spolek pořádá mini festival

Dobrý den,
chceme uspořádat mini festival pro naše známé, jejich známé atd. Čili +/- 200 osob.

Chceme festival uspořádat "čistě", neboli nebýt v křížku s finanční správou či úřadem. Nechceme evidovat tržby (EET).

Jelikož roční příjmy nebudou vyšší než 175tis. nepodléhá příjem (nebo zisk??) evidenci tržeb, rozhodli jsme se založit spolek, který bude zaštiťovat celou akci. To už víme.
Jednalo by se vedlejší podnikatelskou činnost. Děláme to bez vlastního nároku na zisk a ve volném čase.

Možnost aplikace §159 NOZ na sněmu delegátů

Dobrý den,

chystáme se na sněm delegátů, jehož fungování je upraveno v bodu VI.1 našich stanov. Jeden z našich delegátů se sněmu nemůže zúčastnit a řešíme, zda je možné aplikovat §159, odst. 2 NOZ ve smyslu, že by ho někdo z nás dalších delegátů zastoupil na základě plné moci.

"(2) Člen voleného orgánu vykonává funkci osobně; to však nebrání tomu, aby člen zmocnil pro jednotlivý případ jiného člena téhož orgánu, aby za něho při jeho neúčasti hlasoval."

Zápis do OR

Dobrý den, chceme založit spolek, budeme platit poplatek za zápis do OR?
Děkuji

Vypujcka majetku spolku

Muze spolek svuj nevyuzivany majetek dat podnikatelske osobe do vypujcky? Nebo je s ohledem na postup s peci radneho hospodare nutno majetek pronajmout za cenu obvyklou?

Změna názvu spolku

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak postupovat při změně názvu spolku. Odhlasovali jsme si nový název. Stačí oznámit soudu dodatkem ke stanovám nebo jakým způsobem, aby se dostalo na správná místa, tedy i do rejstříku spolků.
Děkuji.

Spolek - hlavní a vedlejší činnost?

Dobrý den, v účelu a cíli spolku máme pořádání vinobraní. Hlavní činnost. Nakoupíme burčák a prodáváme ho. Rozdíl mezi cenou nákupu a prodeje použijeme na uhrazení např. zvučení akce. Rozdíl není velký. Cimbálku hradíme částečně ze vstupného a částečně z dotace městského úřadu.
Jelikož hlavní činnost je pořádání vinobraní = vstupné a prodej burčáku a následně proúčtování hudební produkce, je to jistě stále hlavní činnost :-). Je to jednou za rok, takže to nemůže být vedlejší, nepodnikáme v tom.
Děkuji za odpověď.
Renáta Michálková

založení spolku

Dobrý den ,chtěla bych se zeptat , na vše co vše potřebujeme k založení spolku nebo klubu , nenašel se do naší obecní hospody žádný vhodný provozovatel a nechceme , aby hospoda byla zavřená . Jak vše vyřešit a neocházet zákon. Předem děkuji za odpověď Jana Bergerová

Název spolku vs. název obchodní společnosti

Dobrý den,
chtěli bychom si založit spolek, který bude doplňovat činnost naší obchodní společnosti (s.r.o.). Je možné název spolku odlišit pouze zapsanou zkratkou (z.s.) nebo je podstatné mít zcela odlišnou i hlavní část názvu? Stačilo by případně mít název jen jako "Spolek Název společnosti"? Děkuji.

Je nutné zapsat změnu místopředsedy do rejstříku?

Dobry den, z výkonného výboru našeho spolku odchází místopředseda k 1. 3. 2017. Na výroční schůzi zvolíme nového místopředsedu. Je potřeba, aby nový člen výkonného výboru byl nově zapsán do rejstříku ? Nebo stačí zápis z členské schůze spolku. V případě, že je nutné provést zápis do rejstříku, do jaké doby je to nutné a je to zpoplatněno.
děkuji za odpověď
Zdenka B.

Sídlo a jiná doručovací adresa

Dobrý den.

Zakládáme spolek a sídlo chceme mít v místě XYZ, abychom splnili zákonou povinnost mít sídlo. Jenže působíme v jiném místě než je spolek a tam mít sídlo nemůžeme. Ale může nám tam být doručována pošta. Je velký problém když je doručovací adresa jiná než sídlo? Lze mít doručovací adresu v jiném domě než je sídlo?

Děkuji

Změna příjmení po provdání - jednatel OS

Dobrý den,

jsem jednatelkou OS a v létě jsem se vdala. Kam prosím mám nahlásit tuto skutečnost a jak se to dělá? Hygienická stanice po nás chce vždy stanovy, ale tam jsem zapsaná s původním příjmením. A případně pokud se stanovy ztratí, jde si na ministerstvu vyžádat je znovu? Děkuji Volková

Možnost vzájemného započtení pohledávek a závazků

Dobrý den, jsme Společenství vlastníků a máme dotaz týkající se možnosti provedení vzájemného zápočtu v případě, kdy předseda SVJ má pohledávku za SVJ z titulu uzavřené dohody o provedení práce a na druhé straně je členem SVJ a platí zálohy na služby včetně příspěvku do fondu oprav. Z důvodu jednoduchosti požaduje provedení zápočtu vzájemných nároků. Předem děkujeme za odpověď.

organizační struktura spolku

Jak vyřešit strukturu spolku, který má více podřízených sekcí? Je zde problematika, přihlášek, placení příspěvků, vedení účtů.

změna stanov

Dobrý den. Po přečtení několika dotazů tady v poradně jsem snad správně pochopila, že když ve stanovách nezměníme účel spolku, ale jen doplníme a upřesníme seznam činností, kterými účelu dosahujeme, nemusíme podávat návrh na změnu v rejstříku, jen pošleme nové znění stanov do sbírky listin. Ale když změníme název nejvyššího orgánu spolku, tak už budeme muset, že? Změnili jsme valné shromáždění na členskou schůzi, aby to odpovídalo NOZ. Tento orgán se do rejstříku zapisuje, tak asi i kvůli změně názvu, i když funkce se nezměnila, musíme podat návrh na změnu, předpokládám.

DPPO v r.2016

Musí právnická osoba (s.r.o.) podávat daňové přiznání, když nemá žádnou činnost v roce
nebo stačí oznámení finančnímu úřadu?
Musí spolek (malá organizace-bývalé obč.sdružení) předávat výsledky do spolkového registru vedeném u krajského soudu? Děkuji za odpověď.

Nedostatek členů správní rady zapsaného spolku

Dobrý den, jsme zapsaný spolek, který má správní radu o 3 členech, valnou hromadu, která volí správní radu, pak tvoří 4 členové. Bohužel došlo k názorovému rozkolu a do správní rady byl tak odhlasován pouze 1 člen. Naše stanovy uvádí, že správní radu musí tvořit minimálně 3 členové. Ráda bych se tedy zeptala, zda je správní rada usnášeníschopná, když má za těchto podmínek pouze 1 člena? A jak se názorová situace, kdy jsou 2 hlasy proti 2 může řešit?

Velice děkuji za odpověď, PN

Změna sídla spolku

Mám dotaz kamarád má napsaný spolek na svůj barák ale chtěl by ten spolek odepsat ze své adresy. Je tu nějaká možnost něco s tím udělat??
Předem děkuji za odpověď

Spolkový bál - občerstvení jako vedlejší činnost?

Dobrý den, jsme spolek vzniklý mimo jiné na podporu společenského života v obci, který bude pořádat bál a vlastními silami také zařizovat občerstvení na bále. Musíme mít jako vedlejší činnost v rejstříku zapsanou hostinskou činnost nebo lze občerstvení zajistit i bez tohoto?
Děkuji.

Pobočné spolky jako jeden podnik

Dobrý den, zajímalo by mě, zda budou pobočné spolky a hlavní spolek považovány za "jeden podnik" ve smyslu nařízení Komise EU č. 1407/2013 o poskytování podpory malého rozsahu (de minimis). Tedy mám-li vícero pobočných spolků, zda mohou každý žádat veřejnou podporu malého rozsahu či se na ně uplatní pravidlo, že tvoří "jeden podnik" a budou limitováni podporami, které byly poskytnuty ostatním pobočným spolkům či hlavnímu spolku.
Velice Vám děkuji.

Spolek při základní škole

Dobrý den,
prosím mohla by jste mi zodpovědět, zda je možné zrušit spolek rodičů a přátel školy při základní škole, kde jsou vybírány finanční prostředky, které jsou využity pro dárky či aktivity dětí. Nevím, zda by mohla paní ředitelka tyto finanční prostředky, pomocí interní úpravy, vybírat v rámci školy od rodičů pro potřeby dětí. V případě , že bylo možné spolek zrušit.
děkuji
Horáková

Je možné, aby členská schůze přehlasovala rozhodnutí výboru?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na případ, zdali je možné přehlasovat rozhodnutí výboru rozhodnutím členské schůze.
Na poslední výborové schůzi se schválila změna pro klasifikaci na mistroství ČR v hopu králíků. Členové s tímto rozhodnutím výboru nesouhlasí a při blížící se členské schůzi by chtěli toto rozhodnutí zrušit.
Děkuji. Černá Jana

stanovy spolku v zákonné lhůtě 1.1.2017

Dobrý den,
Máme založené občanské združení, které bylo přejmenováno na spolek, ale bohužel jsme do 1.1.2017 nestihly upravit stanovy dle nového občanského zákoníku.
Můj dotaz zní, zda mám ještě možnost změnit stanovy spolku dle nového zákoníku i po 1.1.2017, nebo dojde automaticky ke zrušení spolku?
Předem děkuji na odpověď

četnost členské schůze

Dobrý den, prosím mám dotaz ohledně členské schůze - v případě, že spolek nemá nové stanovy a tyto jsou nyní předmětem změny, tak svolává se náhradní členská schůze podle stávajícího znění stanov? V případě, že by nastala potřeba svolat náhradní členskou schůzi, může se konat okamžitě poté? V případě, že v novém návrhu stanov spadá do kompetence členské schůze pouze volba členů představenstva, které mají 5 leté funkční obodbí, je vhodné/nutné ponechat četnost konání členské schůze každý rok? děkuji

SRPŠ při ZŠ

Dobrý den, mám dotaz ohledně zakládání spolku SRPŠ. Před 5 lety mě SRPŠ zvolilo pokladníkem ,vedu tedy peněžní deník o příjmech a vydáních -a také platím faktury za plavání a lyžařský výcvik, na které SRPŠ pravidelně přispívá. Protože již na této ZŠ nemám v současné době žádné své dítě ,automaticky se zvolil nový pokladník, kterému jsem chtěla vše předat tak,jak to udělal můj přechůdce. Prostě jen v bance předělat podpisové vzory, předat pokladnu...Bohužel v bance mi bylo řečeno,že takto už to fungovat nemůže, že musíme založit nový spolek s IČO apod.

Sídlo spolku

Dobrý den, Společnost Jiřího Mahena existuje již od roku 1993. V souvislosti se změnami v občanském zákoníku byly provedeny různé změny ve stanovách, ale prý bylo zapotřebí požádat i majitele objektu, kde má Společnost sídlo, o souhlas. Majitelem je město Brno. Je nutné požádat o souhlas i zpětně? Za odpověď předem děkuje a srdečně zdraví Jana Černá

změna srpš - změna předsedy, místopředsedy a pokladníka

Dobrý den,
mám prosbu ohledně změny předsedy, místopředsedy a pokladníka v srpš. Co všechno - jaké dokumenty potřebujeme pro provedení změny, kam a jakým způsobem tyto dokumenty zaslat. Jsem spolu s kolegyněmi nově zvolena a původní seskupení nám moc nevychází vstříc a dost se v tom plácáme, tak uvítáme jakoukoli radu.
Předem děkuji za odpověď
Slámová

Souhlas s umístěním sídla spolku

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak je to se sídlem spolku. Bydlím ve vícegeneračním době, kde mám trvalé bydliště. Nyní mi od soudu přišlo, že musím předložit písemné prohlášení spoluvlastníků nemovitosti, kde jsou prostory umístěny, popřípadě prohlášení osoby oprávněné s nemovitostí, bytem nebo nebytovým prostorem jinak nakládat, že souhlasí s umístěním sídla. Stačí tedy mé prohlášení, když tam mám trvalé bydliště?

Děkuji za odpověď

Změna statutárního orgánu

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je nutné uvést změnu do spolkového rejstříku. Náš spolek má kolektivní statutární orgán, jehož všichni členové jsou uvedeni ve spolkovém rejstříku. Dva z členů se ale rozhodli odstoupit. Musí být tato změna v rejstříku zapsána?
Děkuji.

Zápůjčka

Dobrý den. Může fyzická osoba zapůjčit peníze spolku na nákup pozemků?
Honza

VSK Univerzita Brno

Musí být spolek zapsán se zkratkou z.s. nebo spolek, pokud vlastní historicky zavedený název, který nechce měnit

Kdo je statutární orgán ústavu?

Statutární orgán v NNO je pouze ředitel popř. osoba s obdobným označením organizace neziskového sektoru např. výkonný ředitel, obchodní ředitel, technický ředitel atd., nebo i členové správní rady jsou statutární orgánem.
Děkuji za odpověď. Věra Burdová

Volba předsednictva

Dobrý den,
Jsou platné volby do předsednictva a komisí spolku, pokud valná hromada byla ukončena před schválením usnesení?
Děkuji
Martina Špindlerová

Clen statutarniho organu vs. zamestnanec

Dobry den, rad bych se zeptal, zda clen vyboru spolku (vybor je kolektivnim stat. organem), muze byt zaroven zamestnancem tohoto spolku? Resp. na co si pripadne dat pozor pri uzavirani pracovnepravniho vztahu mezi spolkem a clenem vyboru (a zaroven statutarem) tohoto spolku?

Základní body stanov, občerstvení na členské schůzi

Dobrý den, jsme divadelní spolek a členy byli dosud dospělí lidé. Chceme upravit stanovy tak, aby členy byly i děti. Je třeba to nějak právně ošetřit? Co je důležitého (ze zákona) míti ve stanovách?
Druhá otázka je z činnosti spolku. Je možno si proplácet občerstvení konzumované při členských schůzích. Spolková činnost je také schůzovní činnost. Děkuji za odpověď.

odstoupení z funkce předsedy NO

Dobrý den, jsem místopředsedkyní zapsaného spolku, předsedkyně mi předložila písemné "odstoupení z funkce předsedkyně, jež zanikne dne 31. 12. 2016. Ráda bych se Vás zeptala, zda je nutné, případně jak rychle volit nového předsedu, nebo zda může spolek na nějakou dobu fungovat bez něj. S tím, že tuto funkci zastoupím jako místopředseda (máme uvedeno ve stanovách, že místopředseda zastupuje předsedu v jeho nepřítomnosti).

stanovy

Musí být stanovy spolku schváleny 75% hlasu ?

spolek a výdělečná činnost

Dobrý den, chceme založit spolek na pořádání hudebního festivalu (hlavní činnost spolku). Zároveň bychom chtěli mít ve spolku naší hudení skupinu a fakturovat pořadatelům za vystoupení(vedlejší činnost). Je to z hlediska zákonů, daní, finanč. správy proveditelní? Protože se jedná o jeden hudební festival za rok, ale koncertů je cca 80 za rok v příjmech cca 500000Kč. Každý člen by se vyplácel na dohodu.

Děkuji moc za odpověď.

členství ve spolku

Dobrý den, mám dotaz ohledně platnosti právního úkonu vystoupení ze spolku. Oznámení o vystoupení jsem formuloval takto: ...tímto dopisem Vám oznamuji své rozhodnutí ukončit členství ve spolku... , tímto také odstupuji ze všech funkcí ve spolku. Chci se zeptat jestli je tento právní úkon platný, i když neobsahuje explicitně slovo vystoupení (obsahuje samozřejmě identifikaci osoby, která končí členství a organizace, které je adresován).

Děkuji

Kam patří prodej drobných suvenýrů?

Dobrý den,, v souvislosti s EET máme dotaz. Jako hlavní činnost máme mimo jiné ve stanovách uvedenou záchranu a konzervaci hradu a jeho provoz. S provozem památky souvisí také prodej suvenýrů. Jinými slovy - pokud nemá hrad otevřeno, suvenýry neprodáváme , pokud by spolek neprovozoval hrad, žádné suvenýry neprodává. Spadá prodej suvenýrů do naší drobné hospodářské činnosti? My jsme přesvědčeni, že ne. Že je navázán na jednu z hlavních činností a je její součástí
. Zajímá nás Váš názor.
Děkujeme.

Sídlo spolku

Dobrý den,
jak sídlo spolku chceme používat budovu, která je v katastru vedená bez čp/če, ale stojí na pozemku s parcelním číslem. Je možné použít místo čp. nebo če. číslo parcely?
Předem děkuji za odpověď.

lhůty pro odpověď, práva členů spolku

Lze sdělit nějaké lhůty pro odpověď (vyřízení žádosti) vedení spolku na žádost člena spolku (obtěžující notorický stěžovatel). Lhůty pro spolky jsem nikde nenašel! Také jak se postavit k žádosti člena spolku o předání fotokopií všech účetních dokladů spolku pět let zpětně (tak chápe právo nahlížet do dokladů spolku)!

Předseda sdružení

Dobrý den, prosím o radu. Dle stanov našeho Sdružení volí předsedu (náš jediný statutární orgán) ze svého středu nově zvolené vedení. Valná hromada zvolila nové vedení, a to se vzápětí hlasováním na poradě dohodlo, že předsedu a celý výkonný výbor zvolí až na první poradě vedení v lednu (cca za 2 měsíce). (Obyčejně nové vedení zvolilo předsedu ještě na Valné hromadě). Naše stanovy ale mlčí o tom, kdo v tomto poměrně dlouhém mezidobí vlastně organizaci zastupuje. Může to být bývalý předseda, který již do nového vedení nekandidoval a nemá tak od Valné hromady mandát?

Zkratky názvu ve spolkovém rejstříku

Dobrý den,

chci se zeptat na možnost zápisu zkratky názvu pobočného spolku do spolkového rejstříku tak,aby p.s. mohl oficiálně užívat oba názvy. Ve Stanovách možnost užívání zkratky ošetřena je.

Konkrétní příklad:
Česká tábornická unie - T.O. Grimovy doly Lukavice,p.s. a ČTU - T.O:Grimovy doly Lukavice,p.s.

Jde o to,aby se při vyhledávání přímo v rejstříku objevily oba názvy. Stačilo by při zápisu do formuláře použít závorku?
Česká tábornická unie - T.O. Grimovy doly Lukavice,p.s. (ČTU - T.O:Grimovy doly Lukavice,p.s.)

Děkuji za odpověď.

Odpovědnost výboru spolku za škodu

Dobrý den,

prosím o vysvětlení, do jaké míry zodpovídá náš spolek a jeho výbor za škodu, která vznikne v souvislosti s jeho činností. Pořádáme letní tábor pro děti a různé další akce během roku.

Musí být členi výkonného výboru zapsány do spolkového rejstříku?

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zdali členi výkonného výboru musí být zapsány do spolkového rejstříku nebo stačí jen zápis statutárního orgánu tedy předsedy?

Ve stanovách budeme mít orgány popsány následovně (viz příloha):
a) valná hromada jako orgán nejvyšší,
b) výkonný výbor jako orgán výkonný,
c) předseda jako orgán statutární,

Jde mi o to, jestli v tomto případě je výkonný výbor kolektivní statutární orgán a tak musí být uveden ve spolkovém rejstříku.

Předem moc děkuji za odpověď.

Založenie spolku zahraničnou osobou

Dobrý deň prajem, plánujeme založiť spolek v ČR, zakladateľom je zahraničná fyzická osoba z členskej krajiny EU. Poprosil by som o radu, či pre takýto prvozápis je potrebný aj výpis z rejstříku trestů navrhovateľa - zahraničnej osoby - a jeho úradné overenie. Ďakujem pekne

Archivace vybraných dokumentů

Při rušení(likvidaci) spolku se musí archivovat některé doklady. Potřebuji vědět jaké doklady a kde se mají uchovat. Např. na stránkách Státního archivu se toto nedá dohledat. Děkuji za odpověď.

Sídlo Spolku

Z jakého předpisu a nebo zákona čerpáte informaci, že k zapsání sídla spolku do rejstříku spolků je třeba souhlas majitele nemovitosti se sídlem daného spolku? NOZ žádnou takovou povinnost nestanovuje a pokud to sám o sobě žádá rejstříkový soud, pak jedná nad rámec zákona a tím pádem nezákonně. Jediná povinnost je mít zapsané sídlo, dle § 136 NOZ. Ale dle §14 zákona 304/2013 Sb. je možné, aby sídlo spolku bylo zapsáno na základě právního důvodu užívání prostor, které budou sloužit jako sídlo spolku. Což ale neznamená pouze souhlas majitele, ale také i např. pronajímatele bytu.

změna stanov spolku

Prosím o radu, jak postupovat. Valná hromada schválila změnu stanov. Jak dál postupovat ve vztahu k rejstříku spolků. Děkuji za odpoveď.

funkční období

Dobrý den,
Na jaké funkční odobí se volí Výkonný výbor spolku? Je to opravdu na 5 let? Přebírali jsme agendu po muinulém vedení klubu. Lze zjistit od kdy je nynější výbor ve funkci?
Děkuji
Š.Spiková

Stanovy spolku

Dobrý den, jsme dlouholetý klub, který měl v původním názvu o.s.. To jsme zápisem na formuláři o změně názvu na z.s.poslali na městský soud v Praze k 31.12.2015. Dále jsme poslali i opravené stanovy schválené členskou základnou a ověřená čestná prohlášení členů výkonného výboru.
Od soudu máme pouze potvrzení přijetí změn s číslem jednacím Fj.: 433103/2015 msph
na stanovách a prohlášeních je čj. psané rukou.
Je to tak v pořádku nebo je pro registraci stanov ještě něco udělat?
Dříve MVČR posílalo potvrzené orazíkované stanovy zpět.
Děkuji za odpověď.

Založení spolku

Dobrý den, prosím k rejstříkovému soudu zasílaji čestné prohlášení s ověřenými podpisy pouze 3 zakladatelé nebo všichni členové spolku nebo jen ustanovený předseda? Děkuji.

Předsedou ve více spolcích

Dobrý den,

nemůžu se nikde dopátrat informace, zdali je možné být předsedou ve více spolcích.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz

Dobrý den, od založení společnosti singulárních domkařů Vítová dělám jejího předsedu. Naše stanovy byly Ministerstvem vnitra registrovány 5.4.1996 pod názvem Sdružení singulárních domkařů Fryšták Vítová, který celou dobu používáme. Zaujal mne proto článek v posledním čísle časopisu Okno do kraje, kde se píše o přejmenování ze sdružení na spolky. Z uvedeného mi není jasné, zda je tato povinnost i pro naši organizaci. Jsme spoluvlastníky podílového lesa, který máme dlouhodobě pronajatý a od nájemce dostáváme podíly ze zisku z lesní činnosti. Předem děkuji za odpověď.

Razítko spolku

Dobrý den,
ve spolkovém rejstříku je naše organizace zapsána jako "Svaz zdravotně postižených Rakovník, zapsaný spolek". Je možné na razítku organizace použít pouze zkráceně z.s., tedy "Svaz zdravotně postižených Rakovník, z.s." ?
Předem děkuji za odpověď.

Založení spolku

Dobrý den,chtěli bychom v obci založit spolek,který by organizoval různé akce pro děti. Je potřeba,aby alespoň jeden ze zakladatelů měl pedagogické vzdělání? Děkuji za odpověď.

stejná osoba pro dvě funkce v statutárním orgánu

Dobrý den,
jako kolektivní statutární orgán jsme si ve stanovách určili: Prezident, vice prezident, předseda, jednatel - každý může za spolek jednat samostatně.
Můj dotaz je takový, zda může být do funkce Prezidenta i jednatele zvolena stejná osoba. Už se Nám dříve několikrát stalo, že i přesto, že statutárním orgánem je i prezident, odmítala třetí osoba s ním jednat, protože není jednatelem.
Jde mi tedy jen o to, zda může vzniknout nějaký problém se zápisem do spolkového rejstříku pokud bude jedna osoba uvedena ve dvou funkcích statutárního orgánu.

Členská schůze

Dobrý den, byla na adresu spolku k rukám statutárního orgánu doručena žádost o svolání členské schůze z podnětu třetiny členů - paragraf 248 NOZ. Dle zákona má předseda 30 dní na svolání schůze a pokud tak neučiní svolá schůzi, ten kdo o to požádal. Předseda rezignoval a v době než mu vypršela výpovědní lhůta byla tato žádost doručena. Vypadá to, že nic nesvolá do 30 dnů. Jaká je pak tedy lhůta ke svolání členské schůze - toho co o ní požádal za třetinu členů spolku. Má se opět čekat dalších třicet dní, po rozeslání pozvánek všem členům spolku.

Změna spolku - způsob ujednání

Dobrý den, před cca měsícem jsme z důvodů podání grantu založili na rychlo spolek Czech illustrators. Založení spolku jsem dělala podle vzoru jiného spolku a pořádně jsem všem položkám nerozumněla. Nyní je spolek založen tak, že jsem jeho předsedkyní a jsem jediná, kdo za něj může jednat. Potřebovala bych ovšem přidat ještě kolegyni, která by za spolek taky nezávisle na mě (tzn. bez plné moci) měla jednat. Jaká je nejlepší cesta jak to udělat? Sepsat dodatečně jmenování o tom, že kolegyně bude předsedkyně? Doufáme, že to jde!
Předem díky moc za radu!

nejvyšší orgán,člens.schůze....

Dobrý den,
1) Můžeme si určit ve stanovách že :
-předseda (individuální statutární orgán zapsaný ve spolk. restříku ) může být zároveň i nejvyšším orgánem spolku a může schvalovat i např. roční účetní uzávěrku ( dle § 247 NOZ ) ?
- může být nejvyšším orgánem spolku např. i 3-členný výkonný výbor volený členskou schůzí, ale nezapsaný ve spolkovém rejstříku ?
- může pak být členská schůze v souladu s funkčním obdobím orgánů spolku podle potřeby nebo např. 1x za 7 let ?

Hospodaraky rok spolku

Dobry den, spolek zalozeny v 10/2016 povede jednoduche ucetnictvi. Ucetni a zdanovaci obdobi muze byt 10/2016 - 12/2017 ? Jelikoz ucetni jednotka vznikne 3 mesice pred koncem kalendarniho roku. Dekuji.

Volba orgánů spolku

Dobrý den,
příští měsíc se uskuteční členská schůze v našem Aeroklubu, kde poprvé budeme volit Radu spolku jako kolektivní statutární orgán. Prosím o informaci, zda je nutná účast notáře a jeho ověření volby jednotlivých členů Rady pro zápis do veřejného rejstříku. Předpokládáme, že jednotliví členové Rady musí obdržet nadpoloviční většinu hlasů členů spolku s právem volby. Děkuji za odpověď. Ing. Jan Hýla Aeroklub Zbraslavice.

opravný prostředek proti pravomocnému rozhodnutí krajského soudu

Dobrý den, prosím Vás, pokud krajský soud pravomocně rozhodl o podaném návrhu na zápis změn ve spolkovém rejstříku a z výpisu ze spolkového rejstříku vyplývá, že do spolkového rejstříku byly zapsány nepravdivé údaje (např. zapsán předseda spolku, ačkoli tento před 3 měsíci krátce po svém zvolení rezignoval na funkci předsedy, chybná data vzniku členství v kolektivním statutárním orgánu spolku), jaký opravný prostředek lze proti takovému rozhodnutí podat, kdo, kde a v jaké lhůtě jej může podat? Děkuji.

Plná moc

Dobrý den. Musí být na shromáždění vlastníků plná moc úředně ověřená?
Tesař

dotaz na likvidaci neziskové organizace

Dobrý den,

prosím Vás o radu, jak ukončit neziskovou organizaci. Společnost je v likvidaci. Před třemi roky jsem ji zakládala, byla jsem celou dobu předsedou spolku a nyní jsem jejím likvidátorem. Vím, že nemá žádný majetek a žádné dluhy. Nicméně mi rejstříkový soud odmítl výmaz společnosti s tím, že chce do 14 dnů doložit celou řadu dokladů, z nichž si s některými nevím rady.

Zpronevěra

Jaká je trestni odpovědnost spravni rady spolu, když způsobí škodu většiho rozsahu přímo zaměstnanec spolku. (Zpronevěři penize)

Nájem prostoru pro spolu

Dobrý den,

v září 2016 jsme měli ustanovující schůzi spolku a začali jsme se pravidelně scházet. K tomuto účelu jsme si pronajali učebnu v mateřské škole. Učebnu jsem musela pronajmout na svoje jméno (fyzickou osobu), protože náš spolek v té době ještě neměl IČO. Jsem předseda spolku (statutární orgán) s právem jednat za spolek.

Transformace na spolek

Jaké dokumenty musí být poslány a kam a jaké administrativní úkony musí být provedeny pro dokončení transformace na spolek? Poprosil bych o jejich jasný výčet.
Děkuji.

Přijímání členů do spolku

Dobrý den, chci se prosím zeptat, zda se může Myslivecký spolek uzavřít a nepřijímat nové členy. Je třeba podoktnout, že myslivost se řídí zákonem 449/2001. Od roku 2013 podáváme přihlášky za členy a je nám vždy odpovězeno, že pro daný rok nepřijímají nové členy. Tento MS má pronajatou honitbu od Honebního společenstva. Sice ve stanovách má , že bude přijímat nové členy ze zákona 449/2001 §32 od.6, ale neděje se tak. V organizačním řádu MS mají, že budou přijímat pouze rod. příslušníky(dcera,syn). Přijímají pouze tyto lidi s tím, že je berou tvz.

Jednání spolku

Dobrý den, ve stanovách našeho spolku statutární orgán jedná následujícím způsobem: "Všichni členové tvoří jednotný statutární orgán, řídící chod sdružení mezi zasedáními Správní rady. Jménem spolku jednají členové statutárního orgánu samostatně a to v běžných věcech do výše 10 000 Kč. Samostatným jednáním se rozumí uzavírání majetkově právních úkonů vlastním podpisem ve jménu spolku.

Způsob jendání

Dobrý den, ve stanovách máme uvedeno:
"Předseda je statutárním orgánem spolku, který je oprávněn za něj jednat ve všech věcech, zejména pak je oprávněn rozhodovat o otázkách spojených s fungováním spolku, včetně dispozic s jeho majetkem, s výjimkou majetku nemovitého, přijímat zaměstnance spolku, ukončovat jejich pracovní poměr, a rozhodovat o všech jejich pracovních záležitostech. Za spolek může jednat rovněž předsedou zmocněný člen nebo zaměstnanec spolku."

likvidace

Zdravím a mám tento dotaz. Od roku 2008 jsem předsedou uvedeného spolku a převzala jsem budovu bývalého Svazarmu ve strašném stavu a bez financí. Snažila jsem se udržet spolek v činnosti, ale s nástupem PC a nových technologií dnešního života je téměř nemožné na malé vesnici mládež do nějakého sportu zapojit. Víjímku na vesnici ještě trochu drží fotbal. Postupně členové odcházeli a dnes jsme pouze 3.

Oddělení pobočného spolku

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je možno oddělit pobočný spolek od spolku hlavního, tak aby zůstalo IČO? Oddělený spolek by si vytvořil vlastní stanovy a nadále by fungoval jako samostatný spolek.

Předem děkuji za odpověď
Tomáš Novák

změna hospodáře

Dobrý den,
jsme Rodinné centrum sdružující především maminky na MD a RD. V rejstříku máme uvedeny fce předsedy, místopředsedy a hospodáře. Bohužel se nám maminky věnující se vedení spolku často mění. Je nutné neustále hlásit a platit změny v rejstříku?
Díky za radu
P. Mateiciucová

Hlavní činnost spolku

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, do jaké míry musí spolek naplňovat všechny body hlavní činnosti spolku vypsané ve stanovách? Nevadí, pokud některou dílčí činnost nevykonává pravidelně, nebo jen velmi sporadicky? Případně delší dobu nevykonává? Je nějaká povinnost, na kolik procent se musí všechny body realizovat?
Děkuji za odpověď.
R. Owsianková

Dotaz spolek

Dobrý den, náhodně jsem si všimla, že fotbaloý spolek naší obce je na justici zapsaný a nemá v názvu "z.s." a ani nemá zveřejněné stanovy. Neměl by spolek změnit jméno, aby obsahoval dovětek, a neměl by nechat zvěřejnit stanovy? Jak se případná změna provádí? Mockrát děkuji

Spolek a přiznání k dani z příjmů PO

Dobrý den,jsme Spolek rodičů a přátel školy.Hlavní činností je podpora školních aktivit....příjmy jsou složeny z členských příspěvků (osvobozené),ale nyní provádíme i vedlejší činnost na podporu školních aktivit (na školních akcích prodáváme občerstvení, pořádáme různé akce-např.školní ples)a z toho máme výdělky,z kterých pak nakupujeme různé věci do školy,platíme výlety...Je zde povinnost podávat roční daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob? Registrovaní na FÚ jsme,přiznání se nikdy nepodávalo a ani ho po nás nikdo nechce...Moc děkuji za odpověď. Monika Dostálová

Rodinné centrum Toušeňský myšák, spolek

Dobrý den, chci se zeptat, jak postupovat, když chci "zaregistrovat" spolek-dříve jsme byli občnaské sdružení - v zápisu z valné hromady jsme si již loni odhlasovali, že víme o změnách v zákoně a že jsme nyní spolek a že musíme změnit název, razítko... ale kam a co přesně mám nyní poslat? děkuji - s pozdravem Bačová

Sdružení rodičů ZUŠ

Dobrý den,
rádi bychom při naší základní umělecké školy založily sdružení rodičů, můžete mi prosím poradit jak v tomto případě postupovat, kde a jak se zaregistrovat.
Moc děkuji!
Kateřina Víznerová

Zrušení členství v neziskové organizaci

Dobrý den,
chtěla bych zrušit členství v neziskové organizaci,kde jsem zakládajícím členem a současně pokladníkem.Předseda společnosti na mou žádost bohužel nereaguje.Chci abych byla vymazána i z rejstříku.
Děkuji za odpověď.

Odstoupení předsedy spolu

Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Jsem předseda spolku, sídlo spolku je zapsané na moje trvalé bydliště a živnostenský list, který máme na spolek, tak tamjsem také garantem z oboru.
Chci odstoupit z funkce a vystoupit ze spolku. Prosím o radu, jak vše v pořádku vyřídit. Kam co poslat a zapsat. Moc Vám děkuji.

Daňové přiznání k dani z příjmů SPOLEK

Dobrý den,jsme Spolek rodičů a přátel školy.Hlavní činností je podpora školních aktivit....příjmy jsou složeny z členských příspěvků (osvobozené),ale nyní provádíme i vedlejší činnost na podporu školních aktivit (na školních akcích prodáváme občerstvení, pořádáme různé akce-např.školní ples)a z toho máme výdělky,z kterých pak nakupujeme různé věci do školy,platíme výlety...Je zde povinnost podávat roční daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob? Registrovaní na FÚ jsme,přiznání se nikdy nepodávalo a ani ho po nás nikdo nechce...Moc děkuji za odpověď. Monika Dostálová

Podnikání vs. Spolek

Děkuji za tyto stránky, jsou velmi užitečné.
(Náš spolek ještě není registrován).
Po přečtení všech příspěvků se musím dotázat na jednu zásadní věc.
Mám zato, že podnikání je činnost za účelem zisku a oproti tomu jsou neziskovky, které a priory zisk nevytvářejí.
Žiji v domění, že veškeré přijaté peníze (v našem případě příspěvky, dotace a sponzorské dary) jsou přijaty a proti nim jsou výdaje na činnost a rozvoj spolku. Na konci roku je stav nějaký (+/-) a s tím se pracuje v dalším roce.

Nesouhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla spolku

Dobrý den,

před lety při zakládání spolku manžel udělil souhlas s umístěním sídla spolku v rodinném domě, kde žijeme. Spolek zde fakticky nikdy nesídlil ani neprovozoval činnost a manžel již členem spolku několik let není. Několikrát jsme zasílali na adresu předsedy spolku výzvu ke změně sídla spolku a nesouhlas s jeho umístněním v manželově nemovitosti. Změna ani po 1 roce provedena nebyla. Prosím o radu jak dále postupovat a sídlo spolku u nás zrušit? Na jakou instituci se máme obrátit, pokud spolek nereaguje?

Funkce ve výboru

Dobrý den,
v našem spolku je volen 7členný výbor, který si funkce rozdělí dohodou (Předseda, místopředseda, jednatel, tiskový referent, matrikář, ekonom a člen bez portfeje). Krátce po zvolení jednatel selhal a ztratil důvěru. Předseda navrhnul, aby byl zbaven funkce jednatele a zůstal ve výboru jako člen bez portfeje. Člen bez portfeje byl jmenován jednatelem. Vše ve výboru odhlasováno. Otázka zní, zda jsme měli právo takto rozhodnout bez členské schůze?
Děkuji Katka

Členská schůze spolku

Dobrý večer, rád bych se zeptal, zda je nutné mít plnou moc při mém zastupování na členské schůzi spolku (nejvyšší orgán spolku) notářsky ověřenou, nebo mít ověřené podpisy na úřadě. Jsem členem spolku a vystavená plná moc bude také na člena našeho spolku. Je nutné specifikovat v plné moci (dle programu schůze), jak má za mne hlasovat? Nebo postačí jeho všeobecné zmocnění k hlasování o bodech schůze a usnesení. Mohou být vystaveny na jednoho člena spolku např. dvě plné moci. Stanovy spolku plnou moc nijak neřeší. Děkuji.

Založení spolku

Dobrý den,
můžete mi, prosím, poradit, jak mají vypadat stanovy spolku a jak spolek zaregistrovat?

Děkuji a jsem s pozdravem
Petr Krejčí

Souběh funkcí předsedy spolku

Dobrý den,
může být předseda spolku zabývající se sportovní činností zároveň zaměstnanec - sportovní intstruktor? Kdo podepisuje pracovní smlouvu popř. DPP? On sám sobě?
A je možné, aby předseda spolku, který má zároveň živnost na sportovního instruktora fakturoval svou práci instruktora spolku?
Děkuji moc za odpověď,
Nováková

Předseda

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli je možné být předsedou ve více spolcích. Konkrétně se jedná o dva spolky, oba se týkají organizování volného času dětí, avšak v jiných sportovních odvětvích.

Díky.

Zrušení spolku

Hezký den,valná hromada odsouhlasila zrušení spolku -jak dále postupovat. Dá se část prostředků převést na spolek provádějící stejnou sportovní činnost kam přešla většina sportovců . Je výhodnější sloučení spolků zdali to jde?

Funkční období

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jako obc.sdr. jsme vznikli v roce 2013. Poté v září roku 2014 jsme přešli na spolek. Máme (předseda,jednatel a pokladník) ve stanovách 5-leté funkční období. Počítá se to až od toho roku 2014 nebo se období sčítá? Kdy se bude muset znovu volit výbor? Děkuji za odpověď. Jana P.

Žádost o zapsání spolku

Dobrý den,prosím kde najdu formulář - vzor, který je potřeba vyplnit a podat na zápis?
Děkuji, Porazíková.

DPPO hlavní činnosti

Dobrý den,

příjmy z hlavní činnosti NO jsou předmětem daně z příjmů jen tehdy, jsou-li příjmy vyšší než výdaje dané hlavní činnosti. Jak je to ale v případě, jsou-li příjmy konkrétní hlavní činnosti tvořené i dary vázanými na onu konkrétní hlavní činnost (dary jsou přitom předmětem daně darovací), a jen díky přijatým darům je konkrétní hlavní činnost zisková? Jsou pak příjmy konkrétní hlavní činnosti chápány bez darů, nebo jsou dary posléze odečteny ze základu DPPO? Ovlivnilo by situaci fakt, že přijatý dar může být osvobozen od darovací daně?

Děkuji za odpověď.

Sídlo spolku-souhlas všech majitelů bytů

Dobrý den,
chtěli bychom založit spolek se sídlem v domě společenství vlastníků.
Sídlo spolku by bylo v bytě jednoho z členů spolku pkud je to možné. Je nutné mít souhlas od všech vlastníků bytů tedy stanovisko předsedy se zápisem ze schůze vlastníků nebo stačí souhlas nadpoloviční většiny?
Nebo stačí souhlas pouze vlastníka bytu? Což by bylo ideální.
Jednoznačnou odpověď jsem zde nenašel. Prosím tedy o odpověď.
Děkuji

Funkce ve výboru spolku

Dobrý den,
v našem spolku jsou podle schválených stanov určeny funkce členů výboru, jako kolektivního statutárního orgánu. V nedávné době byl jeden z členů výboru zbaven při výborové schůzi své funkce, pro údajné porušení své pravomoci a ztrátu důvěry. Tato osoba sice nadále zůstává členem výboru, ale její pravomoc byla předsedou odebrána a svěřena osobě jiné. NOZ řeší tuto problematiku velmi obecně a stanovami také není určen postup.

účetnictví spolku

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak je to s podáváním přiznání z příjmu u těchto spolků. Vedeme daňovou evidenci.....Jako příjmy máme příspěvky, výdělek z plesu, výjimečně finanční dar.
Jinak to máme zavedené tak, že pokud se jezdí na výlety, kupuji se učebnice a pod., tak se vloží vybrané peníze od žáků do spolku a pak se ta akce proplatí jako za SRPS. Je tento postup správný ?
Děkuji za odpověď

Kalousková

Plná moc člena klubu z.s. na VH

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na níže uvedené otázky ohledně valné hromady z.s.
1) Bude se konat valná hromada z.s., kde je delegovaná osoba, která se z pracovních důvodů nemůže valné hromady zúčastnit, ale delegát nechce nechat propadnout své hlasovací právo a chce udělit plnou moc za zastupování své osoby na valné hromadě. Je možné udělit plnou moc komukoliv, nebo se musí plná moc udělit opět jen členovi klubu z.s.? Jak je to se zákonnými zástupci, pokud je členem klubu z.s. nezletilé dítě, je možné aby na VH byl delegován zákonný zástupce tohoto dítěte?

Kontrolní komise - revizor - povinnost???

Dobrý den,
prosím měla bych na Vás dotaz.
Máme zpracované Stanovy dle NOZ. V těchto Stanovách není ani zmínka o kontrolní komisi či revizorovi. V časopise Praktický rádce pro SVJ jsem četla, že nejčastější chybou pro nezapsání nových Stanov do rejstříku je právě nezapsání-neuvedení kontrolní komise.
Jak to prosím s komisí je?
Pokud ve Stanovách není uvedena, tak být nemusí?
Nebo, když ve Stanovách není uvedena - je to chyba?
Jsme malé SVJ, celkem 16 bytů, výbor 3 členové - z nich 1 předseda.

Děkuji za odpověď Prokešová

Sídlo spolku - za jakých poddmínek a kde všude lze zřídit?

Dobrý den,
chceme s nadpoloviční většinou vlastníků bytů založit spolek. Víme, že musíme mít sídlo, ale nevíme kde všude lze takové sidlo zřídit.
V nejlepším případě samozřejmě v našem domě (vlastníků bytů).
Stačí mít souhlas předsedy spolku vlastníků bytů
nebo je v tomto případě nutné mit souhlas všech majitelů bytů
nebo stačí jen souhlas nadpoloviční většiny?
V připadě, že jeden vlastnik bytu souhlasit nebude, jaké jsou možnosti?
Lze zřídit sidlo spolku přímo jen na byt v osobním vlastnictví?
Lze zřídit sídlo naobecním úřadě?

Statutární orgán občan SK

Dobrý den, může být čenem statutárního orgánu zapsaného spolku občan Slovenské republiky...? Děkuji za odpověď.

Daň z příjmu členských příspěvků

Dobrý den,

členské příspěvky, vybírané na základě stanov, jsou dle § 19 odst. 1 písm. a) ZDP od daně z příjmů osvobozeny. V případě, kdy stanovy uvádějí, že výši členských příspěvků stanovuje pro daný rok nejvyšší orgán spolku, který však pro daný rok usnesl, že výše členských příspěvků je dobrovolná, lze i tyto příjmy z čl. příspěvků považovat za osvobozené od daně z příjmů?

Děkuji za odpověď.

Obsah nájemní smlouvy pro spolek

Dobrý den, jsem členem spolku a zároveň jsem nabídla svůj dům k užívání spolku(schůze, technické zázemí,apod). Co vše má být obsahem nájemní smlouvy mezi mnou a spolkem? Nebo být nájemní smlouva nemusí(nájem se žádný platit nebude), a stačí jen souhlas o užívání za konkrétním účelem? Děkuji velice, Jana Jakubčíková

Poboční spolky se řídi vlastníma stanovama?

Dobrý den,
nikde jsem nenašla či poboční spolek s právní subjektivitou bude se řídit stanovama hlavního spolku nebo si vytvoří i svoje stanovy které schválí hlavní spolek nebo jen interní směrnici daného pobočního spolku. Děkují

Spolek a živnostenský list

Dobrý den, chceme se zeptat, zda jako spolek - loutkové divadlo musíme mít nově od roku 2014 živnostenský list. Představení pro děti pořádáme pouze několikrát do roka (např.letos asi 6x). Domnívali jsme se, že dle výkladu zákona nejsme založeni za účelem podnikání a divadelní představení jsou naší hlavní činností a příležitostný příjem z nich pokryje naše náklady (pronájem místností, materiál..). Děkujeme za odpověď. Zároveň vám patří díky za pěkné stránky a užitečné informace o této problematice. 

založení sdružení se zaměřením na péči o seniory

Pěkný den, chtěl bych se zeptat jestli je možné založit sdružení se zaměřením na problematiku pomoci seniorům v naší vesnici a jestli je k tomu potřeba nějaký garant se vzděláním se zaměřením na tuto problematiku.
Děkuji

3 vlastníci nemovitosti, kde bude sídlo spolku

Dobrý den, chci v domě kde bydlím mít sídlo našeho fotoklubu z.s. Tendo dům vlastní tři majitelé, ale náš domácí má plnou moc od těch dvou. Nevím jak to napsat do souhlasu, který přikládám při založení spolku. Mám tám uvést všechny tři? Nebo stačí jen jeden? A jak se dokazuje, že ten jeden má plnou moc? Děkuji moc

volba nového předsedy spolku

Dobrý den, chtěla bych se ujistit ohledně postupu v této situaci. Předchozí předseda oznámil odstoupení z funkce. Proběhlo oznámení volby nového předsedy a na následné členské schůzi byl zvolen nový předseda. Je potřeba tuto informaci písemně někomu oznámit (+ dodat ofocenou jmenovací listinu)  např. Krajskému soudu, pod který spolek patří? Nebo to stačí mít pouze založené ve věcech spolku.Předem děkuji za odpověď. Petra Ž.

Archivace volebních lístků

Dobrý den,
hlasujeme-li o výboru tajnou volbou,musí mít hlasovací lístek nějakou konkrétní podobu ? A jak dlouho je musíme po volbách uschovávat ?

Sídlo spolku - nutný podpis?

Dobrý den, je nutné mít k založení spolku podpisy se souhlasem o umístění spolku, když zde mají členové spolku adresu, trvalé bydliště a bydlí zde? Díky moc!

Přeregistrace

Dobrý den

Jsme pobočný spolek - Sdružení vlastníků nemovitosti č.p. 314. Náš hlavní spolek k 31.12. 2014 zanikne a s ním i zbylé dva pobočné spolky, které zde jsou. Vzhledem k tomu, že jsme jen tři majitelé dotčeného domu nemá cenu zakládat SVJ. Rovněž, vzhledem k tomu, že máme u banky úvěr se nám nejeví za šťastné, být samostatní majitelé. Pro nás se jeví jako nejschůdnější vytvořit spolek nový a pokračovat dál. Zajímalo by mně, zda je jiná možnost (např. přeregistrovat pobočný spolek na hlavní) nebo musíme založit spolek nový. 

Změna stanov.

Dobrý den,

jsme spolek studentů, který pořádá akce pro další studenty. Měnili jsme stanovy tak, aby byl název změněn na "spolek" a přidali jsme další nové body. Chci se tedy teď zeptat, co s těmito stanovami dál? Kam se mají poslat na potvrzení? Od kdy jsou platné?

Předem děkuji za odpověď.

Alexandra Schenková

Práva jednatele spolku

Dobrý den, potřebovala bych zjistit, jaká práva má jednatel spolku. 
Jsme tři jednatelé a jeden z nás má zatím absolutní právo nahlížet do účtu, dávat platební příkazy aj...Mám z toho obavu. Děkuji a prosím o odpověď. Eva Jouklová

 

Sídlo spolku bez poštovní adresy?

Dobrý den, připravujeme změnu občanského sdružení na spolek ...
Může být ve stanovách spolku uvedena jako sídlo spolku pozemková parcela (list vlastnictví, případně GPS souřadnice) která je ve vlastnictví spolku? Zde probíhají veškeré aktivity spolku, je cca 2 km od vesnice a stojí na ni stavební buňka, která však nemá svoji poštovní adresu. Jako korespondenční adresa slouží adresa bydliště předsedy.

Transformacer Občanského sdružení na zapsaný spolek

Dobrý den, jsme OS fungující od roku 2009. Na členské schůzi jsme schválili nové stanovy. K registraci do Spolkového rejstříku je potřeba je zaslat na Krajský soud, společně se souhlasem vlastníka nemovitosti, ve které máme sídlo, dále je potřeba zaslat i zápis ze schůze, která Stanovy schválila? Máme fungující výbor  (Rada spolku). Tento byl schválen na výroční členské schůzi - také zápis odeslat také? Nestačí prohlášení osoby - statutára? 
Děkuji za odpověď.

Ústav či s.r.o.?

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Jsme organizace - občanské sdružení, která pořádá různé, především sportovní, aktivity pro děti a vede malé zábavné a sportovní centrum, děláme různé propagační neziskové akce, ale také částečně zpoplatněné sportovní projekty (lyžáky, tábory, ...) na základě vedl. činnosti a živnostenského oprávnění.

Spolek a majetek zakoupený pro žáky školy

Dobrý den, jsme ZŠ příspěvková organizace, naším zřizovatelem je obec. Při ZŠ působí Spolek rodičů a přátel školy, zřizovatel schválil adresu spolku na adrese školy. Kromě příspěvků na různé aktivity žáků schválil výbor nákup drobného hmotného majetku - sedačky do atria školy pro žáky, pingpongový stůl. Jak postupovat při umístění majetku v prostorách školy - automaticky zavést a označit do majetku a účetnictví školy? to asi nelze bez souhlasu zřizovatele? mohl by být tento majetek spolkem darován škole na základě darovací smlouvy? nebo stačí vést v evidenci majetku spolku?

Datum založení spolku

Dobrý den, rádi bychom založili spolek. Rád bych se zeptal jak správně provést datování ve stanovách. Ve vzorových stanovách je u podpisů místo a čas, a pak "s účinností od" Mohou tedy být stanovy účinné hned při sepsání, nebo to datum musí být poplatné dni ke kterému budou stanovy schváleny? A jak vědět jak dlouho schvalování potrvá? Ve webovém formuláři na webu se také má vyplnit žádost o zapsání spolku k určitému datu. Je to důležité? A jak staré mohou být stanovy k datu podání? Co když byly sepsány např.

notářské ověření stanov

Je nutné ověření nových schválených stanov notářem, před zasláním k rejstříkovému soudu?
děkuji Pospíšilová

Občerstvení na akcích

Pro své členy pořádáme setkání s hudbou a při té příležitosti provozujeme  občerstvení a podáváme večeře.. Protože se jedná o důchodce, prodejní ceny se rovnají cenám nákupním, takže z této činnosti žádný zisk není, často je i ztrátová. Musíme podávat daňové přiznání za činnost poskytování občerstvení ?

Poplatky - rejstříkový soud - aktuálně září 2014

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak to aktuálně vypadá s poplatky za změnu zápisu v rejstříku spolků. Vím, že se různé občanské iniciativy na začátku roku snažily apelovat na ministerstvo spravedlnosti, aby úhradovou vyhlášku upravilo, nevím však, jak tato iniciativa nakonec dopadla. jaký je aktuální stav v září 2014? Platí se poplatek 1000 Kč i za zrušení spolku, tedy za jeho výmaz ze spolkového rejstříku? Doufám, že ne, připadá mi nesmyslné platit za zrušení neziskové organizace. Děkuji předem za odpověď.

Změna sídla u pobočného spolku

Dobrý den,
prosím o informaci, jak změnit adresu sídla u pobočného spolku. Je nutno tuto změnu podávat návrhem na zápis změn? nebo stačí jen založit do sbírky listin? a kdo vlastně tuto změnu navrhuje? Děkuji za odpověď.
S pozdravem Karel Prágr

Změna sídla a stanov spolku

Dobrý den,
Prosím Vás, potřebuji změnit sídlo spolku na nemovitost, která je ve vlastnictví spolku, a zároveň změnit stanovy, a vůbec netuším kde a jak to udělat.
Děkuji 

Jak postupovat po založení spolku?

Dobrý den, 
soud nám zapsal spolek. Co máme dále dělat, aby bylo vše papírově v pořádku. Vím, že musíme zřídit bankovní účet pro právnické osoby a zaregistrovat se na finančním úřadu. Musíme se ale ještě registrovat na ČSSZ a vybrat zdravotní pojišťovnu případně na živnostenský úřad? Veškeré zaměstnance budeme zaměstnávat na Švarc systém.
Děkuji.

Půjčka spolku

Dobrý den,
jsem místopředsedou spolku (dříve občanského sdružení) a chtěl bych spolku poskytnout zápůjčku (dříve půjčku) na zajištění chodu.
Lze tuto zápůjčku poskytnout bezúročně nebo je z důvodu provázanosti nutné sjednat úrok obvyklý?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Josef Kozák

Název spolku

Dobrý den, 
mám v plánu založit spolek s názvem SPOLEK PŘÁTEL OBCE LEDCE. Chtěl bych se zeptat, zda-li musím uvést k názvu: z. s., zapsaný spolek, spolek, když v samotném názvu je slovo spolek uvedeno.
Děkuji za odpověď

Založení spolku shodou zakladatelů na obsahu stanov - přílohy

Dobrý den,

zajímalo by mě, které přílohy musíme přikládat, pokud zakládáme spolek "shodou zakladatelů na obsahu stanov"? Nejvyšším orgánem našeho spolku je členská schůze. Shodou zakladatelů byl jako první statutární orgán zvolen tříčlenný výbor a jako druhý statutární orgán předseda, který výbor zastupuje.

Variantní název/označení spolku

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na úpravy názvu spolku. Momentálně nás čeká úprava stanov dle nové legislativy, spolu s tímto mě zajímá, zda-li náš spolek může do stanov ukotvit i variantní název (něco jako obchodní značku a pod.). Svůj oficiální název měnit nechceme, protože se zakládá na historických pramenech, ale rádi bychom ve stanovách ukotvili i variantní označení, která běžně používáme. Bohužel si nejsme jisti jestli toto ukotvení je možné a pokud ano, tak jestli je srovnatelné s ochrannou známkou.

Předem děkuji za odpověď.

Schválené stanovy Z.S.

Máme schválené stanovy Z.S.,dle nového zákona o spolcích, chceme je dát ještě potvrdit notáři a právníkovi, jaké dokumenty, krom stanov, budou od nás vyžadovat?

Standa

Dejte

Dejte prosím na web kompletní zákon o spolcích.
S prminutím ten manuál stojí za H----. Nic se z něho nedozvíme.
Díky Jirka

Co musí...

Co  musí obsahovat stanovy Z.S. ? Nenašel jsem nikde žádný vzor.
Dík Jirka

Musí se...

Musí se zasílat rejstříkovému soudu krom nových stanov Z.S., i nové směrnice Z.S. ???
Díky Jirka

Kdo ?

Kdo přiděluje PS=Pobočným Spolkům, a Z.S.,=Zapsaným Spolkům IČO ? Je to stále MVČR ?
Díky Jirka

Může mít Z.s.

Chtěl jsem se zeptat zda Z.S., může mít ZPS=Zahraniční Pobočné Spolky, ZZČ=Zahraniční Základní Články, EZČ=Evropské Základní Články, EPS=Evropské Pobočné Spolky. Díky Jirka

Spolek

Jak získat pro zahraniční pobočný spolek IČO, který je vyžadován při zápisu do registru spolku, nebo jak postupovat při zápisu zahraničního pobočného spolku.

Spolek

Může být zakladatel spolku cizí státní příslušník?

 

Zrušení OS/ZS

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jakým způsobem se dá v současné době době zrušit občanské sdružení, založené v prosinci 2013. Občanské sdružení jako takové doteď nevykázalo žádnou činnost a neplní svůj účel. Stavy tohoto os obsahují klauzule o povinnosti svolání správní rady třikrát do roka ( zasedla pouze při volbě orgánů os) a o zániku sdružení formou dobrovolného rozpuštění na základě valné hromady. Je možné tyto klauzule použít, nebo se musíme již obracet na nějaké určité orgány, abychom sdružení, či tedy nově spolek zrušili? 

 

způsob jednání za AK

Dobrý den, 
kdo je prosím oprávněn jednat, včetně podepisování smluv apod, za sdružení advokátů? Oba nebo stačí jeden? AK má IČ, ale není zapsaná v OR, IČ je psané na FO podnikající nezapsanou v OR, která je jednou ze zakladatelů AK. Tedy může za celou AK jednat pouze tato FO nebo je třeba i spoluzakladatel?

Vedlejší činost spolku

Dobrý den, zakládám spolek a ve vedlejší činnosti spolku je pronájem a prodej, na co budu potřebovat živnostenské oprávnění. Jen mi není jasné na koho to má být napsané, když spolek ještě není zapsán v rejstříku a tudíž nemá IČO. Děkuji za odpověď.

Ústav a zaměstnanci

Prosím o radu, místo spoku zakládáme Ústav, přenáší se v tom případě všechny pracovně-právní vztahy včetně těch zamětnankyň na HPP, co jsou na mateřské? 
Může mít ředitelka ústavu též zaměstnanecký poměr např.na smlouvu o výkonu funkce? Děkuji Zdenka V

Spolky odkup pozemku

Dobrý den,

měl bych dotaz, kupuji část parcely od Tělovýchovné jednoty která je již spolkem. Vše je již na katastru s tím že katastr vrátil vklad na tom, že nemá jak ověřit spolek, a osobu jednající za tělovýchovnou jednotu. Požadují originál listiny jako např. Přidělení iča, stanovy, rozhodnutí o zvolení osoby jednající za spolek a pod....

Existuje nějaká možnost jak se tomuto vyhnout? resp. zda se k těmto dokumentům dá někde dostat (např. Checkpoint)

Nové spolky a jejich účetnictví

 Dobrý den, jaké účetnictví (nebo postačí daň. evidence) budou muset vést spolky nově vzniklé od roku 2014 

Děkuji za odpověď 

ověření stanov

Dobrý den, 
mám dotaz k ověření platnosti stanov. Od krajského soudu nám přišlo usnesení o registraci spolku. Nepřišlo žádné potvrzení platnosti stanov jako to bylo u Ministerstva vnitra. Jak se dokládá, že právě tyto stanovy jsou platné.
Děkuji.

 

Odvolání proti založení spolku

Dobrý den,

založili jsme spolek, dostali od rejstříkového soudu usnesení o registraci. Jestli chápu správně, nyní musíme čekat dalších 15 dní, kdy běží lhůta pro možné odvolání. Je možné tuto dobu zkrátit? Co by měla obsahovat případná žádost a kam ji zaslat? Mockrát děkuji.

S pozdravem
Jan Krakor

Zápis do rejstříku?

Dobrý den,

přikládám výňatek ze zákona 231, se kterým souvisí můj dotaz ohledně spolku nebo ústavu. Může být spolek nebo ústav považován za PO nebo FO, která splňuje podmínky stanovené pro podnikání? Viz také níže uvedený § 18, kdy společnost musí být zapsána v obchodním rejstříku... Jinými slovy, může spolek nebo ústav požádat o licenci k rozhlasovému nebo televiznímu vysílání? 
Děkuji
Helena Horáková

Sídlo spolku

Dobrý den,
chceme založit spolek a rádi bychom měli sídlo na mé adrese (jaké jedné ze zakládajících členek), kde mám trvalé bydliště a žijí tam moji rodiče. Jedná se o byt v panelovém domě, který je nyní ve stadiu společenství vlastníků bytových jednotek. Řešíme tedy, kdo musí být podepsaný pod Souhlasem vlastníka nemovitosti? Stačí podpis mých rodičů jako nájemníků nebo je potřeba mít podpis od vlastníka, kterým je družstvo?
Děkuji za upřesnění,
Katka

Změna statutárního orgánu-jednatel

Dobrý den
Ve stanovách máme určeného statutárním orgánem jednatele. Chci se zeptat kde a jak mohu změnit jednatele kterého nově zvolila po odchodu stávajícího valná hromada? A co k tomu potřebuji?
děkuji za odpověď 

Chyba na listině přítomných

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Co mám dělat pokud jsem na listině přítomných ustanovující schůze spolku udělal chybu a místo koncovky "z.s." napsal "s.z.". Bohužel jsem si toho nevšimnul a nechal kopii úředně ověřit. Správnost a úplnost listiny jsem ověřoval osobně, ale toto mi uniklo. Musím znovu svolat všechny přítomné aby se znovu podepsaly, nebo by se to dalo jen opravit? Děkuji za odpověď.

Ztráta

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli spolek může u doplňkové činnosti (podnikání) uplatnit jako odčitatelnou položku ztrátu.
Děkuji za odpověď.

Sídlo spolku P.O Box

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda je dle platné legislativy možné uvést jako sídlo spolku adresu, která obsahuje P.O. Box (např. P.O.Box XY, Nová Ves), a to bez uvedení PSČ?
Děkuji za odpověď

Oldřich Nový....zavřete oči - odcházím.....

Pobočný spolek a dotace

Jsme pobočný spolek a čerpáme dotace ze státního rozpočtu prostřednictvím hlavního spolku. Můžeme vést dále jednoduché účetnictví?

Stanovy

Dobrý den,
chci založit sportovní klub, ale ve všech vzorových stanovách se uvádí spolek nebo dále jen "spolek" je možné ve stanovách mluvit o spolku jako o klubu? Nebo tam musí figurovat to slovo spolek?
Děkuji.

Změna sídla a nové stanovy

Dobrý den,

I náš (nyní již spolek) se potýká se změnami, spuštěnými novým Občanským zákoníkem. Na začátku roku 2014 došlo ke změně sídla Spolku, poté se uskutečnila Valná hromada a došlo k změnám v Radě (Výboru) našeho Spolku. 

De facto tímto musíme nejdříve požádat o změnu sídla spolku. Poté musí být rejstříkový soud informován o změně stanov.

zápis o rozhodnutí o změně stanov

Dobrý den,

na výroční členské schůzi jsme aktualizovali stanovy našeho spolku tak, aby odpovídaly požadavkům NOZ. Na stránkách justice.cz jsem nalezl požadavek na doložení "zápisu o rozhodnutí o změně stanov". Je tímto myšlen celý zápis z členské schůze, který obsahuje dalších cca 10 bodů, o kterých bylo rozhodnuto? Nebo postačí jen jednodušší zápis o tom, že členská schůze o tomto konkrétním bodu rozhodla?
Děkuji za odpověď
Karel Požárek

Sídlo spolku

Dobrý den, chci založit spolek a sídlo spolku chci udělat v hospodářských budovách, které jsou na stejné adrese jako dům. Mám v adrese spolku specifikovat místo (hospodářské budovy. ..adresa), nebo tam má být jen adresa? Co v takovém případě budu potřebovat pro zápis spolku?
Děkuji za odpověď.

seznam členů spolku

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nutné, aby spolek vedl seznam členů spolku? Pokud ano, jaké všechny údaje musí obsahovat ? Je spolek povinen se zaregistrovat na ÚOOÚ ?
Děkuji za odpověď

 

Spolek - zápis předmětu vedlejší hospodářské činnosti

Mám dotaz k zápisu spolku. Inteligentní formulář pro zápis spolku obsahuje pole "Předmět vedlejší hospodářské činnosti". Zapisují se zde pouze činnosti, na které má spolek živnostenské oprávnění, nebo se zde zapisují i příležitostné hospodářské činnosti (prováděné bez živnostenského oprávnění), které jsou formulovány ve stanovách spolku?
Děkuji za odpověď.

Tombola, loterie, sbírka na opravu

Dobrý den,
ráda bych se zeptat jak je v zákoníku ošetřen způsob výběru peněz za účele sbírky na něco. Na podzim se účastníme dne neziskových organizací a neradi bychom opomněli či snad jednali nezákonně při tombole a sbírce. Jak prosím postupovat, aby výběr a vybrané peníze byli v souladu se zákonem?
Mnohokrát děkuji za odpověď.
Odd,ved. Lucie Cichrová Luxfery

zaměstanecký poměr ve spolku

Dobrý den, chci se zeptat, zda členové spolku mohou být zároveň zaměstananci téhož spolku a zda to platí také pro členy výkonného výboru spolku. Děkuji Katka Pešková

Změny stanov spolku

Dobrý den,

měníme spolkové stanovy. Po zaslání změn příslušnému Krajskému soudu nám byl vyměřen poplatek za zápis do sbírky listin. Chci se zeptat, jaký je v tuto chívíli nejlepší postup? Má smysl žádat soud o prominutí poplatku?

S díky

Martin Sukaný

zaměstnanecký poměr ve spolku

Dobrý den, chceme založit spolek v oblasti podpory ohrožených rodin. Je možné, aby členové spolku, kterí budou s rodinami pracovat, byli ve spolku v  zaměstnaneckém poměru, popř. jak jinak by jim mohla být za provedenou práci vykázána odměna. Děkuji Kateřina Pešková

Co všechno je třeba doložit rejstříkovému soudu aby byly splněny podmínky pro správnou registraci převedeného Sdružení od MV ČR

Hezký den,
jak se změny NOZ dotknou stávajících sdružení (nyní spolků) , které byly zřízeny za účelem koupě a správy domů, které dosud fungují jako pronajímatelé bytů, členové jsou podílníky domu a zároveň uživatelé bytů.
Stačí upravit stanovy dle NOZ a zaslat na rejstříkový soud. Je potřeba účast notáře na schůzi při volbě představenstva nebo se toto týká pouze bytových družstev a společenství vlastníků ? 

Děkuji.
S pozdravem Hana Borovská 
Okružní 239
Meziboří

Platnost volby.

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. V našem klubu proběhla minulý týden volba nového výboru. Dopadla tak, že se i přes výhrady opět zvolil stejný výbor způsobem o kterým si myslím že nebyl v pořádku. Předseda před schůzí obvolal členy klubu,u kterých byl předpoklad že se na schůzi nedostaví a vyžádal si od nich plné moci aby mohl za ně volit. Tímto způsobem byla celá volba ovlivněna a opět se navolili stejní členové. Nevím zdali je tento postup možný a jsem spíše přesvědčen že toto nejni možné. Po volbě nám bylo odmítnuto nnahlédnout do volebních lístků a do prezenční listiny.

Platnost volby.

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. V našem klubu proběhla minulý týden volba nového výboru. Dopadla tak, že se i přes výhrady opět zvolil stejný výbor způsobem o kterým si myslím že nebyl v pořádku. Předseda před schůzí obvolal členy klubu,u kterých byl předpoklad že se na schůzi nedostaví a vyžádal si od nich plné moci aby mohl za ně volit. Tímto způsobem byla celá volba ovlivněna a opět se navolili stejní členové. Nevím zdali je tento postup možný a jsem spíše přesvědčen že toto nejni možné. Po volbě nám bylo odmítnuto nnahlédnout do volebních lístků a do prezenční listiny.

Změna názvu o.s.

Dobrý den,
chceme se zaptat zda je možné a dostačující provést změnu z Czech Spitfire Club o.s. na Czech Spitfire Club, spolek vojenské historie s tím, že je v názvu obsaženo slovo (dle dikce zákona) spolek a tím bychom nedávali za název z.s.

Dále se chceme zeptat, zda se bude měnit zažité označení tzv. KVH tedy klubů vojenské historie, třeba na spolky
vojenské historie, nebo zda to nikdo neřeší.

Děkuji Sadecký

Sídlo na městském úřadě

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na poměrně triviální otázku, a to zda může mít zapsaný spolek jako sídlo městský úřad (obvod). Vím, že fyzické osoby zde mohou být zapsané, ale nikde jsem již nedohledal zda se to týká i právnických.

Předem děkuji za odpoveď

Delegáti na Valnou hromadu

Spolek (tělovýchovná jednota) tvoří pět sportovních oddílů. Každý oddíl má jinou členskou základnu. Např. oddíl 1 má 170 členů, oddíl 2 má 110 členů, oddíl 3 má 60 členů, oddíl 4 má 55 členů a oddíl 6 má 50 členů. Předseda jednoty svolává volební valnou hromadu, na kterou každý z těchto 5 oddílů podle 15 let starých stanov vysílá své delegáty.  Podle stanov klíč pro výpočet delegátů stanovuje výkonný výbor jednoty. Ve výkonném výboru jsou ve výrazné většině zastoupeny 3 oddíly s nejnižší členskou základnou.

Názvosloví členů statutárního orgánu a zápis do rejstříku

Dobrý den, náš spolek má kolektivní statutární orgán s názvem výkonný výbor.

1. Je možné nazvat jeho členy předseda spolku, místopředseda spolku a tajemník spolku či je nutné je pojmenovat předseda výkonného výboru, místopředseda výkonného výboru atp?
2. Je nutné provést po každé volbě členů do statutárního orgánu zápis do veřejného rejstříku i v případě, že budou zvoleni do statutárního orgánu ti samí členové jako v předchozím období a ke změně tedy fakticky nedochází?

Děkuji za odpověď.

Vedlejší činnost

Dobrý den,

náš spolek je založen na podporu sportovních aktivit a organizaci sportovních akcí pro veřejnost. Během některých sportovních akcí, které pořádáme, máme také příjmy z reklamy od našich partnerů (např. za zveřejnění plakátu při závodu atp). Musíme tento občasný příjem z reklamy uvést jako vedlejší činnost? A je třeba ji definovat ve stanovách?

Děkuji uctivě za odpověď.

Předseda a místopředseda

Dobrý den,

náš spolek řídí předseda (individuální statutární orgán), chceme ale mít i místopředsedu, který může předsedu zastoupit. Stává se tím statutární orgán kolektivním? O výbor se dle mého názoru nejedná.

Je-li statutární orgán individuální, lze zapsat jen jedinou fyzickou osobu, místopředseda by tedy v rejstříku nebyl. Jedině ho pak vybavit plnou mocí. Pokud by byl statutární orgán kolektivní, říká §156 NOZ, že rozhoduje ve sboru, což není náš případ (místopředseda je zvolen "do rezervy", kdyby byl předseda dlouhodobě nedostupný, nečinný, nemocný).

Práva členů a odstoupení člena voleného orgánu

Dobrý den,

ráda bych se Vás zeptala na dvě otázky:

1. Do jaké hloubky lze omezovat členům jejich práva? Dle §220 lze členům omezit jejich práva při jejich úpravě do stanov. Je možné jim tedy vzít například právo z §252, že každý člen má jeden hlas resp. jsou tato ustanovení pro spolky kogentní. Tento konkrétní příklad jsme doteď praktikovali při vylučování členů, při kterém se jejich hlas nepočítal.

Spolek se zahraničními členy

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na několik dotazů, který mi není nikdo schopen odpovědět (ani na soudu) a které (ve většině případů) nejsou explicitně popsány v NOZ. 

Plánujeme založit mezinárodní spolek, členové budou z celého světa (USA, Čína, Japonsko, Rusko, Austrálie atd.). Lze to? 

Dále bych se ráda zeptala, za 3 zakládající členové mohou být zahraniční občané, nebo to musí být občané ČR. 

Může být prezident spolku cizinec?

Přílohy nutné k zápisu spolku

Dobrý den, rád bych se zeptal, jaké přílohy mám doložit (a v kolika kusech) k vyplněné žádosti o registraci
nového spolku.   Děkuji.  Martin Karas

Občanské sdružení při mateřské školce

Dobrý den,
máme při naší mateřské školce založené občanské sdružení, které organizuje 1x za rok pro děti ze školky i obce maškarní ples a 1 x ročně zahradní slavnost (ukončení školního roku a rozloučení s předškoláky) je to pro děti ze školky a jejich příbuzné. Podle nového občanského zákoníku se naše sdružení musí přejmenovat a změnit název ve stanovách (obsah stanov bude stejný). Můžeme se přejmenovat na SPOLEK a přitom pořádat tyto 2 akce a žádat obec o dotaci nebo se musíme stát S.R.O. ?  Děkuji.

Rejstřík spolků

Dobrý den,

Česká asociace  věřitelů vnikla koncem loňského roku, stanovy máme podané a potvrzené jejich zapsání. Tehdy však nebyly zvolené orgány asociace. V tuto chvíli je již zvolena jmenovitě Valná hromada i Kontrolní komise, včetně prezidenta a víceprezidenta asociace. Chci se zeptat, zda je nutné uvádět tyto funkce a jednotlivá jména do stanov? Snažili jsme se založit účet pro asociaci a tam nám bylo řečeno, že jelikož není prezident asociace jmenovitě uveden ve stanovách, není možné účet založit. 

Předem Vám děkuji za rychlou odpověď a přeji hezký den.

Statutární orgán

Dobrý den,
vytvářím nové stanovy a chtěla bych se zeptat jestli je možné, aby statutární orgán přenesl podpisová práva na jiné osoby např. každý viceprezident bude podepisovat listiny, které náleží do jeho působnosti??

Děkuji za odpověď.

Název sdružení (spolku)

Dobrý den,
naše sdružení vzniklo v roce 2003. Od vzniku používáme název Občanské sdružení KADET. Máme i základní články (nově tedy pobočné spolky), které používají název sdružení a za pomlčkou svůj název. Například tedy Občanské sdružení KADET - Centrum volného času Hrubínka.
Můžeme si ponechat svůj původní název a přidat k němu pouze zkratku z.s.? Tedy Občanské sdružení KADET, z.s.?
Vím, že je možné si historický název ponechat, jen nevím, jestli v názvu nevadí to "občanské sdružení".

Změna stanov.

Dobrý den,
chtěl bych se jen zeptat na případ, když změníme ve stanovách funkčního období výboru z 10 na 5 let, zdali toto po odhlasování valnou hromadou stačí pouze upravit ve stanovách a je to platné, nebo to musíme zaslat na odsouhlasení na ministerstvo.

Předem děkuji za odpověď Michal

Musíme mít živnostenský list na prodej suvenýrů?

Dobrý den, 
v rámci své vedlejší činnosti -činnosti hospodářské uvedené a vymezené ve stanovách   prodáváme drobné suvenýry( magnety, pohledy, turistické známky) Musíme mít  na tuto činnost živnostenský list ? Berem to jako službu návštěvníkům památky, o kterou pečujeme. Ceny prodeje nám stanovující dodavatelé suvenýrů , část máme dokonce jako komisní prodej.
Musíme mít  na tuto činnost živnostenský list ? 
Děkuji .
O. Rajcsányi  - jednatel výkonného výboru os. OKS Turnov 

Zápis změny zapsaných údajů do rejstříku spolků.

Dobrý den,
rád bych se dotázal na některé skutečnosti související se zápisem změny stanov spolku a změny jeho statutárních orgánů.
1) Je nutné přikládat k zápisu statutárního orgánu spolku výpis z rejstříku trestů, jako je tomu v případě statutárního orgánu obchodní korporace?
2) Je nutné přikládat k zápisu změny stanov i listinu osvědčující právní důvod užívání prostor, kde spolek sídlí?
3) Může být členem spolku s hlasovacím právem na členské schůzi i osoba ve věku 16 let nebo je nutné, aby byla tato osoba už plně svéprávná, tj. 18 let?

Sídlo spolku a právní důsledky

Dobrý den, chystáme se založit spolek, jehož sídlo má být na adrese jedné ze členek. Dům patří, ale jejím rodičům, proto se chci zeptat jaké důsledky má zapsání sídla spolku na jejich adresu, pokud by se dostal spolek do exekuce, mohou nějaké věci zabavit i v sídle spolku, i když v něm není nic majetkem spolku?
Děkuji mnohokrát za odpověď.

právní důsledky souhlasu majitele nemovitosti se sídlem spolku

Dobrý den,
dcera zakládá spolek a chce po nás jako po majitelích nemovitosti souhlas se sídlem spolku. Proto bych se chtěla zeptat, jaké by náš souhlas měl pro nás právní důsledky v případě nějakých "komplikací" při jejích aktivitách. Jde mi zejména o to, aby nevznikly probémy např. pokud by měl spolek finanční problémy atd.
Děkuji předem za Váš čas a za odpověď.
Blanka 

Usnášeníschopnost členské schůze podle stanov a NOZ

Dobrý den, jsme občanské sdružení podle č. 83/1990 Sb., nově od 1.1.14 tedy spolek dle NOZ. Vrcholným orgánem našeho sdružení je členská schůze, usnášeníschopná při účasti nadpoloviční většiny členů. Vzhledem k velkému počtu členů je už dlouhodobě nemožné zajistit setkání v potřebném počtu a tedy i usnášeníschopnost členské schůze pro úpravu stanov dle NOZ v požadované lhůtě.
Můžeme po další neusnášeníschopné členské schůzi použít institut náhradní členské schůze dle § 257 NOZ, pokud o ní naše stávající stanovy přímo vůbec nehovoří? 

STANOVY

Dobrý den, máme již nově upravené stanovy dle občanského zákoníka kvůli standardizaci místních akčních skupin.  Jak je máme zaregistrovat nebo kde je máme poslat??

Dotaz ohledně nutnosti autorizace příloh změnového podání k rejstříkovému soudu

Dobrý den,
Ráda bych se zeptala na to, zda na dokumentech přikládaných k formuláři hlášení změn jako přílohy dosvědčující dané skutečnosti (např. zápisy z VH, jmenovací dekrety apod.) musí být autorizované podpisy, nebo postačí obyčejné? Nebo snad musí VH probíhat rovnou za účasti notáře (jak to mají s.r.o.)? Nikde to nemohu nalézt. V textu mám některé další dílčí otázky.
Chystáme se totiž provést změnu názvu, stanov a pravděpodobně i převolení členů výboru našeho sdružení (nově spolku). Pročetla jsem si podrobně řadu podkladů, ze kterých jsem vyrozuměla následující postup:

Nová volba staturtáního organu u spolku v roce 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující situaci. 
Současná rada sdružení /statutární orgán/ / spolku/ pokládá svoji funkci a nás čeká volba nové rady. Stanovy nestihneme upravit, protože ve výkladu zákona je ještě dost nejaností a chceme si na to ponechat více času. Zajímalo by mě, zda je nutné zápis z valné hromady o volbě nové rady sdružení již nyní zaslat na rejstříkový soud, nebo tuto skutečnost oznámit až po úpravě stanov. Je nutné mít zápis o valné hromadě o volbě nové rady  ověřený notářem? 
Děkuji

 

Diskriminační spolkové poplatky

Dobrý den,
Potřebovala bych poradit ohledně spolkových poplatků. Náš oddíl je sokolský a zároveň jsme členy Českého svazu akrobatického rokenrolu. Valná hromada tohoto svazu odsouhlasila, že nesokolští členové budou platit roční spolkový poplatek 500,- Kč a sokolské oddíly 1350,- Kč.
Přijde mi to diskriminační a ráda bych znala i Váš názor na danou problematiku spolkových poplatků. 
Děkuji Vám za odborný výklad a případnou pomoc
Štěpánka Slámová
Mob: 734 381 258

Pobočný spolek - odborová organizace

Dobrý den, od 1.1.2014 jsme dle NOZ pobočný spolek/odborová organizace pod spolkem/odborový svaz s tím, že máme přiděleno, jako odborová organizace, samostatné IČO (jiné než má spolek/odborový svaz). Co musíme udělat v případě, že se náš nejvyšší orgán rozhodne vystoupit ze spolku/odborového svazu a stát se samostatným spolkem s IČem, které už máme přidělené.
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den
Ladislav Kugler

Česká transplantační společnost- humanitární poslání

Prosím, Česká transplantační společnost, dlouholetá společnost s humanitárním posláním a výzkem v oblasti transplantologie se musí také přejmenovat, nebo lze ponechat, jak je dosud? Není to žádné sdružení, odborná evidence dárců orgánů, zabývání se výzkumem pacientů po transplantaci různých orgánů atd.
Děkuji Vám. Sylva Vrabcová

Podle nových stanov...

Dobrý den,
přeposílám dotaz ze členské základny. Jedna z organizací připravuje novou verzi stanov pro schválení na nejbližším VS. Dotaz je směřován na platnost stanov. Např. pokud aktuální stanovy uvádí složení orgánu v počtu pěti osob a nové stanovy v počtu deseti osob. Pokud novou podobu stanov VS schválí a jako následující bod jednání VS je volba onoho orgánu - volí se pětičlenný nebo v počtu deseti osob? Resp. jsou aktualizované stanovy platné okamžikem schválení VS či až zasláním potvrzených stanov z orgánu státní správy...? Děkuji, D.E.

Fúze

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně problematiky Fúzí. Po pečlivém nastudování všech potřebných dokumentů k fúzi spolků, a jejich následného vytvoření (smlouva, stanovy, čestná prohlášení, apod.), bych chtěla zapsat tuto Fúzi do veřejného rejstříku. Avšak nevím si rady s inteligentním formulářem, který nabízí v případě fúze, prvozápis či změnu zapsaných údajů. Prosím o radu co vybrat. Předem děkuji za vaši odpověď.

plnoletost

Dobrý den, 
chtěla bych se zeptat jestli ještě platí podmínka, že občanské sdružení nově spolek mohou založit 3 osoby z nichž alespoň jedna musí být starší 18 let.

Děkují za odpověď.

Kdo může být členem spolku

Dobrý den, připravujeme založení spolku pro oblast medicíny katastrof. Mohou být členy vedle fyzických osob také právnické osoby? Pokud ano, existuje pro nějaké právnické osoby omezení  členství ve spolku? 
Děkuji za odpověď

Spolek

Dobrý den rádi by jsme si od obce pronajali rybník na kterém by jse  chytali ryby co je potřeba aby toto bylo oficiální sme tři fizické osoby.
 
                                                            děkuji Koubek

Dokumenty do sbírky listin?

Jaké dokumenty budou spolky a pobočné spolky povinně ukládat do sbírky listin k rejstříkovému soudu, od kdy a za jaké období? Kromě stanov třeba účetní závěrku? Děkuji za odpověď.

Spolek - změna názvu a stanov

Dobrý den, chtěli bychom na naší následující schůzi změnit vše potřebné z občanského sdružení na spolek. Stanovy jsem se snažila upravit dle NOZ, ale nejsem si jistá, jestli úplně správně. Nemohl by mi někdo z vás kouknout na návrh nových stanov našeho spolku ? Klidně pošlu můj mail je lenka.brezinovavbaest.cz

Změna názvu na Spolek

Dobrý den, pokud se má změnit jméno ze Sdružení na Spolek, kam se má tato změna názvu písemně ohlásit, popř, kam se zasílají nové Stanovy Spolku?
Děkuji za odpověď, hezký den....

Jaké změny v neziskovém sektoru přináší nový OZ?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dvě věci. Za prvé - jaké nejdůležitější změny v neziskovém sektoru přinesl nový OZ a za druhé - co musí dle zákona obsahovat stanovy OS a návrh na registraci OS? Předem děkuji za odpověď. 

Vzorové stanovy

Dobrý den, 

prosím, je možné stáhnout na Vašich www vzorové stanovy sdružení (spolku)? 
V našich stávajících stanovách nemáme uvedeno, jak se volí výbor. Jakým způsobem tedy máme postupovat? 

Děkuji za odpověď. S pozdravem Karel Šlechta

Převedení majetku a všech závazků

Dobrý den,
jakým způsobem vyřešit situaci: Ještě před koncem roku 2013 jsme založili o.s. se záměrem, že převezme činnost organizační jednotky, její majetek a vše kolem...pod novým názvem a IČem, ale tak aby byla zřejmá kontinuita. Jak nyní podle NOZ toto vyřešit....tzn spolek bude následnickou organizací pobočného spolku, jak to vyřešit? uzavřením smlouvy mezi nimi a co by měla obsahovat....děkuji.

Klub rodičů při ZUŠ-dobrovolné sdružení rodičů

Při ZUŠ pracuje občanské sdružení Klub rodičů při ZUŠ, REGISTROVANÉ V ROCE 2004.
Klub hospodaří s finanční částkou vybranou od rodičů a přispívá na akce dětí.
Jak máme postupovat, aby bylo vše dle nového občanského zákoníku?
Děkuji
J. Polnická, ředitelka školy

 

Společnost živnostníků podle NOZ

Dobry den, 

Shanim nějaké bližší informace ohledně Společnosti (živnostníků). 
Není mi jasné, zda je společnost brána jako PO nebo ne (jako to bylo puvodne ve smlouve o sdruzeni)?
Dekuji

Sídlo spolku

Dobrý den, jsem statutárním orgánem v občanském sdružení. V souvislosti se změnou stanov o.s. na stanovy spolku bychom rádi změnili i své sídlo (jiné změny, kromě povinné změny názvu a orgánů nechystáme). Je možné provést změnu současně či je změnu sídla třeba oznámit MV na samostatném formuláři?

Kontrolní orgán spolku

Dobrý den

Chtěla bych si ověřit, zda může mít statutární orgán spolku pravomoci orgánu kontrolního a zda ho za něj můžeme považovat.

Děkuji 

Poplatky ve spolkovém rejstříku

Poplatky ve spolkovém rejstříku

                                V Ústí nad Labem dne 03.01.2014.

 

Vážený pane, vážená paní,vážení

Dotace občanských sdružení

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda může po novém roce naše rodinné  centrum žádat o dotaci na rekonstrukci rodinného centra pod názvem o.s. nebo musíme prvně změnit stanovy a pak žádat jako spolek. Stejně tak darovací smlouvy a sponzorské dary mohou být pod názvem občanské sdružení? Jak dlouho  trvá změna stanov a kam se stanovy budou zasílat? Může být součástí hlavní činnosti sdružení prodej občerstvení maminkám s dětmi v herně rodinného centra za symbolickou cenu.Peníze budou použity na nákup hraček pro děti do  centra a musí být tato činnost ve stanovách?

SRPŠ při Základní skole

Dobry den,
   jaké povinnosti pro nás vyplývají z nového občanského zákoníku, jsme-li sdružení rodičů při vesnické základní skole o cca 150 dětech, kdyz nemáme vlastní IČO ani žádný účet? 
Jedine toky, které pravidelně přicházejí jsou poplatek od rodičů za žáka, který se platí 1x ročně.

sdružení=spolek

Dobrý den, jsme sdružení rodičů při škole. Chápeme dobře,  pokud do 31.12.2013 neuděláme novou registraci, že nás soud automaticky převede na spolek? Nebo musíme provést registraci do konce roku. Stanovy zanecháme, staré. Nic se nemění. Mnohokrát děkuji za opověď.

 

Účetnictví spolku po transformaci

Občanské sdružení se stane v roce 2014 automaticky spolkem a vede dál jednoduché účetnictví. V průběhu roku 2014 provede transformaci na ústav (IČ zůstane zachováno). Může v roce 2014 a dál pokračovat v jednoduchém účetnictví?

 

Název občanského sdružení

Dobrý den, jsme občanské sdružení, přičemž za názvem máme zkratku o. s. S NOZ je nutné název změnit, nebo můžeme jej zachovat ve stejné podobě? Zkratka právní formy pro nás není až tak relevantní, "značka" sdružení je dána názvem před zkratkou. Přestože se automaticky překlopíme 1. 1. na spolek, bude tedy nutné změnit do nějaké lhůty název, tedy vyměnit o. s. za s. nebo z. s.? Děkuji mockrát za odpověď.

Stanovy - dispozitivní ustanovení NOZ?

Je nutné v případě vlastního řešení dispozitivních ustanovení NOZ toto řešení uvést vždy přímo do stanov?
Nebo je možné, aby ve stanovách byl pouze odkaz na řád či směrnici, která danou problematiku řeší (+ který orgán je oprávněn vydat)?

Spolek jako pronajímatel

Naše tělovýchovná organizace (občanské sdružení) pronajímá dlouhodobě vlastní nebytové prostory (restauraci) a krátkodobě (příležitostně) hřiště a tělocvičnu. Změní se něco pro naši organizaci transformací na spolek od 1.1.2014? Jaká opatření bude nutné provést? Děkuji František Herajt 

Jak s o.s., které vykonává činnost při škole?

Jsme o.s. založené při základní škole, jehož členy jsou pedagogové, případně rodiče žáků. Jednou z jeho činností je získávat granty pro školní i mimoškolní aktivity žáků (zajištění pomůcek pro žáky, turistické pobyty,...). Můžeme i nadále fungovat jako spolek a budeme mít možnost účastnit se grantových řízení? 

Sociální služby

Dobrý den, 
pořádáme letní tábory a volnočasové aktivity pro mládež + máme registrované sociální služby, chtěl bych se zeptat, na jakou formu se bude tedy muset trasformovat a zda to budu muset nějak dělat, nebo zda to bude automaticky. 

 

Název o.s., resp. z.s.

Dobrý den, naše občanské sdružení nese název "Občanské sdružení Jana XXIII." a i takto je název zapsán ve stanovách a evidováno na MV ČR. Veřejnosti je známo pod tímto jménem. Zůstane nám tento název i po transformaci? Předpokládám, že ano. Děkuji za odpověď.

Vzdělávání - ops nebo spolek

Dobrý den, provozujeme sdruzeni jehoz cilem je vzdelavani. Nase hlavni cinnost je poradani prednasek pro posluchace  (cleny sdruzeni) i pro verejnost. Soucasti nasi cinnosti jsou i online kurzy, ktere nabizime za poplatek - vydelecna cinnost. Do budoucna planujeme rozsireni nasich aktivit i do jinych mest. Vetsinu cinnosti sdruzeni v soucasne dobe vykonava 1 clovek. V soucasne dobe resime zda-li zmenit nas statut do konce roku na ops a nebo sdruzeni transformovat na spolek. Jake vyhody a nevyhody pro nasi cinnost by mela zmena na ops a na spolek?

Různá právní povaha členů spolku

Pokud je v občanském zákoníku (§ 214) stanoveno, že spolek mohou založit aspoň tři osoby, má se v souladu s § 18 NOZ za to, že to mohou být osoby jak fyzické, tak právnické? Tj. že členy spolku budou dvě dosavadní občanská sdružení a jeden jednotlivec? Současný zákon o sdružování to takto připouští. Myslím si správně, že i do budoucna to bude možné? Děkuji za odpověď.

stanovy - zrušení PO

Musí být ve stanovách ošetřeno zrušení/zánik/likvidace PO? Nebo se předpokládá, že pokud není zapsáno ve stanovách, řídí se zákonem?

Náhradní zasedání členské schůze

Lze svolat náhradní zasedání členské schůze předem? Např. společně s pozvánkou na řádné zasedání členské schůze zaslat i pozvánku na případné náhradní zasedání členské schůze, že se v případě, že schůze nebude usnášeníschopná, bude konat NČS např. hodinu poté. Musí se zasedání svolat písemnou pozvánkou, nebo lze např. SMS?
Děkuji

Delegování hlasučle

Může člen PO svojí plnou mocí delegovat hlas jinému členu, případně nečlenu, na zasedání členské schůze? Lze tento delegovaný hlas uznat jako přítomnost člena na schůzi (kvůli usnášeníschopnosti)? viz § 252, odst. 1. zákona 89/2012 Sb.
Příklad: na zasedání členské schůze PO o 10 členech jsou fyzicky přítomni 3 členové, jeden z nich má písemné plné moci od dalších tří členů, kteří se však osobně nedostavili. Je členská schůze usnášeníschopná? Stačí 3 plné moci + 1 hlas fyzicky přítomného člena k přijetí usnesení?

 

statutární orgán

Dobrý den, může být podle nového občanského zákoníku stejná osoba ředitelem podniku a zároveň jeho statutárním orgánem?
Děkuji Králová

Budou mít pobočné spolky své statutární zástupce?

Podle NOZ není právní subjektivita pobočných spolků úplná, ale pouze odvozená. JUDr. Deverové z této skutečnosti vyvozuje, že statutární orgán má pouze hlavní spolek, ale pobočný spolek jej nikdy mít nemůže. To by ale pro některé pobočné spolky (ale společně s tím i pro spolky hlavní) mohlo znamenat značné komplikace v oblasti samostatného uzavírání smluv s jinými subjekty,  v pracovněprávních vztazích vůči dosavadním zaměstnancům apod. Jiní právníci však na problém statutárních orgánů pobočných spolků mají názor zcela opačný. Posunul se v poslední době výklad zákona v této věci?

Adresa spolku ve stanovách

Musí být ve stanovách soplku uvedená přesná adresa, kde spolek sídlí nebo stačí jen obec? Vzhledem k tomu, že se v našem spolku často střídají statutární zástupci, znamenalo by uvedení přesné adresy nutnost neustále měnit stanovy. Adresa spolku je totiž vždy u statutára "doma". (Dotaz byl položen na semináři 25.9.2013 ve Zlíně. Odpověď byla dodatečně zpracovaná Mgr. Petrem Pavlokem a publikovaná 28.9.2013 na stránkách NOZ.crdm.cz)

Nové občanské sdružení nebo transformace?

Dobrý den, jsme dětský oddíl registrovaný v Hnutí svobodných oddílů, máme již 20 let vlastní IČ, ale společné stanovy Hnutí svobodných oddílů, které je na MV registováno. 
Od ledna nastanou v Hnutí svobodných oddílů změny, přičemž se již nebudou registrovat pobočné spolky, přemýšlíme o tom, že bychom založili samostatný zapsaný spolek. 
Jak nejlépe postupovat?
1. Založit nyní nové občanské sdružení s upravenými stanovami, aby byly podle NOZ od 2014? Museli bychom si tedy zažádat o nové IČ nebo by nám mohlo zůstat staré, když se u nás v oddíle nic nemění?

Zaměstnanecké poměry v o.p.s.

V souvislosti s účinností NOZ chceme stihnout transformaci dle zák. 168/2013 na o.p.s. Může být zakladatel ředitelem? Může být ředitel v pracovním poměru (závislá činnost) nebo v jiném pracovně - smluvním vztahu s o.p.s. Mohou být případní další zakladatelé v závislém či nezávislém pracovním / obchodně - smluvním vztahu s o.p.s. Děkujeme!

Poplatky v rejstříku spolků

Kolik bude spolek platit za zápisy (registrace, změny stanov, statutárů..) do rejstříku?

Dotaz byl položen na semináři NOZ s Radambuk v Českých 12.9.2013 v Českých Budějovicích.

Transformace spolku na ústav

Dobrý den
Pomáhám s činností jednoho občanského sdružení zaměřeného na poskytování podpory a poradenství rodičům a dětem. Toto občanské sdružení v současné době zaměstnává 9 zaměstnanců a spolupracuje s mnoha předškolskými zařízeními a státními organizacemi. Toto sdružení se s účinností nového OZ přeměnilo na spolek, ale členové by rádi v tomto roce provedli jeho transformaci na ústav.

Zápis členů kolektivního statutárního orgánu

Před koncem roku 2015 jsme na členské schůzi přizpůsobili stanovy našeho spolku NOZ a zvolili 3 nové členy výboru. Vzhledem k tomu, že jeden z nich odjel na další dobu do zahraničí, nestihl podepsat čestné prohlášení/souhlas se zápisem do spolkového rejstříku. Proto jsme podali návrh na zápis všech změn, které vyplynuly z rozhodnutí členské schůze, včetně zápisu 2 ze 3 členů výboru. Rejstříkový soud nám však ale odmítá zapsat ty dva členy s argumentem, že máme doplnit návrh také o toho posledního člena. V usnesení ale vyšší soudní úřednice svůj názor o žádný paragraf neopírá.

Nestihli jsme přejmenovat o.s. na spolek

Dobrý den,
nepřejmenovali jsme ještě o.s. na spolek spolek. Můžeme tak ještě učinit dodatečně spolu se změnami stanov? Nebo musíme nejprve nějak  - jak? přejmenovat o.s. a teprve následně i stanovy? Nebo už je pozdě a musíme zakládat spolek nový? Díky za odpověď.

Datum zrušení spolku

Dobrý den, na valné hromadě chceme zrušit náš spolek. Je třeba do usnesení uvést datum, k jakému rušíme spolek?  např. usesení: VH schvaluje zrušení spolku k datu.....Nebo bude zrušen až oznámením od rejstříkového soudu. Děkuji za odpověď.

Statutární orgán pobočného spolku

Dobrý den,
kdo je prosím oprávněn jednat za pobočný spolek, je-li statutárním orgánem myslivecká rada pobočného spolku, a to předseda, místopředseda a další členové, když ve spolkovém rejstříku zjistím, že ve způsobu jednání je napsáno, že pobočný spolek zastupuje ve všech záležitostech předseda myslivecké rady, a to samostatně. Ostatní členové nemají stejná práva a povinnosti jako tento předseda, když si myslím, že v tomto případě se jedná o kolektivní statutární orgán? Myslím tím zejména jednání za pobočný spolek navenek se státními orgány. Děkuji

Transformace sdružení na spolek

Dobrý den, měl bych dotaz ke změně názvu. Za ty roky které fungujeme jsme se naučili používat zkratku OSKCH a máme ji i v logu a používáme ji všude. Je tedy přípustné, aby ve jménu spolku zůstal název Občanské sdružení? Jako příklad uvedu názvy Občanské Sdružení Kněžpolská Chasa, z.s  a nebo OS Kněžpolská chasa, z.s.. Děkuji za odpověď

Výmaz ze spolkového rejstříku

Náš spolek - občanské sdružení, již přes dva roky nevyvíjí činnost, Z části proto, protože již naplnilo své poslání( vyvíjelo činnost v oblasti  charity, kultury, sportu pro veřejnost, ale především pro děti ), pro jinam nasměrované zájmy členů a v neposlední řadě, i když největší části pro vážný zdravotní stav předsedkyně, tedy mé osoby.
Na podzim roku 2015 jsem zažádala o výmaz z rejstříku. Odpovědí bylo, že musíme doložit příslušné dokumenty. 

Podoba statutárního orgánu spolku

Dobrý den, paní magistro Hájková,
Při vytváření našeho statutárního orgánu jsme se inspirovali Vaším níže uvedeným textem pod jedním z dotazů. Odeslali jsme návrh změny na krajský soud společně s novými stanovami.

Způsob svolání Nahraní členské schůze

Dobrý den, zajímá mě jakou formou je možné svolat náhradní členskou schůzi dle paragrafu 257 NOZ. Jestliže je ve stanovách spolku upraveno pozvání členů na řádnou členskou schůzi emailem + zveřejněním na www stránkách nejméně čtyři týdny před zasedáním a náhradní členská schůze ve stanovách upravena není, lze dovodit, že pro svolání náhradní členské schůze platí stejná pravidla? (tedy pozvánka emailem členům plus 4 týdny před konáním)  

Jak svolat členskou schůzi, když jsme velký spolek s mnoha členy?

Když jsme sdružení (spolek), který má hodně členů, jak to máme udělat, když musí být na členské schůzi přítomna nadpoloviční většina, aby byla schůze usnášeníschopná, a přitom je poměrně složité, abychom svolávali např. 8000 členů?

Dotaz byl položen na semináři v Justiční akademii, v odpovědi je přepis z jednání.

Přechod z účetnictví na daňovou evidenci

Dobrý den, nezisková organizační jednotka (od 1.1.2014 spolek) vedla v letech 2012,2013,2014 účetnictví.

Mohu za rok 2015 vést daňovou evidenci? 

Počáteční zůstatek byl pouze na bankovním účtu a v roce 2015 byly zaplaceny pouze příspěvky na tento bankovní účet. 

Jak by to bylo v případě zaplacení prezentace spolku na webové stráce? Jde o daňový nebo nedaňový výdaj! Předem moc děkuji za odpověď

Vedlejší cíl

Dobrý den. Potřebujeme si rozšířit vedlejší cíl o pořádání akcí, hlavním účelem máme propagaci bezpečnosti silničního provozu a účast na podnicích motoristickeho sportu. Ve stanovách máme veticku, ze další cíle stanoví a konkretizuje členská schůze. Stačí upravené stanovy schválit ve spolku nebo je nutné i tento vedlejší cíl hlásit na rejstrikovy soud? Teď tam žádné vedlejší cíle uvedené nejsou, jen hlavní účel. Jake zmeny stanov je nutné posílat na soud? Jakékoli nebo jen nejake zasadni informace? Nechceme nic zanedbat. Děkuji moc za pomoc.

Pobočný spolek

Dobrý den.
Může pobočný spolek AVZO pod sebou sdružovat více odborností?
Tedy např.pobočný spolek organizace AVZO se skládá ze tří " spolků" -
motorkáři,traktoráři,modeláři.
Nikde jsem nenašel jednoznačnou odpověd.
Nebo se struktura pobočného spolku řídí zásadně stanovy spolku AVZO?
Děkuji Popp

Změna stanov spolku

Dobrý den,
do jakého termínu je možné učinit změny ve stanovách našeho spolku? Je to konec února, nebo konec března 2016?
Děkuji
MgA. Jiří Kuděla
Galerie Michal z.s.

Název spolku

Dobrý den, 

chtěla bych se zeptat, jakým způsobem pracovat v názvu se zkratkou z.s. . Tedy jestli se uvede jméno spolku a za to čárka a z.s. (tedy Název spolku, z.s.) nebo bez čárky (tedy Název spolku z.s.) nebo úplně jinak. 

Děkuji, s pozdravem
Kramářová

Spolek při ZŠ

Dobrý den

Při naší ZŠ funguje SRPŠ, pro které teď připravujeme nové stanovy a nová pravidla fungování pod názvem  Spolek školy U Obory.  Jaký je rozdíl mezi spolkem a sdružením?  Jaké účetnictví musíme jako spolek vést. Jedinými příjmy jsou příspěvky od rodičů - nevíme, zda je pro nás výhodnější nazvat je dary nebo členské příspěvky? Jaké máme povinnosti z hlediska účetnictví, daní a podávání daňového přiznání apod.  jako spolek. 

Děkuji za odpověď

Pobočný spolek

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na paradoxní situaci, která vznikla. Předseda nesvolá výroční členskou schůzi před koncem roku 2015. Členství všem členům zaniklo (dle stanov) 31. 12. 1015. Nyní se má svolat členská schůze (je to nejvyšší orgán) a je konec února 2016. Pozvánku je nutné odeslat členům 30 dní předem, neboť stanovy to neupravují. Schůze bude tedy nejdříve za měsíc. Dnes máme předsedu, máme výbor, ale nemáme v současnosti vlastně členy. Pozvánka se zasílá členům spolku, ale členství všem zaniklo na konci roku 2015.

Výkonný výbor spolku funkce výkonná a statutární

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat, když připravujeme převod našeho původně o.s. na z.s. Vytváříme nové stanovy a potřebovali bychom, aby měl tříčlenný výkonný výbor (předseda, tajemník a hospodář) klasickou funkci výkonnou, ale k tomu ještě statutární - aby každý z členů výkonného výboru mohl jednat jménem spolku samostatně. Lze to? Do stanov jsem to zatím napsala takto a pak je to samozřejmě dále rozvedené: 

Plná moc na valné hormadě

Chtěl jsem se zeptat, jak se počítá do usnášení se valné hromady plná moc někoho, kdo na valné hromadě fyzicky není přítomen?  Tzn. počítá se tato"duše" jakoby byl přítomen?  Obdobně je to u tzv.dílčího hlasování, ketré nový OZ umožňuje? Je valná hromada nakonec platná, když např. z 50 členů s hlasovacím právem jich 30 využije dílčí hlasování ( nebo plnou moc) a VH se přímo neúčastní?
Děkuji

Změna názvu a stanov občansého sdružení

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat. Až teď jsem se dozvěděl, že musíme přejmenovat název, spíše tedy občanské sdružení na zapsaný spolek a změnu stanov. Můžete prosím poradit, jak to udělat a jak a v čem se mají měnit stanovy sdružení? Děkuji za odpověď.

Struktura Spolku

Dobrý den,

v nejbližší době plánujeme založit tzv. Zapsaný Spolek. Budeme mít pouze tři členy, přičemž v současné chvíli máme organizační strukturu Spolku nastavenou následujícím způsobem:

Členská schůze - nejvyšší orgán Spolku
Výbor - statutární orgán Spolku
Předseda - nejvyšší výkonný představitel Spolku

změna názvu na Spolek

Dobrý den, naše Sdružení nestihlo k 1.1.2016 změnu názvu na Spolek.
Co teď ? Jde o Občanské sdružení rodičů při ZŠ-tak se i jmenujeme.. Můžeme použít tu část §3042 o neměnnosti názvu? Za názvem nemáme žádnou zkratku.
Jak pokračovat dále, máme tedy i měnit stanovy k 1.1.2017 ??
Děkuji za odpověď.

Zapis ustavu

Dobry den,

jen se chci zeptat, pokud chci zapsat ustav do obchodniho rejstriku, je to prvozapis nebo predregistrace ve formulari justice.cz?
Dekuji za odpoved

Helena Prentice

Sídlo spolku a interktivní formulář

Dobrý den,
nevím, na koho se správně obrátit za účelem získání souhlasu se sídlem spolku, které je ve škole. Majitelem budovy je Magistrát hl.m. Prahy, budovu má ve správě Městská část. Na školském odboru Magistrátu mi doporučili obrátit se na ředitele školy. Je to tak správně? Může ten souhlas vydat ředitel?

Vystoupení ze spolku

Dobrý den,
poslala jsem písemnou žádost o vystoupení z výboru a zároveň jako člen ze spolku „Centrum Menežmentu OZP“ ke dni 29.2.2016. Dosud na tuto žádost nikdo ze spolku nereagoval ani mi neposlal žádné vyrozumění. Prosím o odpověď, jak mám postupovat dále.

Děkuji

Pronájem internetového portálu spolku

Dobrý den, chystáme se s kolegy založit spolek o 6 členech, jehož účelem je zejména osvěta a podpora profesionálního koučování. Osobně jsem před několika lety založila internetový portál, který mi technicky vytvořil manžel a jehož účel je stejný. Zatím jej provozuji jako OSVČ - vedlejší činnost. Portál je neziskový, ale je zde možnost placené reklamy. Protože to sama na rodičovské dovolené ale už nezvládám, chci do toho formálně zapojit nejbližší spolupracovníky-dobrovolníky právě založením spolku, jehož součástí by měl být i onen portál. 

Zrušení spolku

Dobrý den,

členové spolku by rádi ukončili svou činnost a zrušili spolek. Problém je, že spolek má majetek v řádech pár stokorun a tak nemá dostatečnou finanční částku ani na zaplacení poplatků za dvě zveřejnění v obchodním věstníku.

Existuje nějaká možnost, jak spolek zrušit, bez toho, aby členové museli zaplatit tyto položky z vlastních kapes, protože k tomu by ochotni nebyli.

Děkuji za odpověď.
Silvie

Odstoupení předsedy oddílu ve spolku

Dobrý den naše TJ má různé oddíly a ty mají své výbory a předsedy. Náš předseda fotbalového oddílu odstoupil ze zdravotních důvodů. Je třeba okamžitě v oddíle volit předsedy i když oddíl právní subjektivitu a podléhá VV TJ.
A ani ve stanovách TJ tato možnost není nijak ošetřena.
Děkuji Jiří Fiala

Doplnění účelu spolku

Dobrý den,

prosím o radu, jak postupovat v případě, kdy potřebujeme pouze doplnit popis účelu spolku? 

Děkuji, Zuzka

Podání návrhu na zápis spolku datovou schránkou

Dobrý den, prosím o rychlou radu. Mohu jako jedna ze tří zakladatelů spolku podat návrh na prvozápis svou vlastní datovou schránkou vedenou na mě jako podnikající fyzickou osobu? Nacházím na internetu protichůdné názory tak nevím. Stanovy máme podepsané všemi zakladateli (neověřené), Souhlasy dvou určených statutárních zástupců a souhlas vlastníka nemovitosti máme ověřené. 

Zápis do sbírky listin

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co a jak mám udělat, abych mohl podat změnu předsedy do sbírky listin.Stačí poslat poštou rozhodnutí o volbě předsedy ? Jak mám poslat dokumenty jako výroční zprávu atd. do sbírky listin ?
Díky moc za odpověď.

Kolektivní x individuální statut. orgán, chybné vyplnění e-formuláře, oprava stanov

Dobrý den, 
pročetla jsem mnoho Vašich rad  na stránkách, ale nenašla jsem řešení k našemu problému. Proto se na Vás obracím s prosbou o pomoc.
V září 2015 jsme založili spolek, který byl v listopadu 2015 zapsán do spolkového rejstříku. Při vyplňování elektronického formuláře žádosti o zapsání spolku nám tento povolil do rejstříku zapsat pouze předsedu (zvolili jsme ve formuláři z neznalosti statutární orgán individuální), a poté nám bylo řečeno na info lince soudu, že místopředsedu můžeme poté zapsat dodatečně.

účetnictví spolků - daňová evidence nebo účetnictví ?

Dobrý den, 
převzala jsem účetnictví spolku a nějak v tom tápu, prosím o radu.
Mohu vést daňovou evidenci -né účetnictví - a dál jak se bude dělat daňové přiznání?? Na tiskopise pro FO nebo právnickou osobu? To co jsem převzala je trochu zmatené.....Děkuji za radu. Alena

Sídlo spolku v bytě - jaká mohou být rizika

Dobrý den, zakládáme spolek na podporu mládežnického sportu. 
Mohl bych Vás poprosit o informaci, jaké mohou z adresy spolku v místě trvalého bydliště (byt v bytovém domě) vyplývat rizika pro vlastníka bytu? Například v případě, že by se spolek v budoucnu dostal v souvislosti se svou činností do finančních potíží a nebyl by schopen plnit závazky ( => exekuce, apod.). 

Dotaz ohledně nedodržení termínu převodu os na spolek

Dobrý den,
jsem členem občanského sdružení, které vyvíjelo malou činnost, protože nemělo prostory. Na posledním zasedání jsem zjistil, že vedení do dnešního dne nepřevedlo toto občanské sdružení na spolek. Chtěl bych se zeptat, jestli se dá všechno změnit ještě dodatečně (změna názvu s přívlastkem z.s., změna stanov.....), nebo toto občanské sdružení bylo zrušeno automaticky. 
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
L. Zakopal

Změna sídla spolku

Dobrý den, 
 sídlo spolku, jehož jsem statutární orgán, je zapsáno na bývalé adrese mého trvalého pobytu. Nová adresa a tím i nové sídlo spolku bych ráda změnila do nájemního bytu. Musí být na souhlasu majitele bytu  podpisy úředně ověřeny? Musí dojít ke změně stanov?  A kam listiny a v kolika provedeních zaslat?
S pozdravem Jana Ž

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz