Žádné články nebyly nalezeny.

Podkategorie

Dotazy k tématu

SVJ

Dobrý den, prosím o radu. Jsme SVJ a na základě revizní zprávy jsme se rozhodli vyvložkovat komín nerezovou vložkou. V SVJ je šest bytů, vložkovat se budou čtyři, protože jeden vlastník si opravu provedl sám na vlastní náklady a druhý plyn vůbec nevyužívá - vše má předělané na elektřinu. Mají oba dva nárok na náhradu, když opravu budeme hradit z fondu oprav a oni ho tedy nebudou čerpat? Děkuji za odpověď.

SVJ - vedení účetnictví

Dobrý den, naše SV vzniklo cca před 3 lety - klasický panelák s 30ti byty, část stále ve vlastnictví byt.družstva. S bytovým družstvem máme uzavřenou smlouvu o vedení účetnictví a správě budov. Je správné, že družstvo vede naše SV (a zřejmě i další SV) v rámci svého účetnictví, platební styk je prováděn též přes účet družstva (nechtějí spravovat náš účet - museli bychom zajišťovat platby sami). Nemáme svou číselnou řadu např. vystavených faktur. Vedou nás jako středisko, kde nám vyjedou hlavní knihu, sestaví závěrku vč výkazů, ale např.

Sklep

Dobry den, jsem predseda vyboru SVJ pro nas dum a nekdo, bez meho vedomi vymenil zamek na dverich od sklepa. Ja potrebuji zpristupnit sklep. Poradte mi, prosim, jak mam postupovat?

prodej bytu ve spolku

dobrý den prodavam byt ve spolku, v domě je 7 bytu. Podala jsem nabidku k uplatneni předkupniho prava spoluvlastnika podle §1124 zákona č. 89/2012Sb. 5 spoluvlastniku mou žadost podepsalo, a je den problematicky spoluvlastnik prohlasil že nic podepisovat nebude. Od začatku jsou s nim problemy.
Jak v takovem to připade postupovat dal. S pozdravem. Čerrná

Rozdělení stávajícího SVJ na dvě nová samostatná SVJ

Dobrý den vážení, chtěl bych se vás zeptat zda je možné naše stávající SVJ, které se skládá ze dvou vchodů (každý vchod má 21bytů v osobním vlastnictví - vlastníci těchto bytů jsou členy stávajícího SVJ). Oba vchody, které tvoří stávající SVJ stojí na stejném parcelním čísle, ale každý vchod má jiné popisné a evidenční číslo. Chtěl bych se vás zeptat zda je možné toto stávající SVJ (zda to jde technicky, právně a legislativně podle platných zákonů) rozdělit na dvě samostatná SVJ?

Volba předsedy SVJ, na kterého je podána exekuce

Dobrý den vážení, chtěl bych se vás zeptat zda si může naše SVJ zvolit za nového předsedu SVJ (ten stávající odstupuje) člověka - majitele bytu a člena SVJ, který je v exekuci, je na něj vedena exekuce a za několik málo dnů bude probíhat prodej jeho bytu (který má v osobním vlastnictví a je členem našeho SVJ)? Dále bych se chtěl také zeptat jestli může být zvolen do výboru SVJ (předseda, místopředseda a člen SVJ) člověk, který sice vlastní byt, ale pronajímá ho někomu jinému a sám vlastník tohoto bytu bydlí úplně někde jinde (jiné místo, město ....).

Náhradní členská schůze SVJ

Dobrý den, lze u SVJ svolat náhradní schůzi Schromáždění, byla li svolana řádná schůze , která byla neusnášení schopná. Za jakou dobu a lze akceptovat pro usnášeníschopnost schůze menší kvórum přítomných, nebo lze vycházet jen z počtu přítomných členů, kteří se náhradní schůze zůčastní jako se 100%? Můžeme pak použít při hlasování nad 50% většinu z přítomných ??? Děkuji Evžen Hartman.

Změna spolku na SVJ

Dobrý den! V roce 2000 nám město prodalo byty do podílového spoluvlastnictví. Za účelem zajišťování potřeb v oblasti bydlení jsme tehdy založili Sdružení spoluvlastníků..... Ministerstvo vnitra schválilo naše stanovy a ČSÚ nám přidělilo identifikační číslo, které je doposud platné. Jako ostatní sdružení, tak i my jsme měli povinnost se přetransformovat na spolek. Na členké schůzi jsme se však jednohlasně dohodli, že místo transformace na spolek převedeme byty do osobního vlastnictví. A protože v našem domě je 28 bytových jednotek, máme povinnost založit SVJ.

Paní

Dobry den,prosim Vás o pravni stanovisko.
SVJ si nechalo ( a prošlo) schválením plateb za užívání bytu( nájemné) pouze přes SIPO.
Ano chápu že xxx letí bydlici maji tuto "vymoženost" zavedenou hystoricky.... nicméně pokud takto budu platbu za byt realizovat vznikaji mi další finanční náklady tj.mesicni poplatek za SIPO.
Moje prosba o radu je:pokud platim pravidelně měsíčně převodem na ucet SVJ je toto právně
postizitelne ??? Myslím si že do stanov není možné dát jako závaznou a jedinou možnost
Úhrady SIPO..Je to protopravni?

Možnost vzájemného započtení pohledávek a závazků

Dobrý den, jsme Společenství vlastníků a máme dotaz týkající se možnosti provedení vzájemného zápočtu v případě, kdy předseda SVJ má pohledávku za SVJ z titulu uzavřené dohody o provedení práce a na druhé straně je členem SVJ a platí zálohy na služby včetně příspěvku do fondu oprav. Z důvodu jednoduchosti požaduje provedení zápočtu vzájemných nároků. Předem děkujeme za odpověď.

stanovy SVJ

Dobrý den, co vše je potřeba změnit ve stanovách SVJ?
Děkuji Jana Husníková

 

vysvětlení k § 1185 (2)

Podle §1185 odst 2  Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce,který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. ( což je Společenství vlastníků  podle § 1190 )
Dotaz: 1.Společný zástupce musí být jeden ze  spoluvlastníků, nebo může to být kterákoliv fyzická  nebo právnická osoba? 
            2,Pokud to může být kterákoliv osoba může uplatňovat všechna práva spoluvlastníků včetně býti volen do statuárních orgánů společenství vlastníků? 

Revizor SVJ

Dobrý den,
naše SVJ na své ustavující schůzi nezvolilo kontrolní komisi (nebyli zájemci), nýbrž má revizora s pravomocmi kontrolní komise. Je možné tento stav zachovat i do budoucna nebo je třeba dovolit další členy komise. V jakém časovém horizontu je třeba případné členy dovolit - je to možné provést až se změnou stanov SVJ? 
Je dle NOZ možné, aby SVJ mělo i nadále jednoho revizora?
Předem děkuji za odpověď.
Mildnerová

Co všechno je třeba doložit rejstříkovému soudu aby byly splněny podmínky pro správnou registraci převedeného Sdružení od MV ČR

Hezký den,
jak se změny NOZ dotknou stávajících sdružení (nyní spolků) , které byly zřízeny za účelem koupě a správy domů, které dosud fungují jako pronajímatelé bytů, členové jsou podílníky domu a zároveň uživatelé bytů.
Stačí upravit stanovy dle NOZ a zaslat na rejstříkový soud. Je potřeba účast notáře na schůzi při volbě představenstva nebo se toto týká pouze bytových družstev a společenství vlastníků ? 

Děkuji.
S pozdravem Hana Borovská 
Okružní 239
Meziboří

Témata poradny