Žádné články nebyly nalezeny.

Podkategorie

Dotazy k tématu

Předmět činnosti

Hezký den, ráda bych se zeptala na předmět činnosti. Zakládáme lesní klub a nějaké máme předepsané, nicméně ústav bude mít i vedlejší činnosti. Můj dotaz je, či jsou předměty činnosti někde přesně specifikovány a vypsány a my je musíme napsat přesně (popř. kde je najdeme) nebo si je můžeme vymyslet a zformulovat dle svého.
Děkuji

Musí mít ústav zaměstnance?

Dobrý den, plánuji založení ústavu, nicméně tento by alespoň v začátcích neměl žádné zaměstnance - pouze ředitele a členy správní rady (+ dobrovolníky pro práci v terénu), přičemž všichni by činnost vykonávali bez jakékoliv odměny. Je to takhle možné, nebo je potřeba aby v rámci ústavu působily alespoň nějaké osoby v něm zaměstnané?
Děkuji a přeji pěkný den.
Petr Rozehnal

Text za osobu - formulář na založení ústavu

Dobrý den. Při vyplňování interaktivního formuláře na založení ústavu jsem narazila u statutárního orgánu na kolonku "Text za osobu". Co by zde mělo být? Třeba, pokud je v zakládací listině uvedena, osoba jenž jej zastupuje? Totéž u zakladatele?
Děkuji za odpověď.

Je povinnost zřídit funkci revizora ústavu?

Dobrý den,
zakládáme ústav. V zakládací listině nezřizujeme ani dozorčí radu ani funkci revizora (nenašla jsem v zákoně, že by taxativně měla být tato funkce zřízena nebo jsem to špatně pochopila?). Formulář pro prvozápis ústavu však obsahuje údaj,že "pokud není zřízena Dozorčí rada, vykonává její funkci Revizor.

NULOVÝ VKLAD

Dobrý den,
zakládáme zapsaný ústav pro poskytování mimoškolního vzdělávání žáků studentů ve výtvarném oboru. Po návrhu na zápis do rejstříku ústavů nás soud vyzval k doložení potvrzení o složení peněžitého vkladu, ale v zakládací listině jsme uvedli, že "Do ústavu nejsou při jeho založení vkládány žádné majetkové vklady.Tím není dotčeno právo zakladatele změnou zakládací listiny vklady vložit." Nevíme tedy, jak v této situaci postupovat dále... Děkuji s pozdravem Kristýna Košvancová

Ověřené podpisy a souhlas se zápisem do rejstříku

Dobrý den,
pokud podáváme návrh na prvozápis ústavu, kdo všechno musí být minimálně na návrhu podepsán? Budou postačovat 4 ověřené podpisy? tj. ředitel a 3 členové správní rady? pochopila jsem, že musíme také ustanovit revizora. Je potřeba jeho ověřený podpis na návrhu. Pochopila jsem také správně, že musí mít všichni souhlas se zápisem do rejstříku, tj. i revizor? Děkuji.

Zakládání ústavu

Dobrý den, vyplňujeme návrh na zápis do rejstříku ústavů a narazili jsme na položku Předmět podnikání a předmět činnosti. Zakládáme neziskovku - ústav, budeme jako hlavní činnost poskytovat sociální služby (osobní asistence - uvedená v Z. 108/2006 Sb. o soc. sl.), osvětovou činnost, poradenství, kulturní a společenské akce, školící akce, atd., aktivizační služby (neuved. v Z. 108/2006 Sb.), atd. Jako vedlejší činnost chceme mít živnost. oprávnění na ,,Výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 ŽZ". Jak a co kam napsat? Děkujeme

Existuje vzor zakládací listiny pro založení ústavu?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na některé náležitosti spojené se založením NO, forma zapsaný ústav.

Je nějaká daná forma (vzor) zakládací listiny pro založení z.ú. a kde bych ji mohla sehnat? Dočetla jsem se, že musí mít formu veřejné listiny a tedy být sepsána s notářem. Je to pravda? Pokud nemusí být notářsky ověřena, stačí podpisy na listině ověřit úředně na příslušném úřadě či někde jinde? A stejně tak i další potřebné listiny jako čestná prohlášení a doklady musí být ověřeny a jak? 

Může být zakladatelem ústavu fyzická i právnická osoba společně?

Dobrý den,
mám dotaz ohledně možnosti založení ústavu - mohou být zakladatelem právnická osoba a fyzická osoba společně? Podle NOZ je více zakladatelů považováno za jediného, ale pokud budu mít například obchodní společnost a dvě fyzické osoby, které se rozhodnou založit ústav, je to možné? Nebo je podmínka taková, že ústav může založit pouze FO (tedy by jako zakladatel vystupovat jeden z těch dvou FO), nebo pouze PO - zakladatelem by tedy byla obchodní společnost a ostatní by v zakládacím dokumentu nebyli uvedeni?

Ústav - zakládací listina notářským zápisem

Dobrý den, zvažujeme založení ústavu. NOZ v některých ustanoveních odkazuje na ustanovení o nadacíh. Lze z toho dovolit, že zakládaní listina ústavu musí mít formu notářského zápisu (viz § 309 odst. 4 NOZ) ?  Nebo stačí si sepsat zakladatelskou jistinu sami a podepsat zakladatelem? Musí být podpisy ověřené, nebo stačí normální? Podpis na formuláři na zápis do rejstříku pak musí být oveřen, to už vím a mám zkušenost.  Děkuji Kára Toušková

Může ústav vést jednoduché účetnictví?

Občanské sdružení se stane v roce 2014 automaticky spolkem a vede dál jednoduché účetnictví. V průběhu roku 2014 provede transformaci na ústav (IČ zůstane zachováno). Může v roce 2014 a dál pokračovat v jednoduchém účetnictví?

 

Témata poradny