Žádné články nebyly nalezeny.

Podkategorie

Dotazy k tématu

Stávám se jako člen správní rady v Ústavu OSVČ?

Dobrý den,

jsem zaměstanec a dostala jsem nabídku dělat člena správní rady v zapsaném Ústavu. Bez nároku na odměnu. Stává se tím ze mě zároveň podnikatel? Je tuto činnost třeba nahlásit na sociálním a zdravotním jako vedlejší podnikatelskou činnost?
Děkuji
Petra

Exekuce - Ředitel, člen správní rady, zakladatel

Dobrý den,

chci se zeptat na dvě otázky. Pokud bude ředitel ústavu v exekuci, může exekutor postihnout majetek ústavu? Ta stejná otázka platí na člena správní rady a hlavně zakladatele Ústavu?

Druhá otázka, pokud by byl ředitel ústavu pravomocně odsouzen za spáchaný trestný čin během svého působení, musí odstoupit, když zvolen být nesmí v případě odsouzení?

Změna zakladatele zapsaného ústavu

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jestli je možné změnit zakladatele ústavu. Zakládací listina toto sama o sobě nevylučuje.

Děkuji
S pozdravem a přáním pěkného dne
Michal Sarbu

Zákon o sociálních službách

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda v případě, že je z.ú. založen za účelem aktivizace seniorů (vedení např. pohybových lekcí, PC kurzů, tréninků paměti aj.), zda se jedná o sociální služby a musí se tedy řídit zákonem č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, a pokud ano, jedná se v tomto případě o registrovanou službu? Děkuji, Mikulecká

Zástupce ředitele-statutára ústavu

Dobrý den,

může ředitel určit svého zástupce s podpisovým právem statutára, který by mohl jednat při dlouhodobé nepřítomnosti ředitele způsobené např. nemocí, či náhlou událostí? Pokud ano, jakou formou tohoto zástupce stanovit - např. plná moc platná za určitých podmínek? Jak se tato platnost pak prokazuje?

Děkuji. Markéta Ježková

změna předsedy

Dobrý den, budeme mít změnu předsedy správní rady a změnu člena dozorčí rady. Musí tato změna být notářsky ověřená? Dává se změna do OR? Jsou k tomu předepsané formuláře (případně kde)? Případně jakým způsobem to udělat. Děkuji za odpověď.

Ústav a jeho zaměstnanci

Dobrý den,

zakládáme jako studenti ústav, naše hlavní činnost je tvorba vzdělávacích akcí, vedlejší podnikání. Chtěla bych se zeptat, zda je pravda, že členové správní rady nemohou být zaměstnanci ústavu v jakémkoli poměru narozdíl od ředitele a pokud je to pravda, zda je možné tuto situaci nějak řešit, případně zda není lepší zvolit jinou právnickou formu činnosti.

Děkuji za odpověď

odměna člena správní rady ústavu

člen správní rady může dostat finanční odměnu na základě rozhodnutí ředitele ústavu. Ráda bych se zeptala, jakým způsobem ( na základě čeho) může danou odměnu vyplatit? Na základě nějaké smlouvy nebo může o tom jen napsat písemný záznam o rozhodnutí ředitele?

Děkuji.

Odměna ředitele ústavu

Dobrý den,

rád bych se zeptal na možnosti mzdy pro ředitele ústavu. Je pro organizaci výhodnější
a) vyplácet jeho plat přes odměny statutárnímu orgánu za výkon funkce nebo
b) vyplácet přes běžné faktury jako OSVČ (uvedena jiná činnost, než která je náplní jeho funkce)?

Kterou variantu byste doporučili při výši mzdy mezi 20 a 30 tisíci měsíčně?

Díky! V. R.

člen správní rady

Dobrý den, jednáme o založení ústavu pro lidi s Alzheimrovou chorobou (v současnosti již funguje,ale pod fyzickou osobou). Mohu se stát členem správní rady nově založeného ústavu , i když vedu celkové účetnictví a ekonomiku firmy? Pracuji z části na pracovní poměr a zčásti externě. Mám sice mandátní smlouvu, ale obsahem je účetnictví a ekonomika. "Nebije" se účel mandátní smlouvy s náplní člena správní rady? Mohu vykonávat současně ekonomku a účetní a současně být členem rady??

Děkuji za odpověď. Kuřilová

Člen správní rady v ústavu zaměstnancem?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala zda může člen správní rady (jsme zapsaný ústav) také mít v organizaci podepsanou DPP na jinou činnost?

Dále mě zajímá, pokud by funkce člena správní rady nebyla čestná, tak na základě jakého smluvního vztahu se s ním sjednává odměna? Je možné pak případně vyplácet také cesťák této osobě?

Velmi děkuji za odpověď,
Blažaninová

Výroční zpráva a účetní uzávěrka ústavu

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli má ústav povinnost zveřejnit výroční zprávu a účetní uzávěrku ve sbírce listin? Případně je poskytnout na vyžádání. Pokud ano, do kdy se musí tyto dokumenty zveřejnit v případě, že ústav byl založen v březnu 2016?

Předem děkuji za odpověď.

Převedení registované služby z ústavu na o.p.s.

Dobrý den, představitelé jednoho ústavu se obrátili na naši organizaci s tím, že chtějí ukončit činnost ústavu a převést na naši organizaci, o.p.s., registrovanou sociální službu a chráněnou dílnu. Je to možné a za jakých podmínek? Jaká anabáze je s tím spojená?
Děkuji

Ústav - transparentní účet?

Dobrý den, chtěla bych se, prosím, zeptat, zda ústav musí mít založený transparentní účet nebo stačí běžný? Děkuj R. Válková

Pujcka zamestnanci

Dobry den,
rada bych se zeptala, jestli zapsany ustav muze poskytnou zamestnanci pujcku? A pripadne jak ji zauctovat?
Dekuji

Kdo nese odpovědnost za škodu způsobenou v minulosti?

Dobrý den, zajímá mne, kdo nese právní odpovědnost za škodu způsobenou v minulosti, a to např. v situaci, kdy je kontrolními orgány vyměřen správní delikt, pokuta či jiný druh finančního postihu – je to současný nebo bývalý ředitel ústavu? Jak (za jakých podmínek) se může současný ředitel ústavu z odpovědnosti vyvinit, když se jedná o období, kdy prokazatelně ředitelem nebyl a tudíž ani nezpůsobil danou škodu? Jak lze toto ošetřit např. při přebírání organizace předem?

Ověřené podpisy a souhlas se zápisem do rejstříku

Dobrý den,
pokud podáváme návrh na prvozápis ústavu, kdo všechno musí být minimálně na návrhu podepsán? Budou postačovat 4 ověřené podpisy? tj. ředitel a 3 členové správní rady? pochopila jsem, že musíme také ustanovit revizora. Je potřeba jeho ověřený podpis na návrhu. Pochopila jsem také správně, že musí mít všichni souhlas se zápisem do rejstříku, tj. i revizor? Děkuji.

Zakládání ústavu

Dobrý den, vyplňujeme návrh na zápis do rejstříku ústavů a narazili jsme na položku Předmět podnikání a předmět činnosti. Zakládáme neziskovku - ústav, budeme jako hlavní činnost poskytovat sociální služby (osobní asistence - uvedená v Z. 108/2006 Sb. o soc. sl.), osvětovou činnost, poradenství, kulturní a společenské akce, školící akce, atd., aktivizační služby (neuved. v Z. 108/2006 Sb.), atd. Jako vedlejší činnost chceme mít živnost. oprávnění na ,,Výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 ŽZ". Jak a co kam napsat? Děkujeme

Nemovitost zapsaného ústavu

Dobrý den, zjišťuji informace - povinnosti, práva, důsledky vyplývající z nabytí nemovitosti do zapsaného ústavu.

Smlouva o výkonu funkce ředitele

Dobrý den, ředitel v ústavu má uzavřenou Smlouvu o výkonu funkce? Co přesně tato smlouva obsahuje a upravuje? Podepisuje jí správní rada? Děkuji.

Existuje vzor zakládací listiny pro založení ústavu?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na některé náležitosti spojené se založením NO, forma zapsaný ústav.

Je nějaká daná forma (vzor) zakládací listiny pro založení z.ú. a kde bych ji mohla sehnat? Dočetla jsem se, že musí mít formu veřejné listiny a tedy být sepsána s notářem. Je to pravda? Pokud nemusí být notářsky ověřena, stačí podpisy na listině ověřit úředně na příslušném úřadě či někde jinde? A stejně tak i další potřebné listiny jako čestná prohlášení a doklady musí být ověřeny a jak? 

Může být zakladatelem ústavu fyzická i právnická osoba společně?

Dobrý den,
mám dotaz ohledně možnosti založení ústavu - mohou být zakladatelem právnická osoba a fyzická osoba společně? Podle NOZ je více zakladatelů považováno za jediného, ale pokud budu mít například obchodní společnost a dvě fyzické osoby, které se rozhodnou založit ústav, je to možné? Nebo je podmínka taková, že ústav může založit pouze FO (tedy by jako zakladatel vystupovat jeden z těch dvou FO), nebo pouze PO - zakladatelem by tedy byla obchodní společnost a ostatní by v zakládacím dokumentu nebyli uvedeni?

Ústav - zakládací listina notářským zápisem

Dobrý den, zvažujeme založení ústavu. NOZ v některých ustanoveních odkazuje na ustanovení o nadacíh. Lze z toho dovolit, že zakládaní listina ústavu musí mít formu notářského zápisu (viz § 309 odst. 4 NOZ) ?  Nebo stačí si sepsat zakladatelskou jistinu sami a podepsat zakladatelem? Musí být podpisy ověřené, nebo stačí normální? Podpis na formuláři na zápis do rejstříku pak musí být oveřen, to už vím a mám zkušenost.  Děkuji Kára Toušková

Zaměstnanci ústavu

Dobrý den,
 může být zakladatel ústavu, nebo ředitel ústavu či člen dozorčí rady současně v ústavu zaměstnán?
Velice děkuji za odpověď.
Hrubý J.

 

Může ústav vést jednoduché účetnictví?

Občanské sdružení se stane v roce 2014 automaticky spolkem a vede dál jednoduché účetnictví. V průběhu roku 2014 provede transformaci na ústav (IČ zůstane zachováno). Může v roce 2014 a dál pokračovat v jednoduchém účetnictví?

 

Zapis ustavu

Dobry den,

jen se chci zeptat, pokud chci zapsat ustav do obchodniho rejstriku, je to prvozapis nebo predregistrace ve formulari justice.cz?
Dekuji za odpoved

Helena Prentice

Témata poradny