Může být zakladatelem ústavu fyzická i právnická osoba společně?

Dobrý den,
mám dotaz ohledně možnosti založení ústavu - mohou být zakladatelem právnická osoba a fyzická osoba společně? Podle NOZ je více zakladatelů považováno za jediného, ale pokud budu mít například obchodní společnost a dvě fyzické osoby, které se rozhodnou založit ústav, je to možné? Nebo je podmínka taková, že ústav může založit pouze FO (tedy by jako zakladatel vystupovat jeden z těch dvou FO), nebo pouze PO - zakladatelem by tedy byla obchodní společnost a ostatní by v zakládacím dokumentu nebyli uvedeni?
V případě spolku je možná kombinace FO+PO, ale tam je podmínka minimálně 3 osob. V případě ústavu si nejsem jistá.
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem a přáním pěkného dne,
Martina Heryšerová

— Martina Heryšerová, student

Odpověď:

Dobrý den,

výklad ustanovení NOZ se přiklání k tomu, že zakladatelů ústavu může být více a že to mohou být jak PO tak FO (použije se obdobně ustanovení § 309 odst. 2). V zakládací listině tedy budou uvedeni všichni. Problémem však podle mě může být, že se považují za jediného zakladatele a musejí jednat jednomyslně (viz. § 309 odst. 3). Je tedy třeba dobře rozmyslet s kým ústav založit a s kým ne, aby pak nebyl ústav paralizován tím, že zakladatelé nejsou schopni se na čemkoliv dohodnout.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 7. 8. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz