Žádné články nebyly nalezeny.

Dotazy k tématu

Jak často se má sejít nejvyšší orgán?

Dobrý den,
jak často se má scházet nejvyšší orgán spolku (v našem případě valná hromada)? V našich stanovách je dáno minimálně jednou za 4 roky, ale jak může schvalovat výsledky hospodaření, které má v kompetenci? Dle mého by to mělo být minimálně jednou ročně. Pro info dodávám, že statutárním orgánem je dvoučlenné představenstvo.

Děkuji
Menšík Radek

Změna pořadu jednání členské schůze

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat za jakých podmínek je možno zařadit na pořad řádného jednání nejvyššího orgánu spolku, svolaného statutárním orgánem, záležitost, která nebyla uvedena v pořadu jednání na pozvánce. Nevím zda postačí, když o zařazení dodatečného bodu, jeho projednání a přijetí rozhodnutí mohou rozhodnout přítomní členové nejvyššího orgánu, nebo k tomu musí dát souhlas všichni členové spolku. Ve stanovách spolku nemáme tuto záležitost upravenou. Děkuji za odpověď

Možnost aplikace §159 NOZ na sněmu delegátů

Dobrý den,

chystáme se na sněm delegátů, jehož fungování je upraveno v bodu VI.1 našich stanov. Jeden z našich delegátů se sněmu nemůže zúčastnit a řešíme, zda je možné aplikovat §159, odst. 2 NOZ ve smyslu, že by ho někdo z nás dalších delegátů zastoupil na základě plné moci.

"(2) Člen voleného orgánu vykonává funkci osobně; to však nebrání tomu, aby člen zmocnil pro jednotlivý případ jiného člena téhož orgánu, aby za něho při jeho neúčasti hlasoval."

Je možné, aby členská schůze přehlasovala rozhodnutí výboru?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na případ, zdali je možné přehlasovat rozhodnutí výboru rozhodnutím členské schůze.
Na poslední výborové schůzi se schválila změna pro klasifikaci na mistroství ČR v hopu králíků. Členové s tímto rozhodnutím výboru nesouhlasí a při blížící se členské schůzi by chtěli toto rozhodnutí zrušit.
Děkuji. Černá Jana

Podle jakých stanov se svolává členská schůze a musí se konat každý rok?

Dobrý den, prosím mám dotaz ohledně členské schůze - v případě, že spolek nemá nové stanovy a tyto jsou nyní předmětem změny, tak svolává se náhradní členská schůze podle stávajícího znění stanov? V případě, že by nastala potřeba svolat náhradní členskou schůzi, může se konat okamžitě poté? V případě, že v novém návrhu stanov spadá do kompetence členské schůze pouze volba členů představenstva, které mají 5 leté funkční obodbí, je vhodné/nutné ponechat četnost konání členské schůze každý rok? děkuji

Od kdy běží lhůta pro svolání mimořádné členské schůze?

Dobrý den, byla na adresu spolku k rukám statutárního orgánu doručena žádost o svolání členské schůze z podnětu třetiny členů - paragraf 248 NOZ. Dle zákona má předseda 30 dní na svolání schůze a pokud tak neučiní svolá schůzi, ten kdo o to požádal. Předseda rezignoval a v době než mu vypršela výpovědní lhůta byla tato žádost doručena. Vypadá to, že nic nesvolá do 30 dnů. Jaká je pak tedy lhůta ke svolání členské schůze - toho co o ní požádal za třetinu členů spolku. Má se opět čekat dalších třicet dní, po rozeslání pozvánek všem členům spolku.

Jaký můžeme určit nejvyšší orgán? Jak četná může být členská schůze?

Dobrý den,
1) Můžeme si určit ve stanovách že :
-předseda (individuální statutární orgán zapsaný ve spolk. restříku ) může být zároveň i nejvyšším orgánem spolku a může schvalovat i např. roční účetní uzávěrku ( dle § 247 NOZ ) ?
- může být nejvyšším orgánem spolku např. i 3-členný výkonný výbor volený členskou schůzí, ale nezapsaný ve spolkovém rejstříku ?
- může pak být členská schůze v souladu s funkčním obdobím orgánů spolku podle potřeby nebo např. 1x za 7 let ?

Musí být plná moc ověřená při zastupování na členské schůzi?

Dobrý večer, rád bych se zeptal, zda je nutné mít plnou moc při mém zastupování na členské schůzi spolku (nejvyšší orgán spolku) notářsky ověřenou, nebo mít ověřené podpisy na úřadě. Jsem členem spolku a vystavená plná moc bude také na člena našeho spolku. Je nutné specifikovat v plné moci (dle programu schůze), jak má za mne hlasovat? Nebo postačí jeho všeobecné zmocnění k hlasování o bodech schůze a usnesení. Mohou být vystaveny na jednoho člena spolku např. dvě plné moci. Stanovy spolku plnou moc nijak neřeší. Děkuji.

Chyba na listině přítomných

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Co mám dělat pokud jsem na listině přítomných ustanovující schůze spolku udělal chybu a místo koncovky "z.s." napsal "s.z.". Bohužel jsem si toho nevšimnul a nechal kopii úředně ověřit. Správnost a úplnost listiny jsem ověřoval osobně, ale toto mi uniklo. Musím znovu svolat všechny přítomné aby se znovu podepsaly, nebo by se to dalo jen opravit? Děkuji za odpověď.

zápis o rozhodnutí o změně stanov

Dobrý den,

na výroční členské schůzi jsme aktualizovali stanovy našeho spolku tak, aby odpovídaly požadavkům NOZ. Na stránkách justice.cz jsem nalezl požadavek na doložení "zápisu o rozhodnutí o změně stanov". Je tímto myšlen celý zápis z členské schůze, který obsahuje dalších cca 10 bodů, o kterých bylo rozhodnuto? Nebo postačí jen jednodušší zápis o tom, že členská schůze o tomto konkrétním bodu rozhodla?
Děkuji za odpověď
Karel Požárek

Je možné, aby předseda před schůzí obvolával členy a žádal plné moci?

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. V našem klubu proběhla minulý týden volba nového výboru. Dopadla tak, že se i přes výhrady opět zvolil stejný výbor způsobem o kterým si myslím že nebyl v pořádku. Předseda před schůzí obvolal členy klubu,u kterých byl předpoklad že se na schůzi nedostaví a vyžádal si od nich plné moci aby mohl za ně volit. Tímto způsobem byla celá volba ovlivněna a opět se navolili stejní členové. Nevím zdali je tento postup možný a jsem spíše přesvědčen že toto nejni možné. Po volbě nám bylo odmítnuto nnahlédnout do volebních lístků a do prezenční listiny.

Jak spravedlivě určit počet delegátů za jednotlivé oddíly na VH?

Spolek (tělovýchovná jednota) tvoří pět sportovních oddílů. Každý oddíl má jinou členskou základnu. Např. oddíl 1 má 170 členů, oddíl 2 má 110 členů, oddíl 3 má 60 členů, oddíl 4 má 55 členů a oddíl 6 má 50 členů. Předseda jednoty svolává volební valnou hromadu, na kterou každý z těchto 5 oddílů podle 15 let starých stanov vysílá své delegáty.  Podle stanov klíč pro výpočet delegátů stanovuje výkonný výbor jednoty. Ve výkonném výboru jsou ve výrazné většině zastoupeny 3 oddíly s nejnižší členskou základnou.

Můžeme po další neusnášeníschopné členské schůzi použít institut náhradní členské schůze dle § 257 NOZ, pokud o ní naše stávající stanovy přímo vůbec nehovoří?

Dobrý den, jsme občanské sdružení podle č. 83/1990 Sb., nově od 1.1.14 tedy spolek dle NOZ. Vrcholným orgánem našeho sdružení je členská schůze, usnášeníschopná při účasti nadpoloviční většiny členů. Vzhledem k velkému počtu členů je už dlouhodobě nemožné zajistit setkání v potřebném počtu a tedy i usnášeníschopnost členské schůze pro úpravu stanov dle NOZ v požadované lhůtě.
Můžeme po další neusnášeníschopné členské schůzi použít institut náhradní členské schůze dle § 257 NOZ, pokud o ní naše stávající stanovy přímo vůbec nehovoří? 

Jak svolat náhradní zasedání členské schůze?

Lze svolat náhradní zasedání členské schůze předem? Např. společně s pozvánkou na řádné zasedání členské schůze zaslat i pozvánku na případné náhradní zasedání členské schůze, že se v případě, že schůze nebude usnášeníschopná, bude konat NČS např. hodinu poté. Musí se zasedání svolat písemnou pozvánkou, nebo lze např. SMS?
Děkuji

Je možné delegovat hlas jinému členu či nečlenu na zasedání členské schůzce?

Může člen PO svojí plnou mocí delegovat hlas jinému členu, případně nečlenu, na zasedání členské schůze? Lze tento delegovaný hlas uznat jako přítomnost člena na schůzi (kvůli usnášeníschopnosti)? viz § 252, odst. 1. zákona 89/2012 Sb.
Příklad: na zasedání členské schůze PO o 10 členech jsou fyzicky přítomni 3 členové, jeden z nich má písemné plné moci od dalších tří členů, kteří se však osobně nedostavili. Je členská schůze usnášeníschopná? Stačí 3 plné moci + 1 hlas fyzicky přítomného člena k přijetí usnesení?

 

Jakou formou svolat náhradní členskou schůzi?

Dobrý den, zajímá mě jakou formou je možné svolat náhradní členskou schůzi dle paragrafu 257 NOZ. Jestliže je ve stanovách spolku upraveno pozvání členů na řádnou členskou schůzi emailem + zveřejněním na www stránkách nejméně čtyři týdny před zasedáním a náhradní členská schůze ve stanovách upravena není, lze dovodit, že pro svolání náhradní členské schůze platí stejná pravidla? (tedy pozvánka emailem členům plus 4 týdny před konáním)  

Jak svolat členskou schůzi, když jsme velký spolek s mnoha členy?

Když jsme sdružení (spolek), který má hodně členů, jak to máme udělat, když musí být na členské schůzi přítomna nadpoloviční většina, aby byla schůze usnášeníschopná, a přitom je poměrně složité, abychom svolávali např. 8000 členů?

Dotaz byl položen na semináři v Justiční akademii, v odpovědi je přepis z jednání.

Jak se do usnášení na VH započítává hlas na základě plné moci?

Chtěl jsem se zeptat, jak se počítá do usnášení se valné hromady plná moc někoho, kdo na valné hromadě fyzicky není přítomen?  Tzn. počítá se tato"duše" jakoby byl přítomen?  Obdobně je to u tzv.dílčího hlasování, které nový OZ umožňuje? Je valná hromada nakonec platná, když např. z 50 členů s hlasovacím právem jich 30 využije dílčí hlasování ( nebo plnou moc) a VH se přímo neúčastní?
Děkuji

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz