Podle jakých stanov se svolává členská schůze a musí se konat každý rok?

Dobrý den, prosím mám dotaz ohledně členské schůze - v případě, že spolek nemá nové stanovy a tyto jsou nyní předmětem změny, tak svolává se náhradní členská schůze podle stávajícího znění stanov? V případě, že by nastala potřeba svolat náhradní členskou schůzi, může se konat okamžitě poté? V případě, že v novém návrhu stanov spadá do kompetence členské schůze pouze volba členů představenstva, které mají 5 leté funkční obodbí, je vhodné/nutné ponechat četnost konání členské schůze každý rok? děkuji

— Hana Novotná

Odpověď:

Dobrý den,

členská schůze by měla být svolána postupem, který je v souladu se stávajícím zněním stanov spolku. Tímto způsobem svolaná členská schůze schválí nové znění stanov, které může být účinné nejdříve okamžikem schválení členskou schůzí. V případě svolávání náhradní členské schůze je třeba také postupovat dle aktuálního a platného znění stanov. Náhradní členská schůze by se mohla konat „okamžitě poté“, pokud to tak máte upraveno ve stanovách. Jinak je třeba postupovat podle ustanovení § 257 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů a v tom případě to tak rychle nepůjde. Ponechat četnost zasedání členské schůze jednou za rok určitě není nutné, stanovy spolku mohou upravit četnost konání členské schůze odlišně, než je uvedeno v zákoně. O vhodnosti takové úpravy, mohou rozhodnout jen členové spolku – buď návrh podpoří nebo ne.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 24. 5. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz