Můžeme ve stanovách určit jinou usnášeníschopnost členské schůze, než je uvedená v NOZ?

Dobrý den, 

v rámci nutných změn s NOZ jsme se rozhodli změnit stávající stanovy občans. sdružení, které bylo zaregistrováno ještě u MV. Ve stávajících stanovách je uvedeno, že členská schůze je schopna se usnášet za přítomnosti nadpoloviční většiny. V nových stanovách je však navržena je třetinová účast na schůzích, aby byl spolek usnášení schopný. V NOZ je ale jasně uvedeno, že členská schůze je schopná přijat usnesení jen pokud je přítomna většina členů spolku, tzn. ze stávajících 28 členů musí být přítomno 15. Může být ve stanovách uvedena jen zmíněná jedna třetina členů?

Děkuji za odpověď.

Katka

— Katka H, spolek

Odpověď:

Dobrý den,

ustanovení zákona o členské schůzi jsou dispozitivní, pokud budete mít ve stanovách jinou úpravu, má přednost (viz. ustanovení § 247 odst. 3, část věty za středníkem). Klidně tedy uveďte, že stačí třetina členů.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 23. 5. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz