Změna pořadu jednání členské schůze

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat za jakých podmínek je možno zařadit na pořad řádného jednání nejvyššího orgánu spolku, svolaného statutárním orgánem, záležitost, která nebyla uvedena v pořadu jednání na pozvánce. Nevím zda postačí, když o zařazení dodatečného bodu, jeho projednání a přijetí rozhodnutí mohou rozhodnout přítomní členové nejvyššího orgánu, nebo k tomu musí dát souhlas všichni členové spolku. Ve stanovách spolku nemáme tuto záležitost upravenou. Děkuji za odpověď

— Bogdan Cienciala, Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Písečné, z.s.

Odpověď:

Dobrý den,

dle § 253 odst. 3. NOZ, lze „záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení, rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech členů spolku oprávněných o ní hlasovat.“ Tedy tento nový bod je možné na program řádné schůze zařadit pouze v případě, že s tím budou souhlasit všichni členové, kteří by měli možnost za normálních okolností o této záležitosti hlasovat.
Rozhodnutí o záležitosti, která byla zařazena na pořad zasedání členské schůze v rozporu s tímto ustanovením zákona, je neplatné – členové spolku mohou navrhnout, aby jeho neplatnost vyslovil odvolací orgán spolku nebo soud (viz. stanovy spolku a ust. § 258 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů) a rozhodně by s tímto návrhem měli uspět.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 20. 4. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny