Hlasování prostřednictvím internetu - emailu

Dobrý den, mám dotaz - jsme dlouho fungující SRPŠ, máme Stanovy, podle kterých se řídíme a které máme ve Sbírce listin řádně zavedené. Nově se začínají objevovat požadavky, abychom některé záležitosti Spolku odsouhlasili přes internet, pomocí emailu. Osobně si myslím, že bychom toto měli uvést ve Stanovách, nebo se mýlím? Nebo si jen tak můžeme dnes říct, že to tak chceme dělat, uděláme schůzi, odsouhlasíme si to na ni, nedáme to do Stanov a prostě podle toho pojedeme? Díval jsem se na ostatní SRPŠ a ty to mají ve Stanovách. Jaký je ten správný postup? Děkuji za odpověď. Chudík

— Chudík Jan, SRPŠ

Odpověď:

Dobrý den,
rozhodování prostřednictvím e-mailu musí být upraveno ve stanovách spolku. Pokud ve stanovách není zakotveno, nemůže tak orgán spolku rozhodovat – takové rozhodování je nepřípustné. Vyplývá to z ustanovení § 158 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Okruh záležitostí, které tak mohou být rozhodovány, může být samozřejmě zúžen, ale také nemusí. Ve stanovách nebo na ně navazujícím vnitřním předpise spolku musí být upraven způsob, jakým se takové rozhodování provádí. V tomto směru se lze inspirovat úpravou v zakladatelských dokumentech obchodních společností nebo družstev, popř. i jiných právnických osob. Texty zakladatelských dokumentů jsou veřejně přístupné ve sbírce listin obchodního rejstříku. Lze jen doporučit nenastavit postupy při hlasování příliš složité.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 25. 10. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz