Co všechno je třeba doložit rejstříkovému soudu aby byly splněny podmínky pro správnou registraci převedeného Sdružení od MV ČR

Hezký den,
jak se změny NOZ dotknou stávajících sdružení (nyní spolků) , které byly zřízeny za účelem koupě a správy domů, které dosud fungují jako pronajímatelé bytů, členové jsou podílníky domu a zároveň uživatelé bytů.
Stačí upravit stanovy dle NOZ a zaslat na rejstříkový soud. Je potřeba účast notáře na schůzi při volbě představenstva nebo se toto týká pouze bytových družstev a společenství vlastníků ? 

Děkuji.
S pozdravem Hana Borovská 
Okružní 239
Meziboří

— Hana Borovská, Sdružení občanů obytného domu

Odpověď:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste nezaložili bytové družstvo, ale spolek, pak vlastníkem domů je spolek a nikoliv jeho uživatelé. Spolku se dotýkají změny NOZ stejně jako každého jiného spolku. Stačí tedy upravit stanovy podle NOZ a poslat na rejstříkový soud. Účast notáře při volbě představenstva (předpokládám, že tak označujete statutární orgán Vašeho spolku) není nutná.

Pro úplnost - upozorňuji na to, že členové vašeho spolku nejsou podílníky domu. Výlučným vlastníkem domu (domů) je spolek. Pokud členové spolku poskytli finanční prostředky na pořízení domu, pak poskytli spolku půjčku a mají vůči spolku nárok na vrácení této finanční částky, ale nemají (alespoň ze zákona ne) jakýkoliv nárok na užívání bytů, které jsou v domě.

Je třeba důsledně počítat s tím, že jste spolek a nikoliv bytové družstvo. Zákonná ochrana, kterou členové bytového družstva požívají, pro členy Vašeho spolku neplatí. Jediná ochrana, která by jim mohla svědčit je ochrana (např. právo na uzavření smlouvy o nájmu bytu) založená stanovami Vašeho spolku.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 26. 1. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz