Normy pro stravování na zotavovacích akcí

Zdravím,

nedávno jsme společně s vedoucími řešili stravování na letních stanových táborech. Přesněji jsme se zadrhli na tématu, zdali udává zákon, že každé jídlo musí být normováno podle tabulek např. kuchařky pro školy nebo pro stravovací zařízení, ze kterých vypočítáte kolik dané suroviny potřebujete. Je to tak?

Jinými slovy. Máte 60 osob a chcete jim koupit na svačinu tatranku, takže vám tabulka řekne, že musíte koupit pouze 60 tatranek. Nemůžete 70 tatranek, protože by nebylo prokázáno na co máte těch 10tatranek? Je to tak?

Nebo je to úplně jinak? Protože jsem se snažil tohle téma najít, ale bohužel se vše týkalo školních zařízeních a stravovacích zařízeních nikoliv ZA.

Předem děkuji za odpověď

— Jan Duxa, KONDOR, Skupina Vesmír Bolatice

Odpověď:

Dobrý den,
podmínky stravování na zotavovací akci (tedy i stanovém táboře, který je zotavovací akcí) upravuje ustanovení § 7 vyhlášky č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění pozdějších předpisů. V odst. 5 se zde stanoví: „Denně musí být pro děti na zotavovací akci zajištěna snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře. Při výdeji stravy lze sloučit výdej snídaně s přesnídávkou a oběda se svačinou. Součástí snídaně musí být teplý nápoj. Jedno z hlavních jídel musí být teplé. Strava podávaná dětem musí odpovídat jejich věku a fyzické zátěži. Na sestavování jídelního lístku se podílí zdravotník.“ Vyhláška tedy nestanoví závaznost norem stravování platných pro školní jídelnu také pro zotavovací akce pro děti. Můžete koupit i 20 tatranek navíc…, nikdo je počítat nebude. Důležité je, aby podávaná strava odpovídala věku dětí a jejich fyzické zátěži v průběhu akce.
Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 8. 9. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz