Dobrý den,
na táboře se nám popálil kluk (15 let) na prstech jedné ruky (2. stupeň). Ošetřili jsme ho a dál dohlíželi na průběh léčení. Poté jsme ho cca po 10 dnech vzali na kontrolu k doktorce. Doktorka potvrdila, že jsme zranění léčili správně, tak jsme pokračovali až do konce tábora.
Nyní nás zajímá, jestli jsme měli povinnost kdykoli v průběhu tábora od doby vzniku zranění dát vědět rodičům. Při předávání dětí na konci tábora je to samozřejmé, zajímá mě především ta situace u doktorky.
Plnou moc od rodičů jsme neměli, pouze přihlášku a bezinfekčnost.
Konzultovali jsme to ve více lidech a k jednoznačnému řešení jsme nedospěli. Kdyby se jednalo o opravdu závažný případ, tak jistě voláme, ale tohle nebyl takový případ. Tedy, kdy volat rodičům?
Díky za vyjádření.
Odpověď:
Dobrý den,
máme zato, že rozlišení, „kdy je třeba informovat rodiče“ vede v obdobné rovině jako „kdy je třeba žádat souhlas s poskytnutím zdravotních služeb“. K tomuto podrobněji zde: http://poradna.crdm.cz/zmocneni-zdravotnikavedouciho-rodici-k-oetreni-ditete-ad-325. Kritériem zde bude, zda ošetření spadá do kompetence zdravotníka tábora, jakožto osoby způsobilé a povolané poskytnout základní ošetření při stavu, který nevyžaduje hospitalizaci či zásah lékaře. Jestliže se jedná o takový stav, který „vyřeší“ zdravotník bez dalšího, není nutné rodiče informovat, například typicky ošetření poštípání hmyzem bez alergických či jiných komplikací. U vážnějších stavů vyžadujících hospitalizaci či zásah lékaře informuje pořadatel rodiče vždy. Samozřejmě toto rozlišení nelze zobecnit a určit „pravidlo“, kdy už je třeba informovat a kdy ještě ne. Můžeme doporučit, aby rodiče byli informováni o zdravotních komplikacích vždy, když se nejedná o vyloženě banální případy.
AK Mgr. Alena Hájková