Vznik členství

Dobrý den,
v případě, že spolek vznikne 1.9. jaké členské příspěvky budeme vybírat když ve stanovách je výběr poplatků stanven ročně. Je nutné vybírat poměrnou částku? A co když přijmeme člena v průběhu roku,také vybíráme poměrnou částku?
Děkuji
Fuksová H

— Hana Fuksová, S-O-K z.s.

Odpověď:

Dobrý den,

odpověď na tuto otázku musíte hledat ve stanovách spolku. Občanský zákoník k tomuto hovoří toliko v § 235 „Stanovy mohou určit výši a splatnost členského příspěvku nebo určí, který orgán spolku určí výši a splatnost členského příspěvku a jakým způsobem.“ Povolaný orgán spolku tedy rozhodne o tom, jakým způsobem a s jakou splatností bude příspěvek vybírán v uvedených případech. Nabízí se jistě poměrná úhrada vzhledem k ročnímu poplatku, ale jsou možné i jiné varianty včetně takové, že příspěvek je vždy placen v celé výši bez ohledu na dobu, kdy se osoba stane členem spolku. Záleží na znění stanov a rozhodnutí orgánu spolku, který má tuto záležitost v kompetenci.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 23. 10. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz