Hospodář spolku

Dobrý den,
moc prosím o radu, zda jsou v občanském zákoníku (případně jiném předpise) ustanovení, která by upravovala pozici hospodáře ve spolku (jeho povinnosti, práva, odpovědnosti apod.).
Předem velice děkuji,
Hana Uhýrková

— Hana Uhýrková, Waldorfská iniciativa Liberec, z.s.

Odpověď:

Dobrý den,

pozici hospodáře ve spolku žádný zákon zvlášť neupravuje. Dokumentem, ve kterém by mohly být vymezeny jeho povinnosti, práva a odpovědnost jsou především stanovy spolku. Záleží však také na tom, v jaké pozici vůči spolku hospodář vystupuje – je to člen spolku, který byl do této funkce zvolen? Je zároveň členem statutárního orgánu spolku? Nebo je to zaměstnanec spolku, který členem spolku není?

Obecně lze říci, že je odpovědný za to, že hospodaření spolku bude v souladu s rozhodnutími orgánů spolku a se zákony, které hospodaření spolku jakýmkoliv způsobem upravují, a pokud tomu tak není, bezodkladně na to upozorní statutární orgán spolku, aby byla zjednána náprava.

Postavení hospodáře (není-li vymezeno stanovami spolku) je tedy třeba podrobit určitému rozboru a na základě jeho pozice ve spolku nebo vztahu vůči spolku následně určit jeho pravomoci a působnost.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 30. 8. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"
Answer this question to verify that you are not a spam robot.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz