Pronájem automobilu od fyzické osoby

Dobrý den, máme založený spolek a rádi bychom si pronajali automobil od fyzické osoby k vykonávání naší činnosti na základě nájemní smlouvy. Co vše je nutné v tomto případě zajistit? Je potřeba automobil přihlásit k silniční dani? A jak následně vyúčtovávat v rámci spolku úhradu pohonných hmot, servis a nájemné? Je potřeba vést knihu jízd, nebo lze uplatňovat paušálně?

— Petr Mahdal

Odpověď:

Dobrý den,

smlouvu o pronájmu vozidla lze uzavřít s fyzickou osobou. Důležité je ve smlouvě odkázat na zákon o cestovních náhradách a stanovit výši náhrady paušálem nebo koeficientem na km. Dále by spolek měl mít v tomto případě interní směrnici, která stanový výši náhrady v případě použití vozidla. Všechny způsoby náhrad by měli respektovat limity dané zákonem, popřípadě vyhláškou. V rámci cestovních náhrad lze připočíst amortizaci z níž by mělo být možné hradit servis. Doporučil bych konzultovat znění smlouvy s advokátem a účetní, aby bylo zamezeno porušení zákona.

Spolek jehož činnost není zisková je osvobozen od silniční daně. Kniha jízd slouží jako důkazní materiál užití vozidla, proto bych ji doporučil vést.

Mgr. Jakub Sotl
Právní poradce

Poslední revize: 11. 10. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz