Jednání se spolkem

Dobrý den,
přiřítil se mi k domu "spolek", který se baví budováním Internetu pro své členy (takový menší mezivesnický PilsFree) a rád by umístil své vybavení na můj dům, protože je odtud hezky vidět do kraje. Po nahlédnutí do spolkového rejstříku musím konstatovat, že toto původně občanské sdružení z roku 2006 nemá v rejstříku nic - jen údaje, jak byly překlopeny z původní evidence ministerstva vnitra k 1.1.2014, takže není zde účel spolku, kdo je statutární orgán, kdo a jak může za ně jednat, žádná uveřejněná listina (stanovy, zápisy, ...) a ani název neobsahuje informaci o spolku. Z mého pohledu mrtvý spolek, takže byl poslán k šípku, protože za daný spolek nemá kdo jakkoliv jednat a i kdybych chtěl, tak nemám s kým smlouvu podepsat.
Nicméně pan předseda to nějak špatně nese a tvrdí, že co je v rejstříku uvedeno, tak je podružné, že rejstřík je informativní (což se mi dle znění zákona č. 304/2013 Sb. nejeví), ale hlavní je, že předkládá zápis ze schůze spolku, kde je jmenován předsedou a oprávněn jednat samostatně za spolek, což prý plně postačuje, neboť existují, fungují, budují, mají účet v bance, podávají daňové přiznání, ... Kupodivu na všech těch papírech používá i modifikované jméno (proti rejstříku) předsunutím Spolek (tak jak asi k 1.1.2016 mělo být). K ještě většímu údivu to nikomu nepřipadá divné a vesele s ním podepisuje smlouvy i obec na využívání nemovitostí.
Ale pokud to chápu správně a pán nedá pokoj, tak to není ani trochu správný postup a tak u krajského soudu můžu podat návrh na zrušení spolku dle §172 zákona č. 89/2012 Sb.?

— Aleš Malý

Odpověď:

Dobrý den,

váš závěr nelze než označit za správný. Situace, kdy spolek nemá ve veřejném rejstříku ani povinně zveřejňované informace nesvědčí vstupování do jakéhokoliv smluvního vztahu s ním. I když se statutární orgán prokazuje rozhodnutím příslušného orgánu spolku o svém zvolení a je pravděpodobně též oprávněn za spolek jednat (předseda by musel předložit i stanovy, aby prokázal, že rozhodl orgán k tomu oprávněný), bez aktuálního zápisu ve veřejném rejstříku můžete podávaným informacím věřit, ale nemusíte. Jen těžko je totiž můžete ověřit. Podání návrhu na zrušení spolku dle §172 zákona č. 89/2012 Sb. je v tomto případě na místě. Rejstříkový soud vyzve spolek před jeho zrušením ke zjednání nápravy, a vzhledem ke vzkvétající činnosti spolku, je velmi pravděpodobné, že budou údaje v rejstříku v krátké době aktualizovány.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 14. 2. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz