Sídlo spolku - virtuální sídlo

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli sídlo spolku může být zapsáno na adrese virtuální kanceláře a bude toto sídlo akceptováno při zápisu?
Děkuji za odpověď

— Hana Pospíšilová

Odpověď:

Dobrý den,

nynější právní úprava umožňuje právnickým osobám, tedy i spolkům, využívat služby označované jako „virtuální sídlo“. Tato úprava, tedy odlišnost faktického a zapsaného sídla, by měla odpovídat koncepci sídla podle judikatury Evropského soudního dvora. Ovšem je třeba mít na zřeteli limity stanovené v § 137 občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů, kdy „každý se může dovolat skutečného sídla právnické osoby a proti tomu, kdo se dovolá sídla zapsaného ve veřejném rejstříku, nemůže právnická osoba namítat, že má skutečné sídlo v jiném místě.“
Jinak řečeno, virtuální sídlo využít můžete, ale nepočítejte s tím, že Vám kdokoliv cokoliv odpustí, pokud se něco nedozvíte proto, že se v místě zapsaného „virtuálního“ sídla spolku ve skutečnosti spolek nenachází.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 17. 4. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz