Změna spolku na ústav

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda je možné změnit právní formu naší neziskové organizace a to ze spolku na ústav. Jsme neziskovou organizací, která poskytuje 3 sociální služby. Se změnou zákona jsme se stali spolkem a takto jsme se registrovali. V tuto chvíli však víme, že by pro nás byla vhodnější forma ústavu. Je možné přechod na ústav s tím, že se nám ponechá historie a IČO?

Děkuji Vám za odpověď.

Daniela

— Daniela Maštalířová, SPOLU Olomouc

Odpověď:

Dobrý den,

změna právní formy ze spolku (u původního občanského sdružení) na ústav možná je. Podrobnější informace najdete v odpovědi zde: http://poradna.crdm.cz/index.php/transformace-spolku/transformace-spolku-na-ustav-104. Jde o zákonem upravenou transformaci právnické osoby, při které Vám zůstane zachováno IČO (a tedy i historie). Jednotlivé kroky transformace konzultujte s právníky. Rozhodnutí o změně spolku na ústav bude vyžadovat sepsání notářského zápisu.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 26. 3. 2018

Komentář

Dobrý den, již jsem vyčetla, že lze změnit zapsaný spolek, který byl před změnou zákona občanským sdružením na zapsaný ústav. Lze ale transformovat i zapsaný spolek, který byl vytvořen až po změně zákona rovnou jako z.s.? Předem děkuji za odpověď, Nikol Drbohlavová.

Nikol Drbohlav… (neověřeno)

Dobrý den,

dle § 3045 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, má občanské sdružení (založené dle tehdejší právní úpravy, zák. č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů) právo změnit svou právní formu na ústav nebo sociální družstvo. Změna jiné právní formy není možná, protože ji zákon nepřipouští. Transformace spolku na ústav tedy není možná.

AK Mgr. Alena Hájková

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz