Založení spolku nezletilými

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, s kamarády máme svojí FB stránku o hasičské tématice. Chtěly bychom si založit spolek ale 2 jsem nezletílí (16 a 17 let) je možné jej založit? Jsme celkem tři. Chtěly bychom pořádat různé akce a prodávat různé upomínkové předměty (vedlejší činnost). Hlavní činností by bylo zveřejňovat fotografie s hasičskou tématikou.
Popřípadě co je potřeba k založení spolku?

Děkuji J. E

— J.E

Odpověď:


Dobrý den,

občanský zákoník nezakotvuje u osoby zakladatele spolku podmínku plné svéprávnosti, tedy dosažení věku 18 ti let. V souladu s § 31 občanského zákoníku lze dovozovat, že i právním jednáním nezletilých by bylo možné dosáhnout založení spolku, pokud by byla splněna podmínka naplnění rozumové i volní vyspělosti k takovému jednání. V rámci jistoty lze doporučit, aby přílohou k zakladatelskému jednání byl i souhlas zákonného zástupce nezletilého zakladatele v souladu s § 32 občanského zákoníku. S ohledem na skutečnost, že za spolek je oprávněn jednat člen statutárního orgánu, kterým může být jen osoba plně svéprávná, potřebujete alespoň jednu osobu starší 18-ti let, která bude vykonávat tuto funkci. Což ale splňujete, neměl by to tedy být problém.

Všechny potřebné informace k založení spolku najdete zde: http://poradna.crdm.cz/zalozeni-spolku.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 19. 12. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz