Je nutné registrovaný spolek registrovat v obchodním rejstříku?

Dobrý den, spolek je zapsán ve spolkové rejstříku. Mám povinnost registrovat tento spolek v OBCHODNÍM REJSTŘÍKU? Vznikl na konci roku 2017, pokud bychom chtěli účetní závěrku zpracovat za období 11/17-12/18, dle zákona o účetnictví je to možné, nikde jsem nenašla, kde o to požádat nebo kde to oznámit? Kde se účetní závěrka bude uveřejňovat, kam ji máme povinnost poslat?
Děkuji moc, odpovědi na tyto otázky jsem nikde nenašla....L.Ch.

— Lucie Choutková, Spolek přátel dětí MŠ

Odpověď:

Dobrý den,
spolkový rejstřík a obchodní rejstřík jsou dva z veřejných rejstříků, které jsou upraveny a vedeny na základě zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. Podle něj jsou veřejnými rejstříky: spolkový rejstřík, nadační rejstřík, rejstřík ústavů, rejstřík společenství vlastníků jednotek, obchodní rejstřík a rejstřík obecně prospěšných společností. Obchodní rejstřík slouží k evidenci obchodních korporací, spolkový rejstřík slouží k evidenci spolků. Nikam jinam spolek registrovat nemusíte, jste zapsáni správně a dostatečně.

Účetnictví spolku musí být vedeno v souladu se zákonem č. 563/1991 Sb., o účetnictví. Povinnost zveřejňovat účetní závěrku je stanovena tamtéž. Podrobnosti stanoví ust. § 21a zák. o účetnictví. Důležitá je zejména lhůta, ve které je potřeba účetní závěrku zveřejnit: zákon stanoví, že účetní závěrka má být zveřejněna do 30 dní od jejího schválení příslušným orgánem.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 30. 1. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz