Vyplácení členů spolku

Dobrý den, zakládáme spolek, podporující pohybové aktivity mladých i dospělých. Můj dotaz zní, zda správně chápeme podstatu vyplácení členů spolku.
Pravidelně pořádáme lekce jógy, pilátes a jiných sportů. Lekci vede vždy jeden z členů spolku, který zaplatí nájem za prostory, ve kterých se cvičí, poté vybere peníze za lekci. Jak si může vzít peníze za to, že lekci prováděl? Pokud není ve spolku zaměstnaný např. na DPP, stačí když jednou za měsíc vystavíme pokladní doklad, kde bude např. lekce jógy březen 2019 - vyplaceno 800 Kč? Musí mít v tomto případě člen (lektor) na uvedenou sportovní aktivitu živnostenský list nebo jiný doklad o tom, že může aktivitu provozovat?
Předem děkuji za odpověď.

— Iveta Nováková

Odpověď:

Dobrý den,

jakým způsobem spolek bude toto vyplácení odměn administrovat je otázka účetní. Platba by však měla být vždy podložena smlouvou. Například jednoduchou příkazní smlouvou, kterou spolek pověří člena, aby lekci uspořádal. Na základě této smlouvy pak spolek může členovi i proplatit vynaložené náklady (pronájem místnosti). V úvahu připadají také některé z dohod dle zákoníku práce, zaměstnanecký poměr ke spolku, či že příslušný lektor bude své služby spolku fakturovat.
Pro poskytování konkrétních lekcí musí mít člen (lektor) pochopitelně příslušné živnostenské oprávnění, pokud ho zákon pro tuto činnost vyžaduje.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 4. 6. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz