danění spolkové činnosti

Pěkný den,
chceme zakládat spolek (našim zájmem je sdružovat zájemce o dopravu), ovšem bojíme se tvorby daňového přiznání, vlastně ani nevíme zda se naše činnost bude muset danit.

Naše stanovy počítají se členským příspěvkem, o tom jsem se dočetl, že se nedaní, týká se tato vyjímka i vstupního příspěvku/poplatku?

Chceme pořádat akce (chápejte výlety), tedy kde se zakoupí společné jízdní doklady (na cestu) a další potřebné výdaje, tyto výlety si již budou muset členové ,,připlatit". Je možné, že se vzhledem k nějaké nečekané události nakonec cena sníží, v případě ponechání si rozdílu a vložení jej do spolkové pokladny se musí tento danit a dělat daňové přiznání? Příkladně se bude dělat akce kde se u nějakého DP propůjčí vozidlo (většinou je daná cena za hodinu), ale třebas díky nepříznivé dopravní situaci se bude muset jízda zkrátit, tím může vzniknout úspora i v řádu tisíců.

S pozdravem
Tomáš Novotný

— Tomáš Novotný, PZT

Odpověď:

Dobrý den,

povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu se vztahuje na spolky, které mají příjmy/výnosy, jež jsou předmětem daně. Předmětem daně jsou vždy příjmy z nájmu, reklamy a zisková hlavní činnost.

Záleží tedy na celkovém výsledku hospodaření spolku, nikoliv jednotlivých akcí. Pokud bude výsledek ziskový, je nutné podat daňové přiznání. Ohledně placení daně je možné využít § 20 odst. 7 o úspoře na dani do výše 300 tis. Kč základu daně a daň neplatit - využít ji v následujícím období na výdaje hlavní činnosti.

Ing. Marie Konečná

Ekonomka ČRDM

Poslední revize: 14. 5. 2021

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz