Majetek spolku

Dobrý den, spolek vedl DE, ale neuváděl informace o majetku- DLHM majetek má v hodnotě 3500tisíc. Pro správné vedení účetnictví spolku je potřeba tento majetek zaevidovat v reprodukční ceně a tím začít vést účetnictví. Jak zaúčtovat tento "nalezený" majetek, od kterého data a jak se to projeví daňově? Majetek je částečně používán pro ekonomickou činnost spolku- je to pronájem, na toto nemá spolek živnost a není ani za tímto účelem založen. Děkuji

— Martina Častulíková

Odpověď:

Dobrý den,

doporučuji DHM zařadit dle jeho druhu proti vlastnímu jmění (901) k datu zahajovací rozvahy/přechodu na "podvojné" účetnictví. Následně stanovit dobu využitelnosti pro nastavení výše účetních odpisů a účtovat o ročních účetních odpisech. 

Daňově účinně lze odepisovat pouze ten majetek, který je využíván k dosahování zdanitelných příjmů - pokud by tedy pronájem probíhal v rámci vedlejší hospodářské činnosti, můžete je uplatnit v poměrné výši z hlediska využití v rámci této činnosti. Pro uplatnění odpisů v rámci hlavní činnosti je nutné rozhodnout podle daňového či nedaňového charakteru hlavní činnosti (viz § 18a odst. 1, písm. a) Zákona o daních z příjmu).

Ing. Marie Konečná

Ekonomka ČRDM

 

Poslední revize: 11. 4. 2021

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz