Spolek a dotace

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může spolek vést jednoduché účetnictví, když má příjem z dotace města (na spolek, na akci konanou spolkem). Ve smlouvě o poskytnutí dotace je uvedeno: "O použití a využití poskytovatelem poskytnutých finančních prostředků povede příjemce samostanou (analytickou) průkaznou evidenci." Není tedy zmíněno, zda se musí jednat o podvojné účetnictví. Dále by mě zajímalo: příjem z dotace by měl být osvobozeným příjmem. Jak se naloží s náklady, které jsou např. trojnásobné proti dotaci. Do výše dotace budou tyto náklady daňově neuznatelné a nad výši dotace uznatelné? Předem děkuji za odpověď.

— Zuzana M.

Odpověď:

Dobrý den,
volba typu účetnictví nemá obvykle vliv na příjem dotací (muselo by to být přímo uvedeno v podmínkách).
Náklady budou součástí hlavní činnosti, účtujete všechny stejně, bez ohledu na výši přidělené dotaci, na běžné nákladové účty v účetní osnově. V daňovém přiznání je dotace vykazována jako příjem, který není předmětem daně (není tedy osvobozueným příjmem), výdaje vstoupí do daňového přiznání jako neuznávané za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů (§ 24 a 25 zákona o daních z příjmů), pokud jsou zahrnuty ve výsledku hospodaření.

Ing. Marie Konečná
ekonomka ČRDM

Poslední revize: 5. 6. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz