Výmaz pobočného spolku ze spolkového rejstříku

Dobrý den,
může pobočný spolek podat žádost o výmaz ze spolkového rejstříku nebo tak musí učinit spolek hlavní? Ve stanovách máme "pobočný spolek se zrušuje usnesením vrcholného orgánu pobočného spolku, pobočný spolek zaniká dnem jeho výmazu ze spolkového rejstříku na návrh orgánu, který rozhodl o jeho zrušení" - v tomto případě o zrušení rozhodla valná hromada pobočného spolku.
Děkuji.

— M. Drobná, ČHJ

Odpověď:

Dobrý den,
podání na veřejný rejstřík by měl obstarat spolek hlavní. Podkladem budou rozhodnutí orgánů spolku pobočného, ale v komunikaci s veřejným rejstříkem ve věcech pobočných spolků jedná, na základě zákona o veřejných rejstřících, primárně spolek hlavní (od něhož je právní osobnost pobočného spolku odvozena). Pouze v případě, že by hlavní spolek podání neučinil, ať již z důvodů nefunkčnosti nebo záměrně, může se pobočný spolek na rejstříkový soud obrátit sám (viz ustanovení § 11 odst. 3 zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob), jako osoba, které svědčí právní zájem, když oprávněný subjekt nereaguje.
AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 15. 11. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz