Nejvyšší a staturání orgán je předseda

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně správnosti stanov našeho nově vznikajícího sportovního klubu.

1) Chceme mít ve stanovách uvedeno, že je nejvyšším a statutárním orgánem pouze předseda, jakožto jednotlivec. Je to možné?

2) Dále bychom chtěli, aby spolek měl členy, co by sportovce, kteří mohou navrhovat např. změny, chodit na společné schůze, ale nemohou odvolat předsedu ze své funkce. Je to možné?

3) Jakým způsobem napsat popis funkce Předsedy, jakožto nejvyššího a statutárního orgánu? Dle vzorových stanov, které jsou na internetu, bych všechny práva a povinnosti, které oběma orgánům vyplývají z jejich funkce, spojila v jeden článek, je to správně?

Děkuji předem za Vaši odpověď.

Přeji krásný den

Kamila

— Kamila Voděrová

Odpověď:


Dobrý den,

tato varianta je jistě možná a zcela v souladu se zákonem. Je však otázkou, zda je toto nastavení a kumulace veškerých rozhodovacích procesů v rukou předsedy namístě. Opravdu chtějí členové spolku, aby osud celého spolku spočíval na libovůli jedné osoby? Více například zde: http://poradna.crdm.cz/clenska-schuze-statutarni-organ-spolku/muze-byt-predseda-zaroven-nejvyssim-organem-spolku-575. Pokud předseda zastává obě tyto funkce, spojují se v jeho rukou práva a povinnosti jak nejvyššího tak statutárního orgánu. Formulace ve stanovách tedy budou odpovídat tomuto nastavení. Je tedy namístě rozhodnout zda tedy mají členové tvořit členské shromáždění a mít tak rozhodovací vliv ve spolku či nikoliv. 

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 26. 1. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz