Platnost osvědčení

Dobrý den,
mám dotaz ohledně platnosti osvědčení zdravotníka.
Kurz ZZA jsem si dělala zhruba před pěti let. Osvědčení, které jsem získala má platnost neomezenou. Při táborové kontrole mi však bylo hygieničkou sděleno, že bych zdravotníkem být neměla, protože kurz nemám "obnovený" a je mou poviností minimálně každé čtyři roky absolvoat kurz kratší, tzv. doškolovací.
Chápu, že je nutné "být v obraze" neboťněkteré doporučené postupy i legislativa se mění a plně to respektuji. Ale je absolvování "doškolovacích kurzů" opravdu povinné? V zákonech jsem k tomuto nenašla nic.
Mohu tedy vykonávat funkci zdravotníka i s osvědčením, dle hygieničky "propadlým", na kterém je ale napsáno platnost NEOMEZENÁ?
(jde mi hlavně o toto léto, pak již budu mít snad ukončený třetí ročník medicíny i lektroský kurz první pomoci)
Druhým zdravotníkem na táboře bude taktéž medik. Proto bych se ještě chtěla zeptat - jakým způsobem by se při případné kontrole prokazovalo ukončení 3. ročníku studia. Stačí index s absolvovanými zkouškami nebo je třeba nějaké jiné potrvzení (např. ze studijního odd.)?
Předem díky z odpověď

— Marta N.

Odpověď:

Dobrý den,

tato rekvalifikační činnost je časově neomezená, to znamená, že kurz jednou absolvujete a máte jej na celý život. Není potřeba provádět doškolování, přeškolování. Pro takovou argumentaci nenacházíme oporu v právních předpisech. Je pravdou, že některé organizace tyto kurzy a následně osvědčení o absolvování časově omezují. Nicméně toto se děje nejspíš z ekonomických či interních důvodů. Kurz ZZA je definovaný ministerskou vyhláškou, na jehož konci obdrží absolvent osvědčení o kvalifikaci. Platnost osvědčení je právně neomezená. Požadavek na obnovení kurzu může být nastaven v rámci interních postupů pořadatelů tábora, ale i tak jde proti logice udělované kvalifikace. Dostatečným prokázáním kvalifikace by měl být tento certifikát s neomezenou platností, případně později potvrzení o studiu či jiný odpovídající dokument prokazující absolvování třetího ročníku.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 23. 10. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny