Variantní název/označení spolku

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na úpravy názvu spolku. Momentálně nás čeká úprava stanov dle nové legislativy, spolu s tímto mě zajímá, zda-li náš spolek může do stanov ukotvit i variantní název (něco jako obchodní značku a pod.). Svůj oficiální název měnit nechceme, protože se zakládá na historických pramenech, ale rádi bychom ve stanovách ukotvili i variantní označení, která běžně používáme. Bohužel si nejsme jisti jestli toto ukotvení je možné a pokud ano, tak jestli je srovnatelné s ochrannou známkou.

Předem děkuji za odpověď.

— Richard Otradovec, Spolek divadelních ochotníků v Sedlčanech

Odpověď:

Dobrý den,

variantní označení spolku asi do stanov zakotvit můžete (Dovedu si to ale představit spíš v případě zkratky názvu, než aby měl jeden spolek dva různé názvy, které by používal). Variantní označení názvu bych pak zkusila nechat zapsat do spolkového rejstříku mezi údaje, které si sami vyžádáte, aby byly zapsány (v závěru formuláře návrhu na zápis do spolkového rejstříku).

Jako ochrannou známku (v zákonném smyslu tohoto sousloví) toto variantní označení určitě použít nelze bez jeho zápisu do databáze ochranných známek u úřadu průmyslového vlastnictví. Jako varianta názvu (pokud Vám ho rejstříkový soud vůbec bude ochoten zapsat) nebude toto označení ani podléhat kontrole rejstříkovým soudem, aby někdo nezapsal jako název nově vznikajícího subjektu stejné označení, které vy si zvolíte jako "variantní".

Ale do stanov si to dát můžete a do ostatních skutečností (uvedených ve spolkovém rejstříku) by Vám to i soud, myslím, mohl zapsat.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz