Poplatky v rejstříku spolků

Kolik bude spolek platit za zápisy (registrace, změny stanov, statutárů..) do rejstříku?

Dotaz byl položen na semináři NOZ s Radambuk v Českých 12.9.2013 v Českých Budějovicích.

— Petra Zavadilová, STŘEDOČESKÁ KRAJSKÁ ORGANIZACE PIONÝRA

Odpověď:

Dle novelizovaného § 11 zák. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, je spolek ve věci spolkového rejstříku osvobozený od soudních poplatků. Zápisy budou tedy bezplatné.

Aleš Sedláček, ČRDM

Aktuálně 5.5.2014

Osvobození od soudních poplatků ve věci rejstříku proběhlo nakonec následobně:

1. Osvobození Spolků. Prosinec 2014. Bylo soudy vyloženo tak, že když se spolek zakládá, tak ještě neexistuje a tudíž nelze osvobodit. Vyměřili sazbu 6 tis. Kč. Opravy údajů však již byly osvobozeny. Jednalo se tedy o zpoplatnění prvozápisů u spolků. Prvozápis pobočných spolků byl již osvobozen, protože návrh podával existující spolek.

podrobněji: http://www.adam.cz/clanek-2015010027-soudni-poplatky-u-spolku-po-noveli…

2. Od 1.5.2015 nabyla účinnosti další novelizace poplatkového zákona, kdy přibylo osvobození ne podle typu právnické osoby (spolku), ale podle typu řízení. Konkrétně řízení ve věci spolku. Tím se překlenuje stav při prvozápisu spolku, kdy ještě fakticky neexistuje.

Někdy se tedy dokáží i zdánlivě jednoduché věci zcela zamotat a protáhnout.

Aleš Sedláček, ČRDM

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz