Musí být členi výkonného výboru zapsáni do spolkového rejstříku?

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zdali členi výkonného výboru musí být zapsány do spolkového rejstříku nebo stačí jen zápis statutárního orgánu tedy předsedy?

Ve stanovách budeme mít orgány popsány následovně (viz příloha):
a) valná hromada jako orgán nejvyšší,
b) výkonný výbor jako orgán výkonný,
c) předseda jako orgán statutární,

Jde mi o to, jestli v tomto případě je výkonný výbor kolektivní statutární orgán a tak musí být uveden ve spolkovém rejstříku.

Předem moc děkuji za odpověď.

— Miloš Buršík

Odpověď:

Dobrý den,

do veřejného rejstříku se zapisuje obligatorně a jmenovitě pouze statutární orgán spolku. Pokud je ve stanovách spolku ustanoven předseda, jakožto individuální statutární orgán, zapisuje se jen předseda a členové jiného (výkonného) orgánu se nezapisují. Je třeba tedy dát pozor, jakým způsobem je statutární orgán upraven. Je – li například kolektivním statutárním orgánem celý výbor, který pak ze svého středu volí do funkce předsedu, zapisují se do veřejného rejstříku všichni členové tohoto výboru včetně předsedy. Z uvedeného textu vyplývá, že je statutárním orgánem jen předseda (individuální statutární orgán). Členy výkonného výboru není potřeba zapisovat do spolkového rejstříku. Podrobnosti k nastavení orgánů spolku najdete na http://poradna.crdm.cz/statutarni-organ-spolku.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 5. 2. 2018

Přiložené soubory

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz