Trestní bezúhonnost člena statutárního orgánu spolku

Dobrý den,
pokud je člen statutárního orgánu uznán trestně vinným z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti (autonehoda), může pokračovat ve vykonávané funkci? Při založení spolku se posílal i výpis z trestního rejstříku, ale v ustanoveních občanského zákoníku týkajících se spolků jsem požadavek bezúhonnosti nenalezl. Jak to tedy je s pokračováním ve funkci? Díky za výklad.

— Pavel Cabadaj, Sport pro všechny - Žirovnice, z.s.

Odpověď:

Dobrý den,

minimální zákonný předpoklad pro výkon funkce člena statutárního orgánu je v § 152 odst. 2 občanského zákoníku. Dle tohoto ustanovení musí být člen statutárního orgánu plně svéprávný. Obecná ustanovení občanského zákoníku však neobsahují požadavek bezúhonnosti člena statutárního orgánu. Zda je bezúhonnost předpokladem výkonu funkce člena statutárního orgánu je nutné hledat ve speciálních ustanoveních občanského zákoníku nebo v jiných právních předpisech.

Ustanovení týkající se spolku (§§ 214-302 občanského zákoníku) nekladou na členy statutárního orgánu požadavek bezúhonnosti. Pro spolek občanský zákoník tuto otázku nijak neřeší. Členem statutárního orgánu spolku, tak může být i osoba, která není bezúhonná. K zápisu do rejstříku z tohoto důvodu není nutné dokládat výpis z evidence rejstříku trestů.

Jiná situace by byla, pokud požadavek bezúhonnosti jako předpoklad pro výkon funkce statutárního orgánu určí stanovy spolku. V takovém případě by záznam v trestním rejstříku mohl být důvodem pro ztrátu způsobilosti k výkonu funkce.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 30. 8. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz