Náhrada finanční újmy

Dobrý den, náš spolek má individuální statutární orgán - předsedu. Ten podal rezignaci v prosinci 2019. Mimo jiné v ní uvedl, že neručí za hospodaření a finance za rok 2019. Dle mého není možné. Předsedou byl celý rok a o hospodaření se mohl zajímat. Odmítl za rok 2019 podepsat dle interní směrnice cestovní náhrady. Odmítá jakoukoliv činnost v rámci spolku. Kdybychom šli do krajností, je možné dle §220 TZ žádat o náhradu finanční škody po rezignujícím předsedovi jako statutárním orgánu? Děkuji

— Lenka, z.s.

Odpověď:

Dobrý den, 

práva a povinnosti statutárního orgánu jsou upraveny ve stanovách. Pokud stanovy nepověřují jiný orgán správou spolku, mimo jiné správou hospodaření a financí, tak se nemůže statutární orgán z jejich správy žádným způsobem vyvázat.

Dle § 159 z. 89/2012 Sb., občanský zákoník, má člen voleného orgánu povinnost nahradit škodu, která vznikla v souvislosti s porušením svých povinnosti. Pokud má statutární orgán pozici hospodáře spolku, odpovídá členům spolku za veškeré výkazy. 

Pro uspokojení svého soukromého práva nemůžete využít ustanovení trestního zákona. Pokud se domníváte, že docházelo k porušování zákona, podejte trestní oznámení policii. Pokud máte důkazy o způsobení škody, můžete tento nárok žalovat dle výše uvedeného paragrafového znění. 

Osobně bych Vám doporučil, udělat účetní audit za uplynulý rok, zkontrolovat stav, k čemu vlastně došlo. Až budete vědět, k jaké škodě došlo, zkuste nejdříve mimosoudní cestou nárok škody uplatnit. Soudní cestu bych volil až jako poslední a krajní řešení.

Mgr. Jakub Sotl
Právní poradce

Poslední revize: 10. 1. 2020

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz