Můžeme rozdělit kompetence statutárního orgánu?

Dobrý den,
vytvářím nové stanovy a chtěla bych se zeptat jestli je možné, aby statutární orgán přenesl podpisová práva na jiné osoby např. každý viceprezident bude podepisovat listiny, které náleží do jeho působnosti??

Děkuji za odpověď.

— Helena Rábková

Odpověď:

Dobrý den,

rozdělení kompetencí v rámci statutárního orgánu (předpokládám, že spolku) je možné. Vůči třetím osobám bude ale účinné jen v případě, že budete mít toto "rozdělení působnosti" viceprezidentů zapsáno v rejstříku. Pokud totiž subjekt stojící mimo Vaši právnickou osobu nemohl zjistit, že působnost statutárního orgánu je vnitřními předpisy nějak "rozdělena" (a to v případě, že to nezapíšete do rejstříku vlastně nemá), nemůže porušení tohoto vnitřního pravidla znamenat neplatnost právního jednání člena statutárního orgánu spolku vůči tomuto subjektu (viz. § 166 odst. 2 OZ).

Zároveň upozorňuji na to, že "rozdělení působnosti" mezi jednotlivé členy statutárního orgánu nemá za následek "rozdělení odpovědnosti" mezi jednotlivé členy statutárního orgánu. I členové statutárního orgánu, do jejichž působnosti nepatří správa určitého okruhu problémů odpovídají za to, že člen statutárního orgánu, kterému byla tato působnost přidělena bude při správě spolkových záležitostí postupovat s péči řádného hospodáře. - viz. § 156 odst. 2 OZ, § 159 OZ

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 4. 8. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz