stejná osoba pro dvě funkce v statutárním orgánu

Dobrý den,
jako kolektivní statutární orgán jsme si ve stanovách určili: Prezident, vice prezident, předseda, jednatel - každý může za spolek jednat samostatně.
Můj dotaz je takový, zda může být do funkce Prezidenta i jednatele zvolena stejná osoba. Už se Nám dříve několikrát stalo, že i přesto, že statutárním orgánem je i prezident, odmítala třetí osoba s ním jednat, protože není jednatelem.
Jde mi tedy jen o to, zda může vzniknout nějaký problém se zápisem do spolkového rejstříku pokud bude jedna osoba uvedena ve dvou funkcích statutárního orgánu.
Děkuji za odpověď

— Lukáš Turek

Odpověď:

Dobrý den,

bude – li tento postup v souladu se stanovami spolku a stanovy tedy nebudou zakazovat či omezovat kumulaci funkcí, tak, byť to nepovažujeme za úplně nejlepší řešení, je tento postup možný. Nicméně je – li ve stanovách uvedeno, že kolektivní statutární orgán má například 4 členy, je z logiky věci jasné, že tři osoby, z nichž jedna bude zastávat dvě funkce, není stav, který by byl v souladu se stanovami spolku. Jednatelské oprávnění prezidenta či jiného člena statutárního orgánu vyplývá z vnitřního uspořádání spolku, a pokud tento člen prokáže své jednatelské oprávnění například výpisem z veřejného rejstříku, neměla by třetí osoba nic namítat.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 29. 11. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz