Souběh funkcí předsedy spolku

Dobrý den,
může být předseda spolku zabývající se sportovní činností zároveň zaměstnanec - sportovní intstruktor? Kdo podepisuje pracovní smlouvu popř. DPP? On sám sobě?
A je možné, aby předseda spolku, který má zároveň živnost na sportovního instruktora fakturoval svou práci instruktora spolku?
Děkuji moc za odpověď,
Nováková

— L. Nováková

Odpověď:

Zastáváme názor, že předseda spolku může být spolkem zaměstnán pouze v takovém rozsahu, aby náplň jeho práce nebyla shodná (nepřekrývala se) s činností, kterou vykonává pro spolek jako člen statutárního orgánu. Pracovní smlouva bude podepsána tím, kdo je oprávněn dle stanov spolku jednat za spolek, a pokud je touto osobou předseda, pak jím samotným (v takovém případě je ale třeba, aby pracovní smlouvu schválil příslušný orgán spolku a doporučujeme nechat podpisy na pracovní smlouvě ověřit). Další možností je, aby předseda vykonával činnost sportovního instruktora na základě smlouvy o příkazu a nikoliv pracovní smlouvy či DPP, ohledně schválení smlouvy a podpisu smlouvy však platí stejně shora uvedené.

Předseda spolku jako OSVČ může vyúčtovat spolku poskytnuté služby/práci/zboží. Je třeba dbát na to, aby byla činnost podložená smlouvou, v níž budou sjednané podmínky činnosti tak, aby šlo o obvyklé podmínky (i cenové) v porovnání s podmínkami smlouvy, kterou by spolek uzavřel s 3. osobou (myslím, že podmínky výhodnější pro spolek by nebyl problém obhájit). Vše by mělo být podloženo stanovami, popř. na základě stanov rozhodnutím příslušného orgánu spolku (např. rozhodnutím o výši odměny vyplácené sportovním instruktorům, kteří vykonávají činnost pro spolek).
AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 26. 1. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz